45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Zioła letnie - koperek, pietruszka, bazylia. Jakie mają właściwości i zastosowanie?

Letnie ziołaLetnie zioła

O walorach zdrowotnych ziół mowi się wiele - równie wiele udokumentowano i udowodniono. Nie można zatem podważyć tego, że zioła zachęcają do sięgania po nie zarówno z uwagi na swe lecznicze właściwości, jak i zniewalające aromaty, które zazwyczaj im towarzyszą. W porze letniej szczególną popularnością cieszą się zioła, które są szeroko dostępne i świeże - m.in. koperek, natka pietruszki, bazylia. Powinniśmy po nie sięgać w dowolnych ilościach, gdyż w ich zielonych listkach kryje się samo zdrowie!

Zioła i ich właściwości

Po zioła sięgają wszyscy, którzy, przygotowując rozmaite specjały w kuchni, doceniają ich walory aromatyczne i smakowe. Liściaste części roślin służą jako dodatki, przyprawy i środki lecznicze. Grupuje się je na kilka rodzin: selerowate (m.in. natka pietruszki, koperek, kolendra), jasnotowate i cebulowate. Popularne zioła lecznicze posiadają walory smakowe, które wynikają z wysokiego stężenia olejków. Związki, które się w nich zawierają wpływają korzystnie na funkcjonowanie organizmu - mówi się, że cechują się podobnym działaniem co warzywa i owoce. Dodatkowym atutem ziół jest to, że posiadają w swoim składzie składniki mineralne - głównie potas, żelazo, magnez, a także witaminy - A, C, foliany, antyoksydanty oraz barwiący je na zielono chlorofil.

Właściwości ziół w zakresie pracy układu pokarmowego odnoszą się przede wszystkim do wspomagania trawienia, stymulowania wydzielania kwasów żółciowych, przeciwdziałania wzdęciom. Dodatkowo, hamują rozwój bakterii powodujących zatrucia.

Antyoksydanty w ziołach zapobiegają stanom zapalanym, neutralizują objawy alergii, przeciwdziałają rozwojowi nowotworów. Ponadto, hamują utlenianie tłuszczów, co pwoduje, że żywność nie jełczeje, nie powstaje płytka miażdżycowa. Zapobiegają też powstawaniu zakrzepów, wspomagają krążenie krwi.

Zioła dodawane do mięs i marynat konserwują te produkty. Najlepiej jeść je w postaci świeżej lub dodawać listki na końcu przygotowania dania, gdyż przy dłuższym czasie ogrzewania zatracają swe pierwotne walory i wartości oraz gorzknieją. Dlatego zaleca się używanie ziół na świeżo, w porwanej lub posiekanej formie celem dekoracji uprzednio przyrządzonych posiłków.

Bazylia - właściwości i zastosowanie

Świeża bazylia zachęca do sięgnięcia po nią przede wszystkim ze względu na swój ciekawy balsamiczno - cytrynowy aromat i odświeżający smak. Właściwości bazylii zwiększają możliwości antyoksydacyjne organizmu. Mówi sie także o tym, że bazylia pospolita jest pomocna w leczeniu zapaleń stawów i jelit. Bardzo chętnie wykorzystuje się to zioło w kuchni, komponując je z daniami z pomidorów, sałat, białymi sosami, pesto.

Koperek ogrodowy - właściwości lecznicze

Koperek również przyciąga swoim charakterytycznym korzennym zapachem i smakiem. Zawiera w swoim składzie witaminy i liczne związki mineralne, które powodują hamowanie procesów zapalnych, poprawiają krążenie krwi, ułatwiają pozbycie się wody z organizmu. W kuchni sięga się po koperek, dodając go do ziemniaków, chłodników, jajek, sosów, warzywa kiszonych.

Natka pietruszki - właściwości odżywcze

Właściwości natki pietruszki najczęściej odnoszą się do zawartości w ich składzie przeciwutleniacza apigeniny. To bardzo popularne zioło o selerowym posmaku zawiera związki wspomagające układ odpornościowy, łagodzące bóle stawów i hamujące rozwój infekcji układu moczowego. Pietruszka naciowa ma także właściwości moczopędne, usprawniające pracę wątroby i detoksykację. Dodatkowo, stosuje się ją, by zneutralizować nieprzyjemny zapach z ust po spożyciu innych potraw. Natkę również wykorzystuje się w szerokim zakresie w kuchni, dodając ją do do różnego rodzaju mięs, ryb, warzyw, sosów.

 

zioła właściwości ziół

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach