45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Zawał serca - czynniki ryzyka, sposoby zapobiegania i badania profilaktyczne

Zawał serca - czynniki ryzyka, sposoby zapobiegania i badania profilaktyczneZawał serca - czynniki ryzyka, sposoby zapobiegania i badania profilaktyczne

Zawał mięśnia sercowego oznacza martwicę komórek mięśniowych serca spowodowaną ich niedotlenieniem. Do niedotlenienia tych komórek dochodzi natomiast na skutek zamknięcia tętnicy wieńcowej, która doprowadza krew do serca. Wśród Polaków zawał serca to bardzo powszechne schorzenie - co roku zapada na nie ok. 100 tys. osób.


Czynniki ryzyka zawału serca
Na zawał serca częściej zapadają mężczyźni w porównaniu do kobiet, występuje on zwykle po 45. roku życia. Najbardziej charakterystycznym objawem zawału serca jest silny, długotrwały ból w klatce piersiowej - poza tym występuje również duszność, uczucie silnego lęku, osłabienie organizmu, bóle brzucha, nudności i wymioty. Wśród czynników, które zwiększają prawdopodobieństwo występowania zawału serca należy wymienić:

  • blaszki miażdżycowe powstające na skutek odkładania się substancji lipidowych w ścianach tętnic - uwypuklają się one do światła naczynia zmniejszając jego średnicę,
    zbyt wysoki poziom we krwi takich związków jak cholesterol, homocysteina, trójglicerydy,
  • palenie tytoniu - w dymie papierosowym obecnych jest ponad 4 tys. substancji szkodliwych dla układu krążenia,
  • nadmierne spożywanie alkoholu,
  • takie choroby jak cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, otyłość,
  • siedzący tryb życia, brak aktywności fizycznej,
  • nadmierny stres,
  • predyspozycje genetyczne - większe ryzyko wystąpienia zawału serca związane jest z mutacją w genie LRP8.

 

Działania zapobiegające wystąpieniu zawału serca
Wystąpienie zawału serca w największym stopniu związane jest z nieprawidłowym stylem życia, dlatego warto zastosować odpowiednie działania, dzięki którym ryzyko zachorowania zostanie zminimalizowane. Do takich działań można zaliczyć zmianę nawyków żywieniowych - ograniczenie spożywania tłuszczów pochodzenia zwierzęcego, a wzbogacenie diety w warzywa i owoce. Ważne jest także wprowadzenie codziennej aktywności fizycznej, zmniejszenie masy ciała (jeżeli występuje nadwaga lub otyłość), zaniechanie palenia papierosów, a także prawidłowe leczenie takich schorzeń jak nadciśnienie czy cukrzyca. W przypadku osób, które przebyły już zawał serca, konieczne może okazać się stosowanie leków zmniejszających prawdopodobieństwo wystąpienia kolejnego zawału - np. niektórych beta-blokerów. Ważne jest także regularne wykonywanie badań profilaktycznych, które pozwolą na sprawdzenie, czy dana osoba narażona jest na wystąpienie zawału w większym stopniu.


Badania profilaktyczne
Ważnym badaniem profilaktycznym, które pozwala ocenić ryzyko pojawienia się zawału serca jest laboratoryjne badanie poziomu cholesterolu, trójglicerydów czy homocysteiny we krwi - zbyt wysoki poziom tych substancji świadczy o większym narażeniu na zachorowanie, wszystkie osoby po 40. roku życia powinny wykonywać takie badanie co najmniej raz w roku. Konieczne jest także regularne sprawdzanie ciśnienia krwi oraz poziomu glukozy we krwi - dzięki temu możliwa jest ocena, czy u danej osoby nie występuje nadciśnienie tętnicze i cukrzyca.


Inną formą profilaktyki jest badanie genetyczne, pozwalające na sprawdzenie, czy w naszym materiale genetycznym obecne są nieprawidłowości zwiększające ryzyko wystąpienia różnych chorób - także zawału serca. Predyspozycje do zawału serca związane są z obecnością mutacji w genie LRP8.


Mutacje tego genu sprawiają, że poziom cholesterolu we krwi jest podwyższony, a także większa jest aktywność płytek krwi - wiąże się to z większym ryzykiem tworzenia się zakrzepów i przedwczesnego rozwoju choroby wieńcowej i zawału serca - mówi Magdalena Sikora, genetyk portalu zdrowegeny.pl


Badania (https://zdrowegeny.pl/badania-genetyczne/zawal-serca) wskazują, że w przypadku osób obciążonych mutacją genu LRP8, prawdopodobieństwo wystąpienia zawału serca jest prawie 2 razy większe niż w przypadku populacji ogólnej. Dlatego osoby te powinny koniecznie wyeliminować szkodliwe czynniki środowiskowe i poddawać się regularnym badaniom już w młodszym wieku.

 

serce cholesterol zawał serca
Komentarze
Dodano: 24 Lipiec 2016
Autor: Marcin
Ocena:
W mojej rodzinie kilka osób już miało zawał dlatego chcę zrobić wszystko, by się przed nim ustrzec.
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach