45 368 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 978 produktów w 209 kategoriach

Zioła w ciąży - jakie zioła można bezpiecznie zażywać w ciąży?

Zioła w ciąży - jakie zioła można bezpiecznie zażywać w ciąży?Zioła w ciąży - jakie zioła można bezpiecznie zażywać w ciąży?

Ciąża to szczególny okres w życiu kobiety, który znamionuje szereg czynników ją warunkujących i jej towarzyszących. Mimo iż nie jest to choroba, to bez wątpienia kobieta powinna wówczas uważniej przyglądać się swojemu organizmowi, dbać o niego i reagować na sygnały, które jej wysyła. Sferą, która wymaga w tym czasie szczególnej uwagi, jest odżywianie. Nie podlega tutaj wątpliwości, że potrzeby w tym zakresie rosną, a i jakość przyjmowanego jedzenia powinna być wysoka, odżywcza, bogata w witaminy i minerały. Czy można spożywać zioła w ciąży? Jakiero rodzaju zioła będą dla kobiety w ciąży bezpieczne?

Zioła a ciąża

Zasadniczo zioła są bezpieczne dla organizmu, jednak ciąża jest okresem szczególnym, w którym warto przyjrzeć sie temu, po które można bezpiecznie sięgać, a które w tym stanie są raczej niewskazane. Dobry wybór odpowiedniego zioła powinien zmobilizować do przygotowywania z niego naparu i wypijania go kilka razy dziennie. Zazwyczaj bowiem zawierają one w sobie dużo witamin, co przypisuje im dobrą rolę - zapobiegania chorobom.

Zioła bezpieczne w ciąży - siemię lniane, imbir, pokrzywa

Ziołem, po które warto szczególnie często sięgać w ciąży, jest imbir - z zastrzeżeniem, że nie może to być jego sproszkowana wersja, tylko naturalne kłącze. Należy je drobno pokroić, zalać wodą i wywar podgotować, po czym go przecedzić i ewentualnie dosmakować miodem. Imbir wykazuje wiele właściwości zdrowotnych - działa przeciwzalanie, przeciwbakteryjnie, jednak dla kobiet w ciąży nie to jest w imbirze najcenniejsze. Przede wszystkim wpływa on na niwelowanie nudności, łagodząc je, co - jak wiadomo - ma duży wpływ na komfort w ciąży.

Innym ziołem, którego spożywanie sprzyja dobremu samopopczuciu w ciąży, jest siemię lniane. Nasiona lnu należy zalać gorącą wodą, odstawić na kilkadziesiąt minut i tak przygotowane spożywać kilka razy dziennie, popijając wodą. Roztwór nie należy do najsmaczniejszych, dlatego warto wzbogacić jego smak miodem czy cytryną. Dlaczego właśnie siemię lniane jest pożyteczne w ciąży? Ano dlatego, że zapobiega zaparciom, na które bardzo często kobiety w tym stanie się skarżą.

Kolejnym ziołem, na które ciężarna powinna zwrócić uwagę, jest pokrzywa. Zawiera ona bardzo dużo witamin i minerałów, dzięki czemu jej regularne spożywanie pod postacią naparu ustrzeże choćby przed anemią. Dodatkowo, zioło to cechuje się właściwościami moczopędnymi, co sprawia, że kobiecie w ciąży łatwiej dzięki niemu pozbyć się nadmiaru wody z organizmu powodującego opuchliznę na nogach. Ponadto, spożywanie pokrzywy zapobiega biegunkom i zaparciom, z którymi również ciężarne muszą się zmagać. Najłatwiej przyrządzić sobie herbatę z pokrzywy.

Zioła w ciąży - które jeszcze mogą być pomocne w ciąży?

Kolejnym pomysłem zalecanym w ciąży na wybór dobrego produktu z wachlarza ziół jest majeranek. Zaleca się przygotowywanie wywaru poprzez zalanie łyżeczki majeranku gorącą wodą i wypijanie takiego naparu. Zamiennie można także zjadać po trosze samo zioło. Majeranek ucieszy przyszłe mamy właściwościami łagodzącymi nudności.

Podobne cechy wykazuje mięta pieprzowa. Liście mięty wspomagają procesy trawienia, dzięki czemu zapobiegają wzdęciom i zaparciom. Dodatkowo, obserwuje się pozytywny wpływ tego zioła na łagodzenie nudności, a także działanie uspokajające, co przy burzy hormonów u przyszłych mam może okazać się bardzo pomocne.

zioła w ciąży

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 368 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 978 produktów w 209 kategoriach