43 632 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 873 produktów w 207 kategoriach

Zaćma - objawy i leczenie

Zaćma - objawy i leczenieZaćma - objawy i leczenie
Zaćma, zwana też kataraktą to choroba oczu, która w większości przypadków związana jest z procesem starzenia organizmu. Szacuje się, że obecnie zmaga się z nią nawet 800 tysięcy Polaków, przy czym w głównej mierze dotyka kobiet. Zaćma utrudnia widzenie, a nieleczona może doprowadzić nawet do utraty wzroku. Jakie są jej objawy i czy można ją całkowicie wyleczyć?

Zaćma - charakterystyka i klasyfikacja

Zaćma powstaje na skutek utraty elastyczności soczewki w oku. Sprawia to, że staje się ona coraz grubsza, gdyż odkładają się w niej cząsteczki białka. Z czasem grubieją także włókna, przez co cząsteczki światła mają znacznie utrudniony dostęp do dna oka, a w efekcie soczewka traci na przejrzystości. Wszystko to sprawia, że na powierzchni soczewki pojawiają się charakterystyczne plamki i następuje tzw. zmętnienie, co w konsekwencji prowadzi do problemów z widzeniem. Osoby chore na zaćmę tracą ostrość widzenia, a powiększająca się ilość plamek znacząco utrudnia codzienne funkcjonowanie.

Wyróżnia się dwa rodzaje katarakty: wrodzoną i nabytą. Zaćma wrodzona występuje już w wieku dziecięcym, wywołana może być m.in. zaburzeniami metabolicznymi. Zaćmę nabytą diagnozuje się przeważnie u osób starszych, związana jest przede wszystkim z postępującymi procesami starzenia organizmu.

Jakie są przyczyny występowania zaćmy?

Mimo że zaćma może wystąpić u osób w każdym wieku, to zdecydowanie najczęściej chorują na nią osoby po 60 roku życia. Nie ulega zatem wątpliwości, że wiek stanowi czynnik ryzyka. Co więcej, przyczyn występowania zaćmy należy upatrywać także w przebytych urazach oka bądź jego stanie zapalnym. Z zaćmą bardzo często borykają się również cukrzycy oraz osoby z zespołem Downa. Ponadto, lekarze potwierdzają, że niektóre leki mogą przyspieszać rozwój tej choroby, niezależnie czy są przyjmowanie ogólnie, czy miejscowo.

Objawy zaćmy - na co zwrócić szczególną uwagę?

Zaćma przez długi czas może rozwijać się bezobjawowo, a osoby, które na nią chorują zaczynają podejrzewać jej rozwój, dopiero w momencie, gdy pojawiają się poważne zaburzenia widzenia. Jeden z objawów to zamglenie wzroku, wówczas znacznie częściej przecieramy oczy, a nawet szkła kontaktowe, gdyż wydaje się nam, że uległy zabrudzeniu. Nierzadko pojawia się także wrażenie oślepienia przez światło oraz złe widzenie po zmierzchu. Zaćma prowadzi jednocześnie do trudności w czytaniu i problemów z rozpoznawaniem kształtów nawet z bliskiej odległości. Niekiedy możemy odnieść wrażenie, że kolory blakną lub ciemnieją.

Jak leczyć zaćmę?

Na początkowym etapie choroby, zaleca się stosowanie kropli do oczu. Ich cel to spowolnienie procesu zmętnienia soczewki, jest to jednak rozwiązanie tymczasowe. Leczenie zaćmy wymaga przeprowadzenia zabiegu chirurgicznego. Tylko w ten sposób można całkowicie wyeliminować zaćmę. Rozwój technologii medycznej sprawił, że operację uznaje się za bezpieczną. Wielu pacjentów z pewnością odetchnie z ulgą, ponieważ nie wymaga ona narkozy, a jedynie znieczulenia miejscowego i trwa zaledwie 30 minut. Podczas zabiegu chirurg wykonuje delikatne cięcie, przez które wprowadzone zostaje specjalistyczne urządzenie ultradźwiękowe. To właśnie za jego pomocą usuwa się soczewkę i wprowadza syntetyczną, umożliwiającą poprawne widzenie.

Zabieg usunięcia zaćmy kosztuje ok. 2500 złotych. W niektórych przypadkach jest on refundowany przez NFZ, co niestety wiąże się z kolejkami. Jeżeli nie chcemy czekać, a trudności z widzeniem stają się coraz większe, to możemy wesprzeć się pożyczką ratalną. Więcej na jej temat przeczytamy w Wonga.pl

Niestety, nie ma możliwości przeciwdziałania zaćmie, dlatego też nie da się zapobiec jej wystąpieniu. Jedyne co możemy zrobić, to natychmiast po zauważeniu pierwszych objawów udać się do specjalisty. Z czasem problemy z widzeniem staną się coraz większe, co tylko utrudni nam codzienne funkcjonowanie, dlatego jak najszybciej warto zdecydować się na zabieg chirurgiczny.

zaćma operacja zaćmy jak leczyć zaćmę

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 43 632 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 873 produktów w 207 kategoriach