45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Zakrzepica – groźne schorzenie naszych żył i krążenia

Zakrzepica – groźne schorzenie naszych żył i krążeniaZakrzepica – groźne schorzenie naszych żył i krążenia

Zakrzepica żył czyli inaczej z medycznego punktu widzenia i nazewnictwa zakrzepowe zapalenie żył to przypadłość bardzo niebezpieczna i czasem trudna do zdiagnozowania. Schorzenie dotyka częściej kobiety niż mężczyzn. Statystyki mówią, ze jest to choroba osób po 60 r.ż., jednak nie jest to normą. Należy zawsze sprawdzać niepokojące objawy jak najszybciej udając się do lekarza. Gdyż nieleczona zakrzepica może skutkować niebezpiecznymi powikłaniami.

Zakrzepica żył to stan zapalny pewnego obszaru naszego ciała najczęściej ud lub łydek gdzie dochodzi do nieprawidłowego przepływu krwi w żyłach. Tworzy się tzw. skrzep, który blokuje on drożność uniemożliwiając prawidłowy przepływ krwi. Gdy taki skrzep odrywa się od ściany żył może dojść do niebezpiecznego nawet dla życia człowieka zatoru, lub udaru mózgu.

 • Co na bolące żyły?

 • Jakie są objawy zakrzepicy?

Objawy zakrzepicy:

 • Nagłe skurcze mięśni,
 • Bolesność kończyny,
 • Błyszcząca skóra,
 • Zasinienie, zaczerwienienie w danym miejscu,
 • Stan podgorączkowy lub nawet gorączka,
 • Stwardnienie żyły,
 • Obrzęk miejscowy lub całej kończyny,

Lekarzem specjalistą, który zajmuje się leczeniem zakrzepicy jest chirurg naczyniowy. W celu pełnej diagnostyki wykonuje on tzw. badanie usg dopplerowskie gdzie za pomocą fal ultradźwiękowych lekarz obserwując przepływ krwi w żyłach może zobaczyć jakie jest krążenie i gdzie występuje stan zapalny i skrzep.

 Można także wyróżnić pewne sytuacje i czynniki, które sprzyjają powstawaniu zakrzepicy:

 • Długotrwałe leczenie z przymusowym unieruchomieniem,
 • Przebyte zabiegi chirurgiczne,
 • Choroby zakaźne,
 • Nadmierna krzepliwość krwi,
 • Poród,
 • Istniejące zmiany żylakowate,
 • Zażywanie leków drażniących wyściółkę żył,

Jak to zawsze bywa i w przypadku zakrzepicy choroby bardzo niebezpiecznej i niosącej za sobą duże konsekwencje dla zdrowia stosujmy profilaktykę, która może nas uchronić przed problemami tego typu.

Nadwaga i otyłość to jedni z największych wrogów prawidłowego krążenia żylnego. Dlatego dbajmy o prawidłową masę ciała. Nie dopuszczajmy do otyłości. Odżywiajmy się zdrowo.

Zapewniajmy sobie odpowiednią dawkę ruchu, by nie dopuścić do zalegania krwi w żyłach, która zakłóca jej prawidłowe krążenie. Spróbujmy uprawiać sport. Wybierzmy odpowiedni dla siebie spośród tych, które wzmacniają mięśnie kończyn i nasze mięśnie. Może to być rower, pływanie, fitness, nordic walking.

Jeżeli mamy pracę siedzącą starajmy się chociaż co pół godziny przejść się, przespacerować. Należy unikać również zakładania nogi na nogę i ubierania obcisłych spodni. Siedząc wykonujmy ćwiczenia polegające na ruszaniu palcami. Takie czynności pobudzają krew do krążenia.

Codziennie wypijajmy od 2 do 2,5 litra wody. To także jedna z podstaw zapobiegania zakrzepicy. Unikajmy w diecie nadmiaru soli, cukrów i tłuszczu bo także i one utrudniają prawidłowe mikrokrążenie w kończynach.

Picie ziół oraz kapiele wodne z wielu roślinnych wyciągów pomogą nam zapobiec niebezpiecznym zatorom i wspomóc prawidłowe krążenie krwi w żyłach. Takimi cennymi ziołami w profilaktyce zakrzepicy są:
Kora dębu, kwiat kasztanowca, arnika, nostrzyk, bratek, gryka, bez czarny, kwiat głogu.
Zioła te wzmacniają naczynia krwionośne, uelastyczniają ścianki żył. Tym samym wspomagają krążenie i przepływ krwi we wszystkich naczyniach naszego organizmu.
Jednym ze sposobów profilaktyki jest także spożywanie witaminy C, która uszczelnia żyły.

Tak więc starajmy się by nasz tryb życia był zróżnicowany, uprawiajmy sport, nawadniajmy prawidłowo organizm. Pozwólmy odpocząć naszym kończynom. Zakrzepica to poważna dolegliwość. Brońmy się przed nią.

zakrzepica krążenie zator żyły zator żylny choroby żył
Komentarze
Dodano: 15 Lipiec 2016
Autor: Irena
Ocena:
Mi bardzo puchną nogi i lekarz stwierdził, że grozi mi powstanie zakrzepu. Biorę leki na rozrzedzenie krwi.
Odpowiedź
Dodano: 08 Lipiec 2016
Autor: Ernia
Ocena:
Mój tata ma zakrzepicę, ma wiele zaleceń co do stylu życie, ale jakoś się trzyma i podobno jest już lepiej, z tego, co mówi mama.
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach