45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Ziarno kopru jak nam pomaga? 9 najlepszych właściwości

Ziarno kopru jak nam pomaga? 9 najlepszych właściwościZiarno kopru jak nam pomaga? 9 najlepszych właściwości

Koper to w Polsce bardzo często uprawiana roślina. Może rosnąć praktycznie wszędzie, często sadzi się ją w szklarniach. Często koperku dodajemy do dań i zup, a jednak nie pamiętamy o jego prozdrowotnych właściwościach. Najwięcej z nich kryje się w samych ziarenkach kopru, niewielkich, malutkich źródłach leczniczych właściwości.

 • Jakie właściwości mają ziarna kopru?

 • Jak pozyskać ziarna kopru?

Ziarno kopru: jak się je pozyskuje?

Koper jest niezwykle aromatycznym ziołem, które może osiągnąć wysokość nawet do 75 centymetrów. Jest to roślina jednoroczna – co roku sadzi się więc nowe plony. Koper rośnie łatwo, tworząc zielone mozaiki z pierzastych liści i kolorowych, dużych kwiatów.

Koper, jako roślina lecznicza, znany był już u starożytnych Egipcjan. Dawne polskie przysłowie mówiło zaś o tym, że powieszony pęk kopru nad drzwiami będzie chronił dom i domowników przed czarami i czarownicami.

Ziarna kopru: najważniejsze informacje

 • Skład: triterpeny, olejki lotne, kumaryny, flawonoidy
 • Napar z ziaren kopru: nasiona kopru miażdżymy; dwie ich łyżeczki wsypujemy do szklanki, a następnie zalewamy wrzątkiem. Nasiona kopru należy w ten sposób parzyć przez minimum 10 minut

Ziarno kopru: najlepsze właściwości kopru

 1. U niemowląt koper łagodzi objawy kolki. Przed zastosowaniem kopru u najmłodszych warto skonsultować się ze swoim lekarzem, natomiast matki karmiące piersią powinny same wypijać napar z kopru, a dzięki temu karmione dziecko nie będzie uskarżać się na kolkę.
 2. Koper używany jest również, jako lek na wszelkiego rodzaju dolegliwości pokarmowe. Chroni przed bólem brzucha, ułatwia trawienie. Jest świetnym ziołem polecanym na niestrawność.
 3. Ziarna kopru mogą być stosowane, jako naturalne „cukierki” odświeżające oddech. Wystarczy je przez kilka minut żuć, a następnie wypluć.
 4. Napar z liści i ziaren kopru ma również działanie lecznicze, które pomaga zwalczać wszelkie objawy przeziębienia i grypy.
 5. U osób, które często chorują na choroby związane z zapaleniem pęcherza i dróg moczowych, koper będzie pomocny, jako lek mocno moczopędny.
 6. Napar z kopru może pomóc również młodym dziewczynom i kobietom w walce z bólami miesiączkowymi.
 7. Koper może pomóc również w walce z uciążliwymi wzdęciami i przy produkowaniu nadmiernych gazów jelitowych. Aby uniknąć powyższych dolegliwości, napar z kopru należy wypijać przed posiłkiem, nie zaś bezpośrednio po nim.
 8. W kosmetyce ziaren kopru używa się między innymi do wzmacniania zapachowego wszelkiego rodzaju mydeł.
 9. W medycynie koper często poleca się, jako remedium na tzw. „chorobę górską”.
trawienie wzdęcia koper właściwości zdrowotne koper właściwości

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach