43 768 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 883 produktów w 209 kategoriach

Podobne produkty

Zakup leków w internetowych aptekach

Zakup leków w internetowych aptekachZakup leków w internetowych aptekach

Internetowe apteki zyskują powoli na popularności. Wciąż jednak wiele osób boi się zaufać firmie, której siedziby nie widzieli na oczy i leki kupują w tradycyjnych aptekach, szukając wcześniej informacji w Internecie. Czym spowodowany jest strach przed zakupami produktów medycznych w sieci? Głównym problemem jest brak bezpośredniego kontaktu z farmaceutą i obawa przed tym, że zostaniemy oszukani i sprzedane zostaną nam produkty, które nie mają zbyt wiele wspólnego z lekami. Nie ma jednak co bać, gdyż każda z internetowych aptek jest dokładnie monitorowana, a jej towar prześwietlany pod kątem jakości. Jeśli w dalszym ciągu nie wierzymy, że dana apteka internetowa działa legalnie, powinniśmy sprawdzić następujące rzeczy.

Jak rozpoznać legalną internetową aptekę?

Jeśli na własną rękę chcemy sprawdzić, czy znaleziona w wyszukiwarce apteka działa legalnie, mamy na to kilka sposobów. Co prawda istnieje mała szansa na to, że trafimy akurat na sfabrykowaną stronę, ale bardzo często można spotkać się ze stronami internetowymi tzw. producentów jednego suplementu, którzy oferują jeden, zazwyczaj wyjątkowo drogi, specyfik, a dla niepoznaki dodają na stronę także kilkaset innych produktów, które zazwyczaj są niedostępne, ale mają służyć do zamaskowania ich działalności.

Legalnie działająca w Internecie apteka musi spełniać następujące warunki: 

  • Każda apteka prowadząca sprzedaż wysyłkową musi posiadać fizyczną placówkę - Oznacza to, że nie może ona być prowadzona przez zwykłą osobę fizyczną pracującą z mieszkania lub wynajętego magazynu. Każda legalnie działająca spółka musi posiadać co najmniej jedną aptekę stacjonarną, której adres znajdziemy w zakładkach Kontakt lub O Firmie.
  • Na stronie apteki musi znajdować się adres i dane kontaktowe do Wojewódzkiego Inspektoratu Farmaceutycznego. W razie wątpliwości zawsze można się tam odezwać i dopytać, czy na pewno wszystko jest w porządku
  • Każda apteka musi posiadać zezwolenie na prowadzenie działalności w Internecie i ma obowiązek poinformować o tym swoich klientów. Zazwyczaj jest to skan zezwolenia i odnośnik do oficjalnego Rejestru Zgód dla aptek.
  • Unijne przepisy wymagają również, by na stronie internetowej apteki znajdował się specjalny logotyp Unii podlinkowany do wykazu aptek w Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia.
  • Apteka ma obowiązek udostępnić numer telefonu, pod którym znajdziemy farmaceutę. Warto sprawdzić ten numer i zadzwonić własnoręcznie do firmy. Bardzo łatwo można wykryć czy mamy do czynienia z prawdziwym farmaceutą, czy podstawionym człowiekiem.
  • Na stronie apteki powinniśmy znaleźć link do Biuletynu Informacji Publicznej GIF, gdzie znajdziemy informację odnośnie funkcjonowania aptek i sprzedaży produktów leczniczych w Internecie.

Dobrym przykładem legalnie działającej apteki jest https://www.wapteka.pl/. Wszystkie wymienione powyżej wymagania są przez nią doskonale spełnione, a pożądane przez nas informacje znajdują się w oczywistym i łatwym do zauważenia miejscu. Nie ma więc problemu ze sprawdzeniem legalności tej apteki.

apteka internetowa apteka zakupy przez internet

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 43 768 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 883 produktów w 209 kategoriach