44 221 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 889 produktów w 209 kategoriach

Zakola u mężczyzn – dlaczego powstają?

Zakola u mężczyzn – dlaczego powstają?Zakola u mężczyzn – dlaczego powstają?
Gęste, zadbane i zdrowe włosy to wbrew pozorom marzenie nie tylko wielu kobiet, ale i mężczyzn. Nie ulega wątpliwości, że bujna fryzura u panów dodaje atrakcyjności, a co często za tym idzie - również pewności siebie. Niestety, jak wskazują badania, co trzeci mężczyzna między 25. a 45. rokiem życia cierpi na łysienie androgenowe, a jednym z jego objawów są tak zwane zakola. Terminem tym określa się charakterystyczne przerzedzenie linii włosów wzdłuż skroni. Jakie są najczęstsze przyczyny powstawania zakoli u mężczyzn?
 

Powstawanie zakoli - podłoże genetyczne i hormonalne

Jak już wspomniano, powstawanie zakoli to jeden z objawów łysienia androgenowego. Natomiast same przyczyny tego typu łysienia nie są jeszcze do końca znane. Jest ono związane z zaburzeniami gospodarki hormonalnej. O łysieniu androgenowym możemy mówić wtedy, gdy w organizmie występuje wysoki poziom męskich hormonów płciowych, zwanych androgenami, powodujących nadmierne wypadanie włosów. Nadmiar tych hormonów osłabia włosy już w fazie ich wzrostu. Mieszki włosowe stają się nadwrażliwe, włosy szybciej wypadają oraz zdecydowanie wolniej rosną. Te, które odrastają są coraz cieńsze, słabsze i rzadsze. Po pewnym czasie można zauważyć, że zamiast pełnych włosów, na czole i skroniach pojawia się charakterystyczny meszek. Występuje on w zaawansowanym stadium łysienia androgenowego. Co decyduje o tym, że w organizmie niektórych mężczyzn jest nadmiar androgenów, a u innych są one na właściwym poziomie? W dużej mierze są to po prostu geny. Zakola niejednokrotnie okazują się dziedziczne, dlatego często problem ten dotyczy kilku pokoleń mężczyzn w rodzinie.

Mniej znane przyczyny powstawania zakoli u mężczyzn

O powstawaniu zakoli przede wszystkim decyduje genetyka oraz gospodarka hormonalna organizmu. To jednak nie jedyne przyczyny tego typu łysienia. Wielu specjalistów uważa, że utrata włosów u mężczyzn - podobnie jak u kobiet - często jest skutkiem niewłaściwej diety, ubogiej w potrzebne minerały i witaminy, zwłaszcza w żelazo. Oprócz tego łysienie może być spowodowane zażywaniem niektórych leków, chociażby antydepresantów. Czasem też nadmierne wypadanie włosów to oznaka jakiejś choroby, chociażby anemii lub niedoczynności tarczycy. Warto więc bacznie obserwować swój organizm i w razie potrzeby udać się na badania, które wykluczą lub potwierdzą obecność chorób współistniejących. Więcej na temat objawów różnych chorób, a także sposobów zapobiegania i leczenia ich można przeczytać tutaj: https://zdrowiewformie.pl.

Zakola - czy ich przyczyną może być stres?

Powstawanie zakoli to jedno z następstw silnego i długotrwałego stresu. Kiedy przeżywamy intensywny stres, nasz organizm zaczyna funkcjonować mniej wydajnie. Różne naturalne procesy zachodzące w nim ulegają zaburzeniu, w tym mikrokrążenie. Ma to bezpośredni wpływ na osłabienie mieszków włosowych, a co za tym idzie - złą kondycję i nadmierne wypadanie włosów. Trzeba też nadmienić, że niewłaściwa pielęgnacja skóry głowy oraz włosów może przyspieszać proces łysienia. Wielu panów nie przykłada wagi do dbania o swoją fryzurę, w konsekwencji czego włosy są osłabione i podatne na wypadanie. Aby dowiedzieć się więcej na temat przyczyn, a także skutecznych sposobów leczenia łysienia androgenowego, warto zajrzeć tutaj: https://zdrowiewformie.pl/wypadanie-wlosow-przyczyny-sposoby-leczenie/.

łysienie zakola zakola przyczyny jak zatrzymać zakola sposoby na zakola

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 44 221 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 889 produktów w 209 kategoriach