45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Zatrucie pokarmowe - objawy i leczenie

zatrucie pokarmowezatrucie pokarmowe

Zatrucie pokarmowe należy do częstych dolegliwości, związanych z nieprawidłowym funkcjonowaniem układu pokarmowego, uprzednim spożyciem pokarmu, które owe zaburzenie spowodowało. Pokarm zazwyczaj zakażony jest przez drobnoustroje, bakterie. Przy zatruciu bardzo często występują standardowe objawy, takie jak: wymioty, ból brzucha, biegunka. Jak postępować w przypadku zatrucia pokarmowego? Jakie leczenie podjąć? Jakie środki medyczne zastosować?

Objawy zatrucia pokarmowego

Zatrucie pokarmowe zazwyczaj ma swoje główne przyczyny w zakażeniu bakteriami, wirusami, grzybami. Jeśli dochodzi do zatrucia o podłożu bakteryjnym, to zazwyczaj powodowane jest to rozmnażaniem bakterii w wyniku praktykowania niewłaściwej higieny, nieprawidłowego przechowywania produktów, spożywania produktów po upływie terminu ważności. Klasyczne objawy tego rodzaju zatrucia pokarmowego to ból brzucha i biegunka. Odpowiednią reakcją w takim przypadku powinno być przejście na dietę, nawadnianie organizmu oraz zastosowanie suplementacji. Tu najpopularniejszym i znanym środkiem zaradczym jest węgiel leczniczy.

Zatrucie pokarmowe o podłożu bakteryjnym może powstawać w różny sposób, w związku z czym wewnątrz tej grupy zatruć wyróżnia się intoksykację, która jest skutkiem działania toksyn obecnych w żywności jeszcze przed jej spożyciem przez człowieka. Niekiedy zdarza się, że przy takim zatruciu występują zawroty głowy, nudności. Kolejnym typem zakażenia bakteryjnego jest infekcja, w trakcie której bakterie zagnieżdżają się w nabłonku jelitowym. Ostatni rodzaj bakteryjnego zatrucia pokarmowego to toksykoinfekcja, która jest połączeniem inwazyjnej obecności bakterii w nabłonku jelitowym i toksyn wydzielanych do jelita. Tego typu objawy zatrucia zazwyczaj kończą się na bólu brzucha i biegunce, choć równie często mogą pojawić się także wymioty, nudności, bolesne skurcze brzucha, gorączka, dreszcze, ból mięśni.

Jeśli zatrucie pokarmowe ma wirusowe podłoże, wówczas najczęściej dochodzi do zapalenia żołądka i jelit, co kończy się wymiotami i biegunką. Skuteczne poradzenie sobie z tą sytuacją oznacza zastosowanie odpowiedniej diety i przyjmowanie dużej ilości płynów. Wirusowe zatrucie pokarmowe najczęściej dotyka dzieci.

Jeśli jednak zatrucie pokarmowe powodowane jest przez zakażenie grzybami, to zazwyczaj powiązane jest to ze spożywaniem żywności zajętej przez pleśń. Jeśli choćby na kawałku jedzenia pojawia się nalot, nie można zapomnieć o tym, że na pewno już cały produkt został zajęty przez grzyby i niestety nie nadaje się do spożycia.

Zatrucie pokarmowe – co robić?

Pozostaje zatem pytanie, czy można zapobiec zatruciom pokarmowym. Ano można, ale trzeba przestrzegać podstawowych zasad higieny, nie spożywać jedzenia przeterminowanego. Przed przygotowaniem posiłków i ich spożyciem należy pamiętać o dokładnym myciu rąk. Trzeba również uważać na prawidłowe przechowywanie produktów spożywczych w lodówce czy zamrażarce, nie zamrażać ich powtórnie. Bardzo częsta zdarza się zatrucie jadem kiełbasianym, co może być powodowane spożywaniem puszkowanego pokarmu z wydętym wieczkiem.

Zatrucie pokarmowe – jak się leczyć?

Leczenie zatrucia żołądka zazwyczaj można przeprowadzić domowymi sposobami. Zdarza się jednak i tak, że niektóre przypadki zatruć wymagają hospitalizacji. Dzieje się tak, gdy dochodzi do zakażenia salmonellą, wirusem WZW. Zazwyczaj sygnałem niepokojącym w tym zakresie jest krew lub śluz o zielonkawym zabarwieniu w stolcu.

W przypadku zwyczajnego zatrucia pokarmowego najlepiej zastosować domowe sposoby, by sobie poradzić z pierwszymi niepożądanymi objawami. Warto przede wszystkim pamiętać o tym, żeby nie doprowadzić do odwodnienia. Można stosować płyny nawadniające, tabletki musujące, które są dostępne w aptekach. Można także samodzielnie przygotować napój, będący mieszaniną wody, miodu, soku owocowego.

Tradycyjnym i niezawodnym sposobem na zatrucie żołądkowe jest węgiel, dzięki któremu toksyny się nie wchłaniają. Węgiel osłania i zmniejsza podrażnienie przewodu pokarmowego.

Popularną metodą na poradzenie sobie z zatruciem jest prowokowanie wymiotów. Można w tym celu spreparować napój – miksturę z ciepłej wody z solą lub wymusić wymioty poprzez podrażnienie przełyku palcem. Jest to bardzo ważne z uwagi na konieczne pozbycie się toksyn z organizmu.

zatrucie pokarmowe zatrucie pokarmowe objawy

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach