Problemy skórne potocznie przez nas nazywane pryszczami, skutecznie potrafią zrujnować poczucie własnej wartości. Pewność siebie gdzieś zanika, a wszystkie nasze inne wizualne atuty przechodzą na drugi plan, bo przecież najbardziej rzucają się w oczy niedoskonałości naszej cery. Trądzik to prawdziwa zmora nastolatków ale nie tylko. Na szczęście w większości przypadków można go skutecznie opanować.
Jak pozbyć się pryszczy?
Jak pielęgnować skórę?
Trądzik ma swoje różne oblicza dlatego powinno się go leczyć indywidualnie. Każdy przypadek jest inny. U jednych objawia się niewielką ilością zaskórniaków i błyszczeniem cery, ale też niekoniecznie na wszystkich partiach twarzy. U innych występują „sezonowe” wypryski pojawiające się przy nadmiernym stresie, złym jedzeniu czy brudnej wodzie.
Jeszcze inni mają na skórze bolesne, ropne stany zapalne. Taki trądzik wyleczyć jest najtrudniej ale medycyna potrafi skutecznie załagodzić i takie stany.
Pielęgnacja skóry!
Na trądzik dostępnych jest bardzo wiele kosmetyków. Większość z nich dobrze sobie radzi w wypryskami. Trzeba jednak przestrzegać sposobu użycia, aby kosmetyki dały oczekiwany efekt. Najlepiej myć twarz dwa razy dziennie używając łagodnych środków oczyszczających. Preparaty, które nadmiernie ściągają i wysuszają skórę mogą tylko pogorszyć jej stan. Dziewczęta nie powinny zapominać o wieczornym, dokładnym demakijażu. Resztki kosmetyków takich jak podkład, puder czy róż do policzków są świetną pożywką dla bakterii, które prowadzą do powstania stanów zapalnych skóry.
Trzeba uważnie dobierać sobie kosmetyki. Najlepsze są preparaty na bazie wody, nietłuste czyli takie, które nie zatykają porów. Zalepianie ich ujść to prosta droga do pojawienia się krost. Środki antytrądzikowe działają złuszczająco, przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie. Zawierają kwas azelainowy, salicylowy, nadtlenek benzoilu. Dzięki tym składnikom łój nie zalega w porach, a bakterie nie mają pożywki i nie rozmnażają się.
Uwaga na słońce!
Choć opalenizna skutecznie maskuje krostki prowadzi jednak do rozwoju stanu zapalnego. Słońce pogrubia naskórek, pod którym dochodzi do zmian chorobowych. Dlatego zwykle po wakacjach wraz z rozpoczęciem roku szkolnego trądzik pojawia się ze zdwojoną siłą. Gdy masz problem z pryszczami nie przebywaj długo na słońcu. Jeżeli masz skłonności do ropnych wyprysków najlepiej w ogóle unikaj słońca. Opalanie nie jest wskazane gdy stosujesz preparaty przeciwtrądzikowe. Uwrażliwiają one skórę na działanie promieni słonecznych i sprzyjają powstawaniu krostek i przebarwień.
Na trądzik - dieta!
Jednym z głównych winowajców za pojawienie się trądziku jest przetworzone jedzenie czyli takie, które zawiera wysoki wskaźnik indeksu glikemicznego. Unikaj jedzenia fast foodów, białego pieczywa, chipsów, dań tłustych i słodyczy. Zamiast tego wybierz owoce, warzywa oraz produkty bogate w kwasy omega – 3 czyli ryby morskie, orzechy włoskie, olej lniany.
Pamiętaj, aby kuracja antytrądzikowa dała właściwy efekt powinna trać co najmniej osiem tygodni. Jeżeli poprawi ci się cera stosuj doraźnie kosmetyki antybakteryjne, aby całkowicie nie zaprzestać walki z trądzikiem gdyż może powrócić tak szybko jak się pojawił. Należy tez kontrolować i zdać o te dobre nawyki związane z pielęgnacją cery i zdrowym żywieniem.
Gdy dostępne w sklepach kosmetyki nie pomagają pozbyć się krostek, warto zgłosić się do dermatologa, który rozpocznie odpowiednie leczenie.
Co o tym sądzisz?