45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Z migreną wygra tylko odpowienie leczenie

Z migreną wygra tylko odpowienie leczenieZ migreną wygra tylko odpowienie leczenie

Na bóle migrenowe cierpi coraz więcej młodych osób. Migrena jest najczęściej występującą chorobą neurologiczną w społeczeństwie i powoduje wiele groźnych powikłań, zagrażających zdrowiu lub życiu. Lekarze biją na alarm żeby nie lekceważyć objawów i poddać się leczeniu.

  • Co to jest migrena?

  • Jak radzić sobie z migreną?

Migrena generuje silny, napadowy, najczęściej jednostronny ból głowy. Towarzyszą temu nudności, wymioty, nadwrażliwość na światło. Ból jest przeważnie zlokalizowany w okolicy skroniowej i może trwać od 4 do 72 godzin, po czym zwykle następuje przerwa na mniej więcej kilka dni lub tygodni.

Na migrenę, nawet 3 – krotnie częściej niż mężczyźni, chorują kobiety. Największe ryzyko zachorowania występuje o osób otyłych, z nadciśnieniem tętniczym, z niedoczynnością tarczycy jak również z zaburzeniami snu (pomiędzy 25 a 55 rokiem życia). Czynniki wywołująca migrenę są jednak bardziej różnorodne i mogą być związane z uwarunkowaniami genetycznymi, złą dietą, długotrwałym stresem i przemęczeniem, zmianami hormonalnymi a także urazami w okolicy szyi i głowy.

Przyjmuje się, że migrena pojawia się pod dwoma postaciami. Pierwsza z nich to migrena z aurą, która charakteryzuje się specyficznym zaburzeniem wzroku. Chory widzi mroczki przez oczami, rażące, błyskające światła , jasne plamy, przedmioty i postacie staja się niewyraźnie lub mogą być całkiem niewidoczne (może dojść do tymczasowej utraty wzroku). Często aurze asystuje ból głowy.

Migrena bez aury jest bólem pochodzenia naczyniowego. Naczynia krwionośne rozszerzają się do tego stopnia, że powstaje stan zapalny i silny ból. Czasami mówi się o niej jako aurze nietypowej, gdyż u każdego pacjenta może przejawiać się na różne sposoby. Zanurzenia neurologiczne mogą przybrać postać objawów czuciowych - drętwienie, niedowład połowiczny; objawów ruchowych – osłabienie, ruchy są wtedysłabiej skoordynowane; zaburzeń funkcji nerwów czaszkowych – szum w uszach, podwójne widzenie; ataksji– zaburzenie równowagi.

W zależności od rodzaju migreny i jej objawów lekarz wybiera leczenie drogą profilaktyczną, czyli zapobiegawczą lub leczenie doraźne.
Profilaktyka w walce z migreną polega na zmniejszeniu częstości występowania napadów i poprawy jakości życia chorego. Obecnie stosuje się leki przeciwpadaczkowe, przeciwdepresyjne,  β-adrenolityki a także leki z grupy antagonistów kanału wapniowego.
Najskuteczniejsze działanie w leczeniu doraźnym mają leki przeciwmigrenowe, tzw. tryptany. Powodują zwężenie naczyń mózgowych i hamują uwalnianie specyficznych substancji, które „przekazują” ból do zakończeń nerwowych. Tryptany nie tylko zmniejszają bólu migrenowy, ale także zwalczają inne objawy towarzyszące.

Niezwykle ważna jest w tej chorobie dobrze postawiona diagnoza. Niestety często migrena, z powodu wytypowania błędnych przyczyn, jest źle leczona . Nam samym się wydaje, że jest to po prostu silniejszy niż zwykle ból głowy i wkrótce przejdzie, a objawy towarzyszące to już kompletnie inna bajka.
Powikłania spowodowane migreną mogą doprowadzić do jej przewlekłości, stanów migrenowych trwających powyżej 72 godzin, drgawek, padaczki a nawet w najgorszym wypadku do migrenowego zawału mózgu czyli śmiertelnego udaru.


Zgłaszajmy się do lekarza z każdym bólem trwającym więcej niż kilka dni.

 

migrena nudności wymioty światłowstręt ból glowy ból jednostronny
Komentarze
Dodano: 11 Kwiecień 2016
Autor: Paula
Ocena:
Migrena to dla mnie zmora, jednak wizyta u lekarza bardzo mi pomogła, przepisał stosowane leki i teraz to juz nie jest az taki problem.
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach