Serce bije swoim rytmem. Zdarza się jednak, że jego praca zostaje zakłócona. Nie zawsze jest to powód do niepokoju. Czasem zwyczajnie jesteśmy zmęczeni, zdenerwowani, wypiliśmy za dużo kawy, czy alkoholu. Tempo samoczynnie się stabilizuje i wszystko wraca do normy. Ale zaburzenia rytmu serca mogą sygnalizować także choroby serca i układu krążenia, nadczynność tarczycy, niedobór magnezu, wapnia lub potasu, a nawet menopauzę.
Co to jest tachykardia?
Co to jest arytmia?
Rytm pracy serca może być zakłócony w różny sposób. Wyróżnia się zaburzenia takie, jak:
- Tachykardia – serce bije zbyt szybko, ale przy zachowaniu rytmiczności. To przyspieszenie akcji serca powyżej 100 uderzeń na minutę.
- Bradykardia – serce pracuje za wolno, lecz w równym rytmie. To stan, kiedy częstość akcji serca wynosi poniżej 60 razy na minutę.
- Arytmia – nieregularne, niemiarowe bicie serca. W stanie spoczynku, zdrowe serce bije około 60-100 uderzeń na minutę. Wszelkie odstępstwa, przyjęło się nazywać arytmią.
W przypadku przyspieszonego bicia serca, możemy mieć do czynienia z wieloma dodatkowymi skurczami serca, powodującymi tzw. częstoskurcze. Należą do nich:
- Migotanie przedsionków – czyli szybka, chaotyczna praca mięśnia przedsionków, gdy serce pompuje bardzo mało krwi. Prowadzi to do zupełnie niemiarowej pracy serca, które bije raz wolno, raz bardzo szybko.
- Migotanie komór - najpoważniejsze zaburzenie, polegające na tym, że w skutek niekontrolowanych impulsów w różnych miejscach komór następuje zatrzymanie pracy serca i śmierć kliniczna.
Jakie mogą być objawy zaburzenia rytmu serca?
Niestety często objawy są bardzo łagodne i łatwo je przeoczyć lub potraktować jako coś niegroźnego. W przypadku migotania przedsionków na przykład, około 30% pacjentów
nie dostrzega żadnych symptomów. W konsekwencji nie leczone schorzenie, prowadzi u wielu chorych do udaru mózgu, który jest pierwszym odczuwalnym objawem.
Zauważalne oznaki zaburzenia rytmu serca mogą być różne, w zależności od rodzaju nieprawidłowości. Wymienić tu należy przede wszystkim:
- krótkotrwałe, a nawracające dławienie w klatce piersiowej, szarpnięcia w okolicy serca i konieczność odkaszlnięcia,
- duszności, uczucie dławienia, zawroty głowy, senność, bóle wieńcowe, prowadzące nawet do zasłabnięcia i utraty przytomności,
- omdlenia, zaburzenia snu, kłucie i ból w klatce piersiowej,
- kołatanie, trzepotanie serca, przerwy w jego pracy.
Powodem do niepokoju powinny być powyższe objawy, które pojawiają się bez wyraźnej przyczyny i utrzymują się powyżej 2,3 minut, nawracając kilka razy dziennie.
Jeśli podejrzewasz, że twoje serce nie pracuje normalnie, nie zwlekaj i jak najszybciej udaj się do lekarza!
Może okazać się, że to nic groźnego, jednak nieprawidłowe bicie serca jest bardzo poważnym problemem. Nie leczone rodzi wiele powikłań, zagrażających naszemu życiu więc w żadnej mierze nie wolno go bagatelizować.
Co o tym sądzisz?