45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych jest niezwykle niebezpieczne. Poznaj pierwsze objawy choroby!

Zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych jest niezwykle niebezpieczne. Poznaj pierwsze objawy choroby!Zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych jest niezwykle niebezpieczne. Poznaj pierwsze objawy choroby!

Zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych to niezwykle obszerna choroba, która charakteryzuje się wieloma objawami, ale może również powstawać z różnych przyczyn – dlatego tak trudno ją diagnozować. Same objawy mogą również zależeć od wieku chorego, stadium choroby czy innych, niezdefiniowanych czynników.

  • Jakie są objawy zapalenia opon mózgowych?

  • Jakie są rodzaje zapalenia opon mózgowych?

Najbardziej typowe objawy choroby typu bakteryjnego

  • Wysoka gorączka, która sięga nawet 40 stopni C
  • Ból gardła, chrypa przy mówieniu, zwiększający się kaszel
  • Nudności i wymioty, znaczne złe samopoczucie
  • Uczucie senności i dezorientacji w środowisku
  • Bóle głowy oraz odczuwanie nadwrażliwości na bodźce, takie jak światło i dźwięk
  • Znaczna sztywność karku

Podobne objawy pojawią się również w postaci wirusowej zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych. Przebieg choroby wirusowej jest jednak znacznie łagodniejszy. Objawy mogą się tak mocno nie manifestować. Częściej na zapalenie bakteryjne cierpią dzieci, rzadziej dorośli. Choroba u dzieci rozwija się niezwykle szybko. Już w ciągu jednej doby może wystąpić śpiączka, która bardzo często doprowadza do śmierci chorego.

Zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych typu gruźliczego

W tym przypadku objawy pojawiają się niezwykle szybko. Cały przebieg choroby charakteryzuje się swoją ostrością i gwałtownością. Również pojawiają się kłopoty żołądkowe np. występowanie wymiotów oraz bóle głowy (wymioty, nudności pojawiają się często). Chory uskarża się na złe samopoczucie. Może dojść do utraty przytomności.

Choroba atakuje również niemowlęta!

Niestety zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych bardzo często dotyka niemowlęta i małe dzieci do pierwszego roku życia. Niepokojące objawy to przede wszystkim utrzymująca się długo gorączka, występowanie wymiotów i biegunek. Dziecko często płacze, nie chce spożywać pokarmów, często także charakterystycznie odgina główkę ku tyłowi. Słabo reaguje na bodźce, takie jak np. mowa. Na ciele mogą pojawić się charakterystyczne plamy.

Inne rodzaje choroby i ich objawy

  • Grzybicze zapalenie opon mózgowych: charakteryzuje się bardzo powolnym przebiegiem. Objawy są podobne, jak w przypadku powyższych, ale mogą następować bardzo wolno po sobie. Często dochodzi do wodogłowia.
  • Pasożytnicze zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych: jest to jedna z najbardziej niebezpiecznych postaci choroby. Powodują ją pasożyty z grup Naegleria fowleri i Acantamoeba. Pacjent szybko zapada w śpiączkę, z której ciężko go wybudzić. Śmierć następuje bardzo szybko. Pasożyty takie, jak Toxoplasmosa gondii również powodują chorobę, ale częściej, jako powikłanie występuje tutaj utrata wzroku oraz porażenie spastyczne
mózg układ nerwowy zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach