45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Zabezpieczaj się z głową. Metody antykoncepcji i kiedy zacząć je stosować

Zabezpieczaj się z głową. Metody antykoncepcji i kiedy zacząć je stosowaćZabezpieczaj się z głową. Metody antykoncepcji i kiedy zacząć je stosować

Antykoncepcja hormonalna to jedna z najbardziej popularnych metod zabezpieczania. Przed rozpoczęciem współżycia lub przed pierwszym skorzystaniem z takiej metody antykoncepcji, kobieta powinna zgłosić się do ginekologa i wykonać wszystkie niezbędne badania.

Najbardziej popularne, czyli tabletki antykoncepcyjne dzielimy na kilka rodzajów:

  • Jaką metodę antykoncepcji wybrać?

  • Jak się zabezpieczać?

  • Preparaty jednofazowe – przyjmuje się je według schematu: 21 dni zażywania preparatu i 7 dni przerwy. Mają w sobie połączenie progesteronu z estrogenem.
  • Preparaty dwufazowe – w trakcie pierwszej fazy przyjmuje się tabletki z estrogenem, w drugiej połączenie estrogenu z progesteronem.
  • Preparaty trzyfazowe – dawka estrogenu i progesteronu modyfikowane są trzech faz cyklu miesiączkowego.

Rodzaje antykoncepcji. Co wybrać?

Należy pamiętać, że tylko prezerwatywy zabezpieczają przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Jeżeli istnieje ryzyko zakażenia, należy użyć dodatkowego zabezpieczenia w formie prezerwatywy.

Żadna z dostępnych metod nie daje 100% gwarancji zabezpieczenia – najczęściej jest to 95%, dlatego decyzja o podjęciu współżycia musi być przemyślana. Trzeba być świadomym konsekwencji, które ze sobą niesie. Część środków antykoncepcyjnych zawiera hormony. Stanowią one najpopularniejszą metodę zabezpieczania. Niektóre kobiety doświadczają w trakcie ich stosowania skutków ubocznych (przybieranie na wadze, wrażliwość piersi itd.), jednak większość pań nie odnotowuje żadnych. Wyjście z sytuacji, w której preparat antykoncepcyjny powoduje skutki uboczne jest proste – należy zgłosić to swojemu ginekologowi i rozważyć zmianę preparatu albo samej metody.

Hormonalne środki antykoncepcyjne nie mają złego wpływu na zdrowie kobiety, ani nie podnoszą ryzyka zachorowania na raka. Przeznaczone są dla osób w każdym wieku – zarówno dojrzałych, jak i tych młodych. Nie można jednoznacznie określić, która metoda będzie najlepsza. Wszystko zależy od indywidualnych predyspozycji, tego, czy kobieta czuje się komfortowo stosując daną metodę, czy występują skutki uboczne.

Wybrane metody antykoncepcji hormonalnej:

  1. Pigułki – czyli najbardziej popularna metoda. Tabletki antykoncepcyjne mają w swoim składzie estrogeny i progestageny. Zapobiegają one owulacji, jednak muszą być przyjmowane codziennie o tej samej porze. Jeżeli wystąpi biegunka, wymioty, lub kobieta zapomni o przyjęciu pigułki, metoda jest mniej skuteczna. Tego typu preparaty często skracają miesiączkę i zmniejszają towarzyszący jej ból. Przeciwskazania do ich stosowania to rak piersi, choroby wątroby i przebyta tromboza.
  2. Hormonalny pierścień dopochwowy – miękki i elastyczny krążek o średnicy ok. 5 cm, umieszcza się go w pochwie w pierwszym dniu cyklu i nosi przed 3 tygodnie. Można wyjmować go maksymalnie na 3 godziny. Mechanizm antykoncepcyjny jest tutaj taki sam jak w przypadku tabletek, jednak stężenie hormonów jest znacznie mniejsze. Taka metoda umożliwia ominięcie efektu pierwszego przejścia przez wątrobę, bardziej stałe stężenie hormonów, brak szkodliwości dla żołądka i brak konieczności pamiętania o codziennym przyjmowaniu pigułki.
  3. Plaster antykoncepcyjny – hormony przenikają przez skórę do krwi, plastry przykleja się co 7 dni. Jest wygodny, należy pamiętać o nim raz w tygodniu, tak jak krążek nie obciąża wątroby. Takiej metody nie mogą stosować kobiety ważące ponad 90 kg.
  4. Spirala – zawiera hormony albo miedź, sprawia, że komórka jajowa nie może zagnieździć się w błonie śluzowej macicy. Jest skuteczną i wygodną metodą, o której należy pamiętać raz na kilka lat. Lepiej, aby aplikowały ją kobiety, które raczej nie planują zajścia w ciążę (np. kolejną) – zwiększa ona ryzyko ciąży pozamacicznej i stanów zapalnych jajników.
antykoncepcja prezerwatywy zabezpieczenie tabletki antykoncepcyjne plaster antykoncepcyjny
Komentarze
Dodano: 27 Wrzesień 2016
Autor: Lena
Ocena:
Ja obstawiam plaster, jak dotąd nie zawiódł.
Odpowiedź
Dodano: 19 Wrzesień 2016
Autor: marta
Ocena:
Mam spirale jest długotrwała, jak dla mnie bezpieczna i wygodna.
Odpowiedź
Dodano: 29 Czerwiec 2016
Autor: Idzia
Ocena:
dla mnie najlepszym rozwiązaniem mimo wszystko są prezerwatywy, nie muszę się truć, zaburzać systemu hormonalnego, a jak facet chce to musi o nich pamiętać :0
Odpowiedź
Dodano: 22 Czerwiec 2016
Autor: Justynka
Ocena:
Polecam plaster antykoncepcyjny, skuteczny i nieinwazyjny.
Odpowiedź
Dodano: 02 Czerwiec 2016
Autor: Karola
Ocena:
U mnie odpada każde zabezpieczenie przed ciążą: na prezerwatywy mam uczulenie, z resztą tego to nawet mój mąż nie lubi, a antykoncepcja hormonalna też nie wchodzi w gre ponieważ mój organizm reaguje przybierając na wadze...
Odpowiedź
Dodano: 10 Maj 2016
Autor: Izka
Ocena:
Ja wybrałam jakiś czas temu plastry i jestem z nich zadowolona, wcześniej brałam tabletki, ale to nie dla mnie, bo często o nich nie pamiętałam.
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach