Popularność zielonego jęczmienia stale rośnie. Uważany za dobry suplement wspomagający odchudzanie jest jedną z najczęściej wybieranych opcji. Jak jest naprawdę? Jakie właściwości kryje w sobie ta roślina?
Młody jęczmień to bogate źródło witamin i mikroelementów. Posiada wiele egzogennych aminokwasów, błonnika pokarmowego i więcej witaminy C niż np. sok pomarańczowy, a także więcej beta-karotenu niż marchewka. Jego sekret w kwestii odchudzania tkwi oczywiście w dużej zawartości błonnika, który wspomaga starania o piękną sylwetkę.
Co na odchudzanie?
Na co zielony jęczmień?
Właściwości zielonego jęczmienia. Na co pomaga?
Według badań ma działanie przeciwwirusowe, przeciwnowotworowe i przeciwzapalne. Można stosować go przy leczeniu cukrzycy, chorób sercowo-naczyniowych, zmian skórnych, a nawet do odświeżenia oddechu. Niezaprzeczalne zalety zielonego jęczmienia to:
- Silne właściwości przeciwutleniające – pomoże w leczeniu trądziku, owrzodzeń, zapobiega nowotworom, powstawaniu stanów zapalnych i infekcji wirusowych.
- Łagodzenie bólu stawów, żołądka.
- Odkwaszanie organizmu – dzięki wysokiej zawartości chlorofilu zapewnia równowagę kwasowo-zasadową ciała.
- Bogactwo składników mineralnych i witamin – zawiera witaminy z grupy B, antyoksydanty, czyli C, E, beta-karoten, magnez, cynk, wapń, żelazo. Zielone łodygi jęczmienia są bogate w chlorofil i naturalne hormony. Jest bogaty również w naturalne aminokwasy, których nasz organizm nie potrafi wyprodukować samodzielnie.
- Pomoc w zapobieganiu i leczeniu wielu schorzeń – chorób serca, otyłości, cukrzycy, nadciśnienia tętniczego, bezsenności, wysokiego cholesterolu.
Zielony jęczmień a odchudzanie. Jak to działa?
Poza witaminami i składnikami mineralnymi, znajdziemy w nim rozpuszczalny błonnik pokarmowy, który działa obniżająco na stężenie cholesterolu we krwi oraz przyspieszająco na metabolizm tłuszczów w organizmie. Oprócz tego, obecne są w nim frakcje błonnika nierozpuszczalnego, który zmniejsza ryzyko nowotworu jelita grubego i korzystnie reguluje pracę układu pokarmowego.
Oczywiście poza właściwościami wspomagającymi spalanie tkanki tłuszczowej, należy pamiętać, że to jedynie preparat wspomagający odchudzanie – nie zastąpi ruchu i prawidłowej diety. Powinien towarzyszyć staraniom o zgrabną figurę, zaraz obok ćwiczeń i zdrowego menu. Zielonego jęczmienia nie zjemy w formie surówki czy sałatki, dostępny jest jedynie w formie rozdrobnionej trawy jęczmiennej i sproszkowanego soku. Dostępne są także suplementy diety na bazie zielonego jęczmienia. Niestety cena tego typu preparatów nie jest zbyt niska – cena proszku z soku jęczmienia może wahać się od 70 do 180 złotych. Kapsułki są znacznie tańsze, ponieważ opakowanie 60 kapsułek znajdziemy nawet za około 20 złotych.
Co o tym sądzisz?