Zgaga objawia się przede wszystkim dokuczliwym uczuciem palenia w klatce piersiowej, które prowadzi do pieczenia w przełyku. Jeśli dolegliwośćpojawia się sporadycznie, można łagodzić ją domowymi sposobami. Warto sięgnąć po zioła – zwłaszcza rumianek,wypić szklankę mleka lub przyrządzić sobie napar z siemienialnianego.
Zgaga – piekący problem
Za zgagęodpowiada cofanie się treści pokarmowej i kwasu solnego z żołądka. Dolegliwości tego rodzaju zwykle są następstwem choroby refluksowej, do której przyczynia się dysfunkcja dolnego zwieracza przełyku. Kwas solny, który w wyniku tej niesprawności, przedostaje się do przełyku, podrażnia błonę śluzową i wywołuje uciążliwe uczucie pieczenia i palenia.
By zapobiec zgadze w przyszłości, nie wolno kłaść się po posiłku ani spożywać go w pozycji leżącej. Zaleca się unikać alkoholu i ograniczyć udział tłuszczów i cukru w diecie. Powinno się jeść częściej, ale przyrządzać sobie mniejsze porcje (5 posiłków w ciągu dnia zamiast 3 obfitych). Kolację należy spożywać najpóźniej 3 godziny przed snem.
Jak walczyć ze zgagą?
Czy herbata z mlekiem pomaga na zgagę?
Jak leczyć zgagę ziołami?
Do skutecznych, domowych sposobów na zgagę zaliczają się zioła.
- Napar z rumianku zwalcza uczucie palenia i pieczenia oraz zapobiega nawrotom zgagi. Przy okazji, dzięki działaniu rozkurczowemu, łagodzi inne dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego.
- Koper włoski usprawnia procesy trawienne i pomaga pozbyć się uciążliwych objawów – łagodzi nie tylko zgagę, ale też niestrawność i wzdęcia.
- Kwiat lipy działa zbawiennie na cały przewód pokarmowy. Cenne ziele pobudza wydzielanie soków trawiennych, a zawarte w nim śluzy roślinne działają protekcyjnie na błony śluzowe i chronią je przed drażniącym wpływem kwasów.
- W domowym leczeniu zgagi wykorzystuje się również dziurawiec – jego właściwości przeciwbakteryjne i ściągające pozwalają zwalczyć szereg chorób układu pokarmowego. Ziołowy napar należy pić 2-3 razy dziennie.
- Zasadowy odczyn soku z marchwi wspomoże domowe leczenie zgagi – zneutralizuje kwas żołądkowy, drażniący śluzówkę przełyku. Podobne korzyści przyniesie picie soku z ogórków lub buraków.
Domowo i naturalnie: sposoby na zgagę
Domowe leczenie zgagi uwzględnia naturalne produkty, które wspierają działanie układu pokarmowego i łagodzą dotkliwe dolegliwości.
- Objawy zgagi zwalczy napar lub kisiel z siemienia lnianego, które działają osłaniająco na śluzówkę żołądka i przełyku, jednocześnie wspierają procesy regeneracyjne przewodu pokarmowego. Zaleca się 2 łyżeczki nasion zalać gorącą wodą, odstawić na noc i pić rano, na czczo.
- Mleko wykazuje właściwościalkalizujące – szklanka niskotłuszczowego mleka pomaga zneutralizować kwasy żołądkowe i złagodzić dolegliwości. Można też dodawać je do herbaty i pić w tej postaci.
- Soda oczyszczona działa podobnie jak mleko, przy tym wspomaga prawidłowe trawienie i zapobiega kłopotliwym wzdęciom. Wystarczy łyżeczkę sody popić obficie wodą lub rozpuścić ją w szklance wody i wypić roztwór.
- Do domowych sposobów na zgagę należy napar z cynamonu. Łyżeczkę dobroczynnej przyprawy należy zalać wrzątkiem, parzyć pod przykryciem przez kwadrans i pić.
- Zasadowy odczyn migdałów pomaga zobojętnić kwas solny w żołądku – możnaschrupać kilka, gdy pojawią się dolegliwości.
- Warto również wyeliminować z codziennego menu pokarmy, które mogą nasilać zgagę. Prócz alkoholu, należy unikać kawy, mocnej herbaty, soków z owoców cytrusowych i napojów gazowanych. Nie powinno się spożywać czekolady, ostrych przypraw, świeżego pieczywa i dań zawierających ocet.
Co o tym sądzisz?