45 752 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 003 produktów w 209 kategoriach

Zaniedbana cukrzyca – jak wpływa na organizm?

Zaniedbana cukrzyca – jak wpływa na organizm?Zaniedbana cukrzyca – jak wpływa na organizm?

Z cukrzycą można normalnie żyć, jednak tylko wtedy, gdy stosujemy się do zaleceń lekarza. Gdy pozostawimy ją nieleczoną, możemy spodziewać się uszkodzeń mózgu, serca, nerek, wzroku, a w efekcie nawet impotencji. Choć zachorować można niezależnie od wieku, to najczęściej dopada ludzi starszych.

Choć cukier w naszej krwi jest niezbędny, ponieważ dostarcza energii , to bywa, że komórki organizmu nie mogą go wykorzystać. To właśnie wtedy mamy do czynienia z cukrzycą, która dotyka małe dzieci, osoby dorosłe, a nawet czasem ciężarne kobiety.

 • Jak żyć z cukrzycą?

 • Jak cukrzyca wpływa na zdrowie?

 • Jakie są skutki nieleczonej cukrzycy?

Do wniknięcia cukru we wnętrze komórki niezbędna jest insulina. Wytwarza ją trzustka, a gdy spełni swoje zadanie, jest usuwana z organizmu. W przerwie między posiłkami ilość glukozy i insuliny we krwi powinien spadać. Jeżeli się tak nie dzieje, mówimy o cukrzycy. Niestety, jest to choroba trwająca przez całe życie, która powstaje z różnych przyczyn. Mimo to, szybko wykryta i leczona nie będzie powodować żadnych powikłań.

Jakimi powikłaniami grozi nieleczona cukrzyca:

 • Uszkodzeniem nerek,
 • Uszkodzeniem siatkówki oka,
 • Zmianami miażdżycowymi w dużych i średnich tętnicach,
 • Zaburzeniami erekcji,
 • Uszkodzeniem nerwów ruchowych,
 • „Stopą cukrzycową”, a więc owrzodzeniami stóp.

Cukrzyca wpływa na cały nasz organizm. Stężenie glukozy we krwi może zmieniać nasz stan zdrowia z dnia na dzień, a czasem w sposób długofalowy. Kontrolowanie tego stężenia ma ogromne znaczenie w leczeniu choroby. Należy przy tym troszczyć się o swój stan zdrowia, prowadząc zdrowy styl życia.

Objawy cukrzycy dają nam czas na reakcję, ponieważ pojawiają się stopniowo. Pierwsze symptomy to:

 • Zwiększony apetyt,
 • Nawracające infekcje,
 • Zaparcia,
 • Zmęczenie,
 • Wzmożone pragnienie.

Dopiero później pojawiają się problemy z wypadaniem włosów, nieświeżym oddechem, pogorszeniem wzroku, kłopotami z koncentracją, świądem skóry i wymiotami. Dodatkowym, dużym zagrożeniem przy tej chorobie jest palenie papierosów oraz nadmierne spożywanie alkoholu.

Należy unikać również słodkich potraw i napojów, spożywać regularne posiłki co 3-4 godziny. Dzięki temu nie będziemy mieć problemu z wahaniami poziomu glukozy we krwi. Zaleca się ograniczenie spożycia tłuszczów zwierzęcych, które w nadmiarze mogą doprowadzić do otyłości i miażdżycy. Zamiast tego, w diecie cukrzyka powinny znaleźć się duże ilości warzyw, owoców, węglowodany i skrobia (o niskim indeksie glikemicznym), a także nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6 znajdujące się w rybach oraz oliwie z oliwek, nasionach słonecznika, orzechach i oleju słonecznikowym.

cukrzyca objawy cukrzycy trzustka zaniedbana cukrzyca wpływ cukrzycy na organizm
Komentarze
Dodano: 16 Czerwiec 2016
Autor: Jola
Ocena:
Zaniedbana cukrzyca to także śpiączka, uszkodzenie funkcji mózgu, alzhaimer...
Odpowiedź
Dodano: 31 Marzec 2016
Autor: Wioletta
Ocena:
Zgadzam się, trzeba kontrolować poziom cukru, mój wujek od jakiegoś czasu czuł sie zbyt zmęczony na wszystko, wyraźnie bylo widac że coś mu jest, ale nie chciał iśc do lekarza, potem okazało się że zaniedbana cukrzyca spustoszyła organizm...
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 752 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 003 produktów w 209 kategoriach