45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Zapalenie zatok przynosowych – przyczyny, objawy i sposoby skutecznego leczenia zapalenia zatok

Zapalenie zatok przynosowych – przyczyny, objawy i sposoby skutecznego leczenia zapalenia zatokZapalenie zatok przynosowych – przyczyny, objawy i sposoby skutecznego leczenia zapalenia zatok

Katar bywa dokuczliwy, ale w większości przypadków ustępuje samoistnie po kilku dniach. Zdarza się jednak, że dolegliwość nie mija – co gorsza, dołączają do niej bóle głowy i inne objawy. W takim przypadku można podejrzewać, że doszło do zajęcia zatok. Zapalenie zatok przynosowych bardzo często towarzyszy przeziębieniu. Choroba wymaga terapii, ponieważ nieleczona może rozwinąć się w postać przewlekłą i wiązać z wieloma groźnymi powikłaniami. 

  • Jak rozpoznać zapalenie zatok?

  • Jak leczyć zapalenie zatok?

Objawy zapalenia zatok

Zapalenie zatok zwykle daje szereg objawów. Nie należy ignorować przewlekłego kataru, nawracających bólów głowy, które nasilają się w okolicach chorej zatoki (najczęściej w pobliżu nasady nosa i w obrębie czoła). Zaniepokoić powinny dolegliwości, które intensyfikują się rano i wzmagają się przy pochylaniu głowy.

Warto zwrócić uwagę na charakter wydzieliny z nosa. W przebiegu zapalenia zatok może wystąpić wodnista wydzielina, która prowadzi do blokady nosa – takie objawy świadczą o zakażeniu wirusowym. W infekcji o etiologii bakteryjnej natomiast pojawia się gęsta, ropna wydzielina z nosa. Wydzielina spływająca po tylnej ścianie gardła przyczynia się do dodatkowych dolegliwości – wywołuje chrypkę, przewlekły kaszel, zmusza do odchrząkiwania. Choroba czasem przebiega z objawami ogólnymi, jak gorączka, osłabienie, uczucie ogólnego rozbicia i utrata łaknienia.

Stan zapalny może zająć zatoki czołowe, sitowe lub szczękowe. Zapalenie zatok czołowych objawia się bólem w okolicy czoła, a szczękowych – bólem zębów i szczęki oraz bolesnością policzka przy ucisku.

Komu grozi zapalenie zatok?

Zapaleniem zatok na tle wirusowym lub bakteryjnym bardziej zagrożeni są alergicy, osoby cierpiące na nawracające zakażenia dróg oddechowych, pacjenci z próchnicą lub nieprawidłowościami natury anatomicznej, jak przerost migdałków podniebiennych, migdałka gardłowego, krzywa przegroda nosowa.

Leczenie zapalenia zatok bywa skomplikowane – ważne, by rozpocząć je jak najszybciej.Zapalenie zatok o łagodnym przebiegu, które dopiero się rozpoczyna, można próbować zwalczać domowymi sposobami. Jeśli jednak objawy nasilają się lub utrzymują dłużej niż kilka dni, należy zgłosić się do lekarza, który zaleci odpowiednią terapię.

Domowe sposoby na zapalenie zatok

Ból zatok łagodzą inhalacje dróg oddechowych – pomocna okazuje się para wodna, inhalacje z dodatkiem soli, ziół lub olejku kamforowego. Należy nakryć głowę ręcznikiem, pochylić ją nad miską i głęboko oddychać. Zabieg tego rodzaju pomaga oczyścić drogi oddechowe z zalegającej wydzieliny i przynosi ulgę. Powinno się wykonywać go 3 razy dziennie przez 10 minut.

W przypadku zapalenia zatok można wspierać się również ciepłymi okładami. Podgrzane, płócienne woreczki (wypełnione solą lub gorczycą) należy kilka razy dziennie przykładać do czoła i policzków. Ulgę przynosi także nawilżanie dróg oddechowych – powinno się przyjmować dużo płynów – warto sięgać po ciepłe napary ziołowe i niegazowaną wodę mineralną. Dolegliwość łagodzą też profesjonalne nawilżacze, które pomagają utrzymać właściwą wilgotność powietrza w pomieszczeniu, w którym przebywa chory. Osoby, które nie dysponują urządzeniami tego rodzaju, mogą rozwiesić grube, mokre ręczniki na kaloryferach. Jeśli choruje dziecko – warto rozwiesić mokre ręczniki lub pieluchy w pobliżu łóżeczka.

zatoki zapalenie zatok chore zatoki zatoki leczenie domowe sposoby na zatoki

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach