45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Yerba mate - nowa jakość odchudzania. Czy skuteczna?

Yerba mate - nowa jakość odchudzania.  Czy skuteczna?Yerba mate - nowa jakość odchudzania. Czy skuteczna?

Otyłość jest przewlekłą chorobą cywilizacyjną, z którą walczy co piąty z nas. Za to co drugi ma predyspozycje do bycia otyłym. Zazwyczaj zwiększanie ilości tkanki tłuszczowej prowadzi do rozwoju miażdżycy i innych chorób układu sercowo – naczyniowego. Sposobów walki z nadmiernym tłuszczem jest wiele. Ostatnie badania dowodzą, że roślina uprawiana m.in. w Brazylii i Argentynie daje nową nadzieję na pokonanie otyłości. Yerba mate, bo o niej mowa, zapobiega rozwojowi wielu chorób i wspomaga proces odchudzania.

  • Co to jest yerba mate?

  • Jak przygotować yerba mate?

Czym jest ta mało znana  roślina i jakie są jej właściwości?

Yerba mate występuje w rejonie subtropikalnym Ameryki Południowej. Liście tej wiecznie zielonej rośliny zawierają bardzo dużo drogocennych dla zdrowa witamin - A, B1, B2, C, H, PP oraz szereg składników mineralnych m.in. sód, potas, magnez, żelazo, siarkę, fosfor, miedź. Z liści yerby mate parzy się napar w postaci herbaty, a razem z procesem parzenia wyzwala się kwas cynamonowy oraz kwas chlorogenowy, wykazujący działanie antyoksydacyjne czyli przeciwutleniające (związki te usuwają z organizmu nadmiar zbędnych, niekorzystnych substancji, które pozostają w naszym ciele po spożyciu pokarmów). Co daje organizmowi to działanie? Przede wszystkim przeciwdziała starzeniu się skóry i hamuje rozwój zmarszczek.

Ponad to yerba mate zawiera pochodne kofeiny, która pobudza układ nerwowy, poprawia koncentrację i pamięć (zapobiega rozwojowi miażdżycy). Ta niezwykła roślina posiada jeszcze inne zdrowotne zdolności – zmniejsza uczucie zmęczenia, podnosi odporność organizmu, wzmacnia zęby i kości, zapobiega anemii, a także poprawia pracę serca.

Ale jak walczy z otyłością ?

Według wielu badan klinicznych yerba mate bardzo korzystnie wpływa na proces odchudzania. Dowiedziono, że ta tropikalna roślina spowalnia aktywność lipazy trzustkowej - enzymu trawiącego tłuszcze. W wyniku jej hamowania tłuszcze nie są trawione w jelicie cienkim co sprawa, że dany posiłek nie ma już w sobie tak dużo kalorii. Ważne działanie yerba mate to zdolność spowalniania wydalania z żołądka pokarmu dzięki czemu wydaje nam się, że jesteśmy syci i nie mamy ochoty sięgać po przekąski między posiłkami.

Przygotowanie.

Trzeba wyróżnić dwie wersje tej rośliny. Elaborada - zwykła mate zawierająca łodyżki i listki, despalada – mocniejsza wersja mate, która nie zawiera łodyżek. Można też spotkać paloną czyli czarną mate, która ma nieco cierpki posmak prawie jak kawa zbożowa. Jest jednak uboższa w kofeinę. Poza tym na rynku dostępne są aromatyzowane mate z owocami lub ziołami.

Jest kilka sposobów parzenia yerba mate. Poza tym tradycyjnym parzeniem w czajniczku z fusami, można kupić mate już gotową bez fusów i parzyć jak normalną herbatę. Należy zaznaczyć, że jest ona słabsza.
Mate najlepiej pić w ciągu 30 minut od momentu zakończenia posiłku. Pijąc mate raz dziennie między obiadem a kolacją przez co najmniej miesiąc jesteśmy w stanie zauważyć zmianę w postaci mniejszego obwodu w talii i gromadzenia się tłuszczy w widocznych miejsach.

Obecnie yerba mate przeżywa swój renesans, zwłaszcza w Polsce coraz częściej się o niej mówi, a to za sprawą znanych podróżników, którzy promują jej dobre dla zdrowia właściwości.

 

otyłość waga walka z otyłością kilogramy yerba mate herbata odchudzająca

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach