45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Zespół pęcherza nadreaktywnego – sprawdź, czy jesteś jedną z osób, które cierpią na tę nie tak rzadką chorobę!

Zespół pęcherza nadreaktywnego – sprawdź, czy jesteś jedną z osób, które cierpią na tę nie tak rzadką chorobę!Zespół pęcherza nadreaktywnego – sprawdź, czy jesteś jedną z osób, które cierpią na tę nie tak rzadką chorobę!

Zespół pęcherza nadreaktywnego jest chorobą, która w równym stopniu dotyka mężczyzn, jak i kobiety. Choroba przejawia się częstym oddawaniem moczu, czasami w sposób nawet niekontrolowany. W piśmiennictwie chorobę nazywa się skrótowo „OAB” od angielskiego Overactive Bladder.

Płeć a zespół pęcherza nadreaktywnego

  1. Choroba u mężczyzn: może jej również towarzyszyć rozrost prostaty oraz pewne zaburzenia erekcji
  2. Choroba u kobiet: chociaż choroba ta dotyka zarówno mężczyzn, jak i kobiety, to jednak Panie narażone są na wystąpienie objawów znacznie częściej wraz z wiekiem tj. częściej chorują kobiety starsze, zachorowalność rośnie o około 8-42% wraz z czasem

Przyczyny zespołu pęcherza nadreaktywnego

Układ nerwowy, a właściwie zaburzenia związane z funkcjonowaniem nerwów, mają duże znaczenie dla powstawania choroby. Mogą one wynikać z innych podstawowych schorzeń np. związanych z nadmiernym przewodnictwem czuciowym czy uszkodzeniami rdzenia kręgowego. Choroba, co warto wiedzieć, pojawia się również w przypadku występowania stwardnienia rozsianego (SM), choroby Parkinsona i Alzheimera, oraz w przypadku przebiegu cięższej cukrzycy.

  • Co to jest zespół pęcherza nadreaktywnego?

  • Jakie są przyczyny zespołu pęcherza nadreaktywnego?

Objawy. Jak rozpoznać schorzenie?

  • Występuje częstomocz. Chory bardzo często oddaje mocz (powyżej 8 razy na dobę)
  • Bolesne uczucie parcia na mocz
  • Niepohamowana potrzeba oddania moczu wraz z towarzyszącymi temu zjawisku wyciekami moczu

Leczenie lekarskie

Ważne jest, aby z pierwszymi objawami zgłosić się, jak najszybciej do specjalisty. Wymienione wyżej objawy mogą nie świadczyć w 100 proc. o zachorowaniu na zespół pęcherza nadreaktywnego. Pojawiają się one również w przebiegu innych chorób, dlatego tak ważna jest profesjonalna diagnoza lekarska, aby rozpocząć jakiekolwiek leczenie. Lekarz badając osobę chorą przeprowadza test wkładkowy oraz badanie moczu. Może on wykonać również USG jamy brzusznej lub rezonans magnetyczny – w uzasadnionych przypadkach.

Warto już na samym początku zaobserwowania objawów rozpocząć prowadzenie tzw. dzienniczka mikcji. Po zgłoszeniu się do lekarza z pewnością poprosi on o prowadzenie takiego dzienniczka we własnym zakresie – można to więc zrobić już wcześniej i przyjść do lekarza przygotowanym. Wtedy z pewnością szybciej usłyszymy diagnozę, a jednocześnie rozpoczniemy właściwe sobie leczenie tj. farmakoterapię, leczenie chirurgiczne lub elektromodulacje.

Diagnoza różnicowa

Osoby, które stwierdzają u siebie powyższe objawy mogą chorować również na infekcje układu moczowego, choroby nerek, zespół jelita nadwrażliwego lub inne choroby układu moczowego.

układ moczowy zespół pęcherza nadreaktywnego

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach