Z cukrzycą można normalnie żyć, jednak tylko wtedy, gdy stosujemy się do zaleceń lekarza. Gdy pozostawimy ją nieleczoną, możemy spodziewać się uszkodzeń mózgu, serca, nerek, wzroku, a w efekcie nawet impotencji. Choć zachorować można niezależnie od wieku, to najczęściej dopada ludzi starszych.
Choć cukier w naszej krwi jest niezbędny, ponieważ dostarcza energii , to bywa, że komórki organizmu nie mogą go wykorzystać. To właśnie wtedy mamy do czynienia z cukrzycą, która dotyka małe dzieci, osoby dorosłe, a nawet czasem ciężarne kobiety.
Jak żyć z cukrzycą?
Jak cukrzyca wpływa na zdrowie?
Jakie są skutki nieleczonej cukrzycy?
Do wniknięcia cukru we wnętrze komórki niezbędna jest insulina. Wytwarza ją trzustka, a gdy spełni swoje zadanie, jest usuwana z organizmu. W przerwie między posiłkami ilość glukozy i insuliny we krwi powinien spadać. Jeżeli się tak nie dzieje, mówimy o cukrzycy. Niestety, jest to choroba trwająca przez całe życie, która powstaje z różnych przyczyn. Mimo to, szybko wykryta i leczona nie będzie powodować żadnych powikłań.
Jakimi powikłaniami grozi nieleczona cukrzyca:
- Uszkodzeniem nerek,
- Uszkodzeniem siatkówki oka,
- Zmianami miażdżycowymi w dużych i średnich tętnicach,
- Zaburzeniami erekcji,
- Uszkodzeniem nerwów ruchowych,
- „Stopą cukrzycową”, a więc owrzodzeniami stóp.
Cukrzyca wpływa na cały nasz organizm. Stężenie glukozy we krwi może zmieniać nasz stan zdrowia z dnia na dzień, a czasem w sposób długofalowy. Kontrolowanie tego stężenia ma ogromne znaczenie w leczeniu choroby. Należy przy tym troszczyć się o swój stan zdrowia, prowadząc zdrowy styl życia.
Objawy cukrzycy dają nam czas na reakcję, ponieważ pojawiają się stopniowo. Pierwsze symptomy to:
- Zwiększony apetyt,
- Nawracające infekcje,
- Zaparcia,
- Zmęczenie,
- Wzmożone pragnienie.
Dopiero później pojawiają się problemy z wypadaniem włosów, nieświeżym oddechem, pogorszeniem wzroku, kłopotami z koncentracją, świądem skóry i wymiotami. Dodatkowym, dużym zagrożeniem przy tej chorobie jest palenie papierosów oraz nadmierne spożywanie alkoholu.
Należy unikać również słodkich potraw i napojów, spożywać regularne posiłki co 3-4 godziny. Dzięki temu nie będziemy mieć problemu z wahaniami poziomu glukozy we krwi. Zaleca się ograniczenie spożycia tłuszczów zwierzęcych, które w nadmiarze mogą doprowadzić do otyłości i miażdżycy. Zamiast tego, w diecie cukrzyka powinny znaleźć się duże ilości warzyw, owoców, węglowodany i skrobia (o niskim indeksie glikemicznym), a także nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6 znajdujące się w rybach oraz oliwie z oliwek, nasionach słonecznika, orzechach i oleju słonecznikowym.
Co o tym sądzisz?