45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Zdążyć na czas... Typowe i nietypowe objawy zawału serca

Zdążyć na czas... Typowe i nietypowe objawy zawału sercaZdążyć na czas... Typowe i nietypowe objawy zawału serca

Zawał serca może objawiać się w różny sposób. Najbardziej charakterystyczny wydaje się ból w klatce piersiowej, jednak nie zawsze to tak oczywiste. Szacuje się, że w Polsce nawet 300 osób dziennie ma zawał serca. Dobrze wiedzieć, jakie są najbardziej typowe i te mniej oczywiste objawy, aby zareagować póki nie jest za późno.

Zawał serca stwierdza się wtedy, gdy blaszka miażdżycowa zatyka naczynie wieńcowe, czyli tętnicę, która doprowadza do serca utlenowaną krew. W części mięśnia sercowego, do którego nie dojdzie krew i tlen, dochodzi do tzw. martwicy. Najczęściej zawał dotyczy lewej części serca, zdecydowanie rzadziej zdarza się to w przypadku prawej.

  • Jakie są objawy zawału?

  • Co to jest zawał?

Jak rozpoznać, że to zawał?

Najbardziej typowym i powszechnie znanym symptomem zawału jest oczywiście ostry ból, który odczuwa się za mostkiem, w środkowej części klatki piersiowej. Najczęściej określany jest przez pacjentów jako „rozrywanie, pieczenie, dławienie, ucisk, pieczenie lub rozpieranie”. Tutaj jednak potrzebne jest pewne rozróżnienie: gdy taki rodzaj bólu potrwa jedynie kilka minut, jest to tylko jeden z objawów choroby niedokrwiennej, czyli ból wieńcowy. Nie oznacza zawału.

Jeżeli jednak ból trwa dłużej, nawet do pół godziny, oznacza to atak serca. Mimo to, nie wszystko jest takie proste i nie zawsze objaw jest tak oczywisty oraz łatwy do rozpoznania. Zdarza się, że pojawiają się inne symptomy, których nie powiązalibyśmy z sercem.

Nietypowe objawy zawału:

  • Bóle krtani i żuchwy,
  • Duszność spoczynkowa, czyli występująca bez wysiłku fizycznego,
  • Dolegliwości, których nie można usprawiedliwić zatruciem pokarmowym, np. odbijanie się, wymioty, dolegliwości gastryczne, nudności, biegunka,
  • Uciskowy ból pleców, w miejscu pomiędzy łopatkami,
  • Bóle stawów barkowych i łokciowych, występujące symetrycznie,
  • Silny ból w górnych partiach brzucha, podobny do tego, którzy towarzyszy np. chorobie wrzodowej lub innym chorobom układu pokarmowego.

Pamiętaj, że możesz uratować czyjeś życie

W kwestii zawału bardzo istotny jest czas. Według powszechnej i prawdziwej zasady – im szybciej wezwiesz karetkę, tym większe szanse na wyzdrowienie. W ciągu 3 do 6 godzin można przeprowadzić zabieg udrażniający naczynia, albo podać leki, które rozpuszczą i usuną zakrzep. Niestety, już po 12 godzinach od ostrego bólu nie można już zbyt wiele zrobić i wiele takich przypadków kończy się śmiercią.

serce zawał układ krwionośny choroby serca ból w klatce piersiowej
Komentarze
Dodano: 24 Lipiec 2016
Autor: Lucek
Ocena:
Jestem po jednym zawale, który przyszedł ni stąd ni zowąd, nic na niego wcześniej nie wskazywało. Teraz chucham i dmucham na siebie, bo chciałbym jeszcze pożyć.
Odpowiedź
Dodano: 06 Lipiec 2016
Autor: Ania
Ocena:
Mój ojciec umarł na zawał, bo dostał go w pracy i nikt nie umiał mu pomóc, a pogotowie nie dotarło na czas :_(
Odpowiedź
Dodano: 28 Czerwiec 2016
Autor: Mariola
Ocena:
Zawał jest czasem tak nieoczekiwany, że nie ma ratunku, a czsem wystarczy wizyta u lekarza by uratować zycie...
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach