45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Zapalenie ucha u dziecka? Reakcja musi być natychmiastowa.

Zapalenie ucha u dziecka? Reakcja musi być natychmiastowa.Zapalenie ucha u dziecka? Reakcja musi być natychmiastowa.

Prawdopodobieństwo, że twój maluszek zachoruje na zapalenie ucha jest bardzo duże. Prawie dwie trzecie małych dzieci zapada na tę chorobę. Bardzo ważne abyś umiała szybką ją rozpoznać i odpowiednio zareagować.

Nie zawsze sam ból ucha wskazuje na chorobę. Czasami pobolewanie może mieć związek z tym, że dziecko spacerowało w dość wietrzny dzień lub podczas kąpieli nalało się do ucha trochę wody. To dlatego przez pewien czas może odczuwać boleści i uczucie „czegoś” w uchu. Jeśli jednak dziecko odczuwa kłucia znacznie dłużej (więcej niż 5 godzin) może to oznaczać zapalenie ucha. Dziecko może być też dodatkowo rozdrażnione, ciężko mu się nad czymś skoncentrować i nie ma apetytu. Może też wymiotować i mieć biegunkę.
Zdarza się, że dziecko wcale nie odczuwa bólu po mino rozwijającego się stanu zapalnego w uchu. Jednak widocznym objawem tego zapalenia jest sącząca się ropna wydzielina. Powstaje ona na skutek bakterii, które odpowiadają za zapalenie i powodują obrzęk błony bębenkowej, która po czasie pęka.

  • Jak postępować podczas zapalenia ucha?

  • Jak leczyć zapalenie ucha?

Jak postępować.

Jeśli uważasz, że twoje dziecko może cierpieć na zapalenie ucha pamiętaj, aby w żadnym wypadku nie myć mu uszu wodą. W czasie kąpieli zabezpiecz uszy dziecka ochronną folią lub załóż czepek. Należy jak najszybciej udać się z dzieckiem do lekarza – pediatry lub laryngologa. Nie bagatelizuj tej choroby. Nieleczona może doprowadzić do uszkodzenia słuchu. A gdy przyczyną ostrego zapalenia ucha środkowego są bakterie może dość nawet do stanów zapalnych narządów znajdujących się w pobliżu lub zapalenia opon mózgowych. Tak groźne powikłania występują jednak stosunkowo rzadko.
Najczęściej lekarz na zapalenie ucha przepisuje antybiotyk. Jednak może tez uznać, że wskazane jest inne leczenie. W części przypadków może nastąpić samoistne wyleczenie stanu zapalnego w uchu. Niekiedy trzeba odczekać 2 dni, aby sprawdzić czy wystarcza tylko leczenie objawowe. Jednak zawsze chorobę należy skonsultować z lekarzem.
Rzadko ale zdarza się, że leczenie antybiotykami nie wystarcza, a ostry stan zapalny utrzymuje się nadal. W takim wypadku wykonuje się nacięcie błony bębenkowej. Jeśli taki zabieg będzie dotyczył twojego dziecka nie wpadaj w panikę! Jest to bezbolesny zabieg, po którym maluch poczuje się znacznie lepiej.
Nacięcia musi się podjąć laryngolog. Po zabiegu konieczna jest prawidłowa higiena uszu. Ważne, aby opatrunki były systematycznie zmieniane. Jeżeli lekarz zaleci, trzeba stosować krople do uszu, które łagodzą stany pooperacyjne.

Wracając do kuracji antybiotykami. W domu postaraj się zapewnić dziecku odpoczynek, należy wiedzieć, że ból bywa niezmiernie uporczywy. Do tego może dość gorączka. Trzeba zatem podawać środki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Oczywiście po konsultacji z lekarzem. Bardzo często zapaleniu towarzyszy uciążliwy katar. Wtedy na złagodzenie objawów należy stosować krople zmniejszające obrzęk błony śluzowej nosa.

Po chorobie.

Po ustąpieniu choroby może się zdarzyć, że dziecko nadal narzeka na gorszą słyszalność. Taki stan jednak nie powinien trwać dłużej niż 2 tygodnie. Jeżeli twoje dziecko ciągle skarży się na problemy ze słuchem należy ponownie udać się do lekarza, który zbada czy choroba została całkowicie wyleczona.

Można zapobiegać i chronić organizm dziecka przed infekcjami sięgając po dostępne w aptekach leki zwiększające jego odporność. Najlepiej zapytać się o radę lekarza pediatrę, który doradzi jaki preparat twoje dziecko powinno przyjmować.

 

 

gorączka dziecko zapalenie ucha chore dziecko stan zapalny ucha środkoweko laryngolog

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach