45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Zmęczenie, duszności, nocny kaszel… uważaj, to może być niewydolność serca!

Zmęczenie, duszności, nocny kaszel… uważaj, to może być  niewydolność serca!Zmęczenie, duszności, nocny kaszel… uważaj, to może być niewydolność serca!

Serce to jeden z najcenniejszych organów, o który warto zadbać o nie zawczasu, czyli unikać stresu, prawidłowo się odżywiać i odstawić wszelkie używki. Wtedy z pewnością odwdzięczy się nam prawidłowym i długotrwałym działaniem! Jeśli jednak dochodzi do choroby wieńcowej, stąd tylko krótka droga do niewydolności serca. Czym objawia się ta choroba i jak z nią żyć?

  • Co oznacza niewydolność serca?

  • Jakie są objawy niewydolności serca?

O niewydolności mówimy, gdy serce nie pompuje wystarczającej ilości krwi. Najczęściej świadczą o niej częste uczucie zmęczenia, spuchnięte kostki, nocny kaszel, senność po jedzeniu, zadyszka w trakcie wysiłku. Ta choroba urosła przez lata do rozmiarów epidemii, zwłaszcza w Europie i Ameryce. Dzisiejsza medycyna pozwala jednak na skuteczną walkę z objawami tego schorzenia.

W większości przypadków niewydolność jest spowodowana uszkodzeniem mięśnia sercowego po przebyciu choroby wieńcowej. Dzieje się tak aż w 70% przypadków! Nie jest to jednak jedyna możliwa przyczyna, gdyż doprowadzają do niej również:

  • Wrodzone wady serca,
  • Choroby mięśnia sercowego,
  • Nadciśnienie tętnicze,
  • Uszkodzenia i schorzenia zastawek,
  • Migotanie przedsionków,
  • Zakażenie zastawek lub mięśnia sercowego.

W samej Europie na niewydolność choruje aż 15 milionów osób. Większym ryzykiem choroby są obciążeni ludzie po 60. roku życia i ci, którzy przebyli infekcje serca, choroby płuc, nerek, zawały serca, a także osoby cierpiące na niedoczynność lub nadczynność tarczycy. Również nieprawidłowe żywienie i błędy w przyjmowaniu leków na niewydolność oraz dodatkowych leków przeciwbólowych powoduje pogłębianie się problemu.

Nietypowe objawy

Niewydolność serca nie oznacza dolegliwości dotyczących tylko tego organu. Wśród dziwnych objawów tej choroby znajdziemy np. zmęczenie, nietolerancję wysiłku fizycznego, obrzęki (będące wynikiem zatrzymywania wody w organizmie), a nawet słaby apetyt, częstsze oddawanie moczu w nocy, zaparcia, zawroty głowy, uczucie pełności w brzuchu, czasem też utrata pamięci.

Dzieje się tak, ponieważ krew pompowana przez serce zawiera tlen, który stanowi paliwa dla komórek. Gdy krwi jest za mało, komórki są niedotlenione i w wyniku tego nie działają tak, jak powinny.

Jak funkcjonować przy niewydolności serca?

Po pierwsze, wykonać wszystkie zlecone przez lekarza badania, które pozwolą dotrzeć do przyczyny choroby. To ważne, aby kontrolować swoje serce i poznać, w czym tkwi powód problemu. Oprócz tego zaleca się higieniczny tryb życia, czyli właściwe odżywianie się, regularną gimnastykę, unikanie stresu, zakażeń i przeziębień, a także ograniczenie spożycia soli. Leczenie odpowiednimi lekami musi być dostosowane do stopnia zaawansowania choroby, ponadto czasem konieczne jest wszczepienie urządzeń stymulujących pracę serca.

serce układ krążenia niewydolność serca choroba wieńcowa choroby serca choroby układu krążenia leczenie niewydolności serca objawy niewydolności serca

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach