45 386 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 979 produktów w 209 kategoriach

Zgaga u osób w średnim wieku: skąd się bierze?

Zgaga u osób w średnim wieku: skąd się bierze?Zgaga u osób w średnim wieku: skąd się bierze?

Zgaga to bardzo popularna dolegliwość, która dotyka nawet 60% społeczeństwa. Najbardziej na nią narażone osoby w średnim wieku. Przyczyn dolegliwości tego typu może być wiele. Ze zgagą należy bezapelacyjnie walczyć, gdyż może ona doprowadzić do bardzo poważnych chorób. Dlaczego osoby w średnim wieku są znacznie częściej narażone na występowanie zgagi? Co powoduje nieleczona zgaga?

Czym dokładnie jest zgaga?

Zgaga to uczucie pieczenia w żołądku lub przełyku, któremu towarzyszy często ból, a nawet kaszel i uczucie kwasowości w jamie ustnej. Pieczenie powodowane jest przez nadmierne wydzielanie soków żołądkowych, które przedostają się w górne części układu pokarmowego. W szczególnych przypadkach pieczenie i ból może być odczuwany nawet w gardle, co może wywoływać uczucie nieprzyjemnego drażnienia ścianek gardła.W pojedynczych przypadkach do bólu i pieczenia dołącza też kaszel, który jest naturalną reakcją organizmu na tego typu dolegliwości.

Od czego jest zgaga ?

Wiele osób w średnim wieku zadaje sobie pytanie: od czego jest zgaga? Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta, mianowicie nieregularny tryb żywieniowy lub spożywanie leków na czczo. Przyczyny te zdecydowanie najczęściej powodują uporczywą zgagę, która może nie ustępować nawet przez dłuższy czas. Pozostałe przyczyny zgagi to wrzody przewodu pokarmowego, częste niestrawności, a nawet refluks żołądkowo – przełykowy.

Ostatnia przyczyna jest bardzo groźna, gdyż w jej wyniku doświadczamy jednocześnie samego refluksu i zgagi. Refluks tego typu to znaczne upośledzenie pracy zwieracza przełyku, który reguluje przedostawanie się pokarmu do żołądka. Jest on swoistą, jednostronną barierą, która powinna zapobiegać cofaniu się jedzenia. Jeżeli dochodzi do jego nieprawidłowej pracy, pojawia się refluks i bardzo często zgaga.

Jeżeli chodzi o wszelkie leki, powinny być one spożywane po dość obfitym posiłku. Szczególnie dotyczy to medykamentów zawierających kwas acetylosalicylowy, antybiotyków, czy ogólnie mówiąc preparatów powodujących zwiększone wydzielanie kwasu żołądkowego. Przed ich zażyciem posiłek jest bardzo wskazany, ponieważ ich przyjmowanie na tak zwany pusty żołądek może podrażnić błonę śluzową układu pokarmowego.

Jak leczyć zgagę u osób w średnim wieku?

Leczenie zgagi powinno rozpocząć się w momencie, gdy dotyka ona nas bardzo często. Sporadyczne przypadki wystąpienia dolegliwości tego typu możemy wyleczyć, stosując tabletki na zgagę bez recepty. Przed ich zakupem zalecamy jednak, aby porozmawiać z farmaceutą lub lekarzem rodzinnym, gdyż stosowanie leków wedle własnego uznania jest niedopuszczalne i może powodować znaczne problemy. Jako przykład leku, który może pomóc w walce ze zgagą, możemy podać Rennie. Dawkowanie jest bardzo proste, optymalna dawka to 1 tabletka godzinę po każdym posiłku i przed snem. Jeżeli nie odczuwasz ulgi, możesz zastosować jedną, bądź dwie dodatkowe tabletki, nie przekraczaj jednak ilości 16 tabletek w ciągu doby.

Zgaga? Poznaj 10 zasad które pomogą Ci jej zapobiec

Jeżeli zgaga występuje nieregularnie, można również przeprowadzić obserwację swojego organizmu, ponieważ często symptom zgagi powodowany jest przez wybrane potrawy lub przejedzenie.

W takim przypadku, aby ograniczyć występowanie zgagi do zera, należy zrezygnować z wywołujących zgagę potraw. Jeżeli uczucie pieczenia jest silne i pojawia się bardzo regularnie, przyszedł czas na wizytę u lekarza specjalisty, czyli gastrologa. W pierwszej kolejności zaleci on wszelkie badania, najczęściej obrazowe usg układu pokarmowego, aby wyeliminować bakterie czy uszkodzenia żołądka i przewodu pokarmowego. Dalsze leczenie zależy od uwidocznionych problemów.

Jakich produktów unikać, aby ograniczyć zgagę?

Na zgagę narażeni są głównie miłośnicy picia mocnych kaw. Osoby bijące rekordy ilości spożywanych kaw w ciągu dnia zdecydowanie powinny to zmienić, gdyż prędzej, czy później dotknie je zgaga. Z jadłospisu należy wyrzucić również tłuste potrawy. Tłuszcz trawiony jest znacznie dłużej niż, na przykład warzywa co zmusza żołądek do wydzielania znacznie większych ilości soków i zgagi.

Wszelkiego typu alkohole również nie są wskazane dla osób cierpiących na zgagę. Nie chodzi jedynie o alkohole o kwaśnym odczynie, ale o znaczną większość napojów procentowych, gdyż rozluźniają one mięśnie przełyku i żołądka, co w efekcie powoduje refluks. Produkty smażone i napoje gazowane można zaliczyć do tej samej kategorii, ponieważ one również powodują zgagę. Dodatkowo smażone potrawy zawierają tłuszcz, który sam w sobie jest groźny dla przewodu pokarmowego.

Zgaga jest jedną z najmniej przyjemnych dolegliwości dotykających układ pokarmowy. Problem ten związany jest z wieloma czynnikami. Najczęściej jednak jest powodowana przez nieprawidłowe żywienie, czy złe stosowanie leków. Pamiętaj, że nawet zgagi nie należy leczyć samowolnie, gdyż problem może być znacznie poważniejszy, niż się na początku wydaje.

zgaga

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 386 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 979 produktów w 209 kategoriach