45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Zgaga w ciąży nie musi cię męczyć!

Zgaga w ciąży nie musi cię męczyć!Zgaga w ciąży nie musi cię męczyć!

Zgaga, zwana również refluksem żołądkowym jest bardzo częstą dolegliwością towarzyszącą kobietom w ciąży. Towarzyszy ona kobietom praktycznie od samego poczęcia dziecka. Niektórym towarzyszy przez krotki okres czasu, a dla niektórych jest problemem występującym przez całą ciążę. Dlatego tak bardzo są potrzebne wszelkie rady pomocne w zapobieganiu zgadze lub takie, które pomogą się jej pozbyć. Na początek jednak należy wiedzieć, skąd się bierze zgaga?

  • Co to jest zgaga?

  • Jakie są objawy zgagi w ciąży?

Progesteron wpływa na rozluźnienie mięśni przewodu pokarmowego, wśród których jest tzw. dolny zwieracz przełyku. Przez to kwasy żołądkowe oraz enzymy trawienne cofają się z żołądka do przełyky wywołując tym samym zgagę. Na późniejszym etapie ciąży, zgaga jest wynikiem powiększania się macicy uciskającej na żołądek. Powoduje to wypychanie z żołądka treści pokarmowej do przełyku.

Objawy

Zgaga objawia się charakterystycznym uczuciem pieczenia, palącym się bólem w okolicy mostka, który promieniuje wzdłuż przełyku. Towarzyszy temu również uczucie kwaśności w ustach.

Czy zgadze można zapobiec?

Zgadze sprzyja tłusta dieta. Eliminując z codziennego jadłospisu możemy zminimalizować ryzyko wystąpienia uciążliwej dolegliwości:

  • żółte oraz pleśniowe sery
  • potrawy tłuste, smażone, kwaśne oraz pikantne
  • napoje gazowane
  • kwaśne soki owocowe, wśród nich przede wszystkim cytrynowy oraz pomidorowy
  • słodycze, czekolada
  • kawa oraz czarna herbata
  • alkohol

Jeżeli masz ochotę na wypicie soku, zrezygnuj z kupowania soku w kartonie. Według badań, nasilają one objawy zgagi. Dlatego najlepiej sięgnąć po świeżo wyciskane soki.

Warto również, zanim sięgniemy po środki z apteki, spróbować domowych sposobów:

  • wypij wodę z miodem i octem jabłkowym najlepiej od razu po pojawieniu się pierwszych oznak zgagi. Aby mieszanka pomogła należy wymieszać w szklance ciepłej wody 1 łyżkę miodu oraz 1 łyżkę octu jabłkowego
  • wypij szklankę ciepłego, niezbyt tłustego mleka – najlepiej 1,5 % tłuszczu
  • siemię lniane – jedną łyżeczkę siemienia zalej połową szklanki wrzącej wody i zostaw do ostygnięcia. Napar wypij na noc i powtarzaj ten zabieg przez siedem kolejnych wieczorów
  • jedz migdały. Dzięki ich odczynowi zasadowemu zobojętniają kwas solny w żołądku. Warto jest mieć przy sobie zawsze garść migdałów, które zawsze według potrzeby możemy przegryźć

Jeżeli domowe sposoby nie działają, zanim kupisz lek na zgagę w aptece, skonsultuj się ze swoim lekarzem i dokładnie przeczytaj ulotkę dołączoną do opakowania.

Nie schylaj się

W domu dodatkowo warto zadbać o odpowiednie warunki – kobieta w ciąży nie powinna mieć głowy poniżej poziomu brzucha, ponieważ sprzyja to zgadze. Dlatego można pomyśleć o przemeblowaniu np. kuchni tak, by nie schylać się po garnki lub w pokoju poukładać ciuchy w szafkach na wysokości głowy lub wyżej. Jeżeli musimy już coś wyjąć z niskiej szafki, usiądźmy na małym stołeczku, aby wygodniej sięgać bez potrzeby schylania głowy.

zgaga zgaga w ciąży jak uniknąć zgagi sposób na zgagę w ciąży
Komentarze
Dodano: 13 Czerwiec 2016
Autor: Ola
Ocena:
Dla mnie najlepszy sposób na zgagę w ciąży to mleko, niezastapione.
Odpowiedź
Dodano: 15 Maj 2016
Autor: sylwia
Ocena:
rzeczywiście ja też słyszałam, że migdały mogą pomóc. sprawdziłam na sobie będąc w ciąży i zgada po nich mijała
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach