45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Zimne dłonie i stopy – co to oznacza?

Zimne dłonie i stopy – co to oznacza?Zimne dłonie i stopy – co to oznacza?

Marznięcie dłoni i stóp to dla wielu ludzi nie jest przejściowy problem, wynikający z przebywania na zimowym powietrzu, lecz nierzadko dotyczy ich od wczesnego dzieciństwa. Warto poznać sposoby na dogrzanie kończyn.

Jeśli problem nie ustąpi, powinniśmy się skontaktować z lekarzem, szczególnie gdy zaobserwujemy w swoim organizmie jeszcze inne martwiące nas symptomy.

Żródła marznięcia

Ponieważ, zarówno dłonie, jak i stopy są narażone na wychłodzenie w pierwszej kolejności, zazwyczaj w chłodne miesiące nie przykładamy do tego większej wagi. Odczucia zimna udaje się nam pozbyć po założeniu cieplejszych rękawic, butów czy wejściu do mieszkania. Niekiedy jednak problem występuje niezależnie od pór roku i jest związany z zaburzeniami krążenia. Przyczyny mogą być różnorakie.

  • Co oznaczają zimne dłonie?

  • Jak radzić sobie z zimnymi stopami?

  • Bywa, że występują na skutek noszenia zbyt ciasnych bransoletek lub skarpetek, wtedy krążenie wraca do normy po zdjęciu tych przedmiotów.
  • Także stany strachu, niepokoju oraz napięcia, są zdolne bezpośrednio zaburzyć krążenie.
  • Trzecim powodem jest styl życia, zwłaszcza jeśli nasza praca ma charakter siedzący. Osoby pracujące przed komputerem narażone są na zespół kanału nadgarstka objawiający się właśnie marznięciem dłoni, ale i odrętwieniem, bólem.
  • Nie można wykluczyć bez wizyty u lekarza, że na marznięcie kończyn rzutują schorzenia układu krążeniowo-oddechowego.
  • Gdy zaobserwujesz, że tuż po włożeniu do zimnej wody dłonie i stopy stają się blade, prawdopodobnie jest to objaw Reynauda występujący m.in. w przebiegu twardziny, choroby reumatycznej i liszaja. Jednak by z całą pewnością potwierdzić, którekolwiek z tych schorzeń konieczna jest obecność jeszcze innych symptomów. Podejmując się leczenia tych chorób, z powodzeniem pozbywamy się także nieprzyjemnego marznięcia.
  • Na ławie oskarżonych, odpowiedzialnych za tę przypadłość pojawia się również nikotyna. Statystycznie u palaczy ten problem występuje dużo częściej, niż u osób stroniących od papierosów.
  • Nie tylko palenie, ale i wywołana nim choroba Buergera (zakrzepowo-zarostowe zapalenie naczyń), może być źródłem takich dolegliwości jak: blednięcie, sinienie, marznięcie oraz ból pojawiający się w dłoniach i stopach.


Metody na zimne dłonie i stopy

Specjalne podkładki pod nadgarstek dla osób pracujących przed komputerem, zapobiegną osłabieniu krążenia w dłoniach. O ile, marznięcie nie wynika z niskiej temperatury, zaleca się uprawiać regularną aktywność fizyczną, robić przerwy w pracy na komputerze oraz zrezygnować z palenia, które degraduje naczynia krwionośne. Dobrze jest wykonywać masaż kończyn, stosować naprzemienne prysznice – ciepłe i zimne.

zimne dłonie zimne stopy marznięcie dłoni i stóp zimne dłonie i stopy przyczyny zimnych stóp przyczyny zimnych dłoni dlaczego dłonie i stopy marzną słabe krążenie
Komentarze
Dodano: 11 Sierpień 2016
Autor: Iwona
Ocena:
Ja mam zimne dłonie i stopy jak bierze mnie przeziębienie, albo jestem bardzo zmarznięta.
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach