45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Zaburzenia perystaltyki jelit - przyczyny, objawy i sposoby leczenia

Perystaltyka jelitPerystaltyka jelit

Perystaltyka – dość dziwnie i obco brzmiące słowo wydaje się określać niespotykane zjawisko. Nic bardziej mylnego. Perystaltyka dotyczy każdego organizmu i odnosi się do ruchów robaczkowych jelit – najprościej rozumianych jako przebieg procesu trawienia wszystkich przyjmowanych przez organizm pokarmów. Wyrażenie to często kojarzone jest z problemami zdrowotnymi – niewłaściwą pracą jelit. Choć w dobie mody na spożywanie zdrowych posiłków, często spotykamy również sugestie dotyczące przyjmowania pokarmów poprawiających pracę jelit – a tym samym ich perystaltykę. Czym zatem ona jest? Jakie diagnozuje się zaburzenia perystaltyki?

Perystaltyka jelit – co to właściwie jest?

Perystaltyka określa ruchy robaczkowe jelit – są to w pełni zautomatyzowane, naturalne ruchy mięśni gładkich, regulujące proces trawienia pokarmów w organizmie człowieka. W tym zakresie może dojść do szeregu zaburzeń, m.in. wtedy, gdy perystaltyka jest zbyt leniwa albo zbyt przyspieszona. Najczęściej jest to jedynie objaw wskazujący na jakąś chorobę, dlatego warto przeprowadzić diagnostykę, jeśli obserwujemy niepokojące objawy w tym obszarze.

Jelito leniwe – czym się objawia to zaburzenie?

Jelito leniwe wskazuje na spowolnioną pracę jelit, a tym samym mniejszą aktywność ruchów robaczkowych. W początkowej fazie obserwuje się zaparcia, które są bardzo uciążliwym elementem towarzyszącym w życiu codziennym. W fazie rozwoju schorzenia może dojść do zapalenia jelit, a to z kolei może doprowadzić do powikłań i zaburzenia funkcjonowania innych narządów wewnętrznych. Przyjmuje się, że dziennie przyjmowany pokarm powinien w następstwie być każdorazowo tego dnia wydalony. Jeśli tak się nie dzieje, gromadzone wewnątrz substancje szkodliwe powodują, iż stolec staje się coraz bardziej twardy – a co za tym idzie, powstają zaparcia. Zaburzona – w tym przypadku leniwa perystaltyka jelit – jest tylko objawem. Uwagę należy zwrócić na przyczyny, które do tego doprowadzają i wyleczyć nieprawidłowe ruchy robaczkowe jelit.

Zdiagnozowanie problemu leniwych jelit zazwyczaj prowadzi do stwierdzenia, iż dana osoba praktykuje niewłaściwą dietę, dlatego najczęściej bardzo łatwo podjąć leczenie, wystarczająca jest bowiem zmiana nawyków żywieniowych. Diagnostyka pozwala stwierdzić, iż przyczyny najczęściej wskazują na niewystarczające dawki błonnika dostarczane organizmowi, przyjmowanie niedostatecznej ilości płynów, brak aktywności fizycznej, stałe doświadczanie stresu. Właśnie z tego powodu niekiedy wystarcza zmiana trybu życia – picie większych ilości wody, praktykowanie odpowiedniej diety, zwiększenie aktywności fizycznej. Nie zawsze jednak problem udaje się w tak prosty sposób zażegnać, zaparcia utrzymują się dłuższy czas – wówczas leniwa perystaltyka może być powodowana złogami w jelitach, które należy oczyścić choćby za pomocą naturalnego błonnika, suplementującego dietę, oczyszczającego jelita i wspierającego usuwanie nagromadzonych złogów.

Perystaltyka jelit – zbyt aktywna

Problemy w pracy jelit mogą także oznaczać konieczność nadmiernie częstego wypróżnienia – występowania biegunki. Może to być powodowane infekcją czy alergią pokarmową. Jeśli zjawisko występuje bardzo często i się przedłuża, to również konieczne jest udanie się do specjalisty. Diagnoza może bowiem wskazywać na zaburzone procesy wchłaniania i skutkować bardzo niebezpiecznym odwodnieniem. Konieczne jest przyglądanie się własnemu organizmowi i reagowanie na wszelkie niepokojące objawy. Jeśli perystaltyka jelit jest zbyt aktywna, wówczas organizm nie przyjmuje także tych substancji odżywczych.

Co robić z niewłaściwą perystaltyką jelit?

Jeśli obserwujemy u siebie niewłaściwą perystaltykę jelit, sugeruje się poddanie organizmu kuracji oczyszczającej. Zaleca się stosowanie przy tym suplementów zawierających naturalny błonnik, który z jednej strony jest nieinwazyjny dla organizmu, a z drugiej skutecznie wspomaga oczyszczanie jelit. Przede wszystkim należy pamiętać o tym, by dbać o własne zdrowie – włączyć w codzienność ruch i zdrowe jedzenie.

perystaltyka jelit jelito leniwe
Komentarze
Dodano: 01 Kwiecień 2019
Autor: milagros
Ocena:
moimi sposobami jest dobra dieta i wspomagacz - używam kapsułek Debutir. dzięki nim moje jelita wreszcie ruszyły do działania i nie mam już problemów związanych z zaparciami, albo z biegunkami.
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach