45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Wzdęcia u niemowlaka – co je powoduje i jak im przeciwdziałać?

Wzdęcia u niemowlaka – co je powoduje i jak im przeciwdziałać?Wzdęcia u niemowlaka – co je powoduje i jak im przeciwdziałać?

Wzdęcia i gazy u niemowlaka to efekty trawienia, które niejednokrotnie eksplodują u maluszka tak mocno jak u dorosłego człowieka. Wzbudzają niejednokrotnie niepokój rodziców. Mimo iż głośne i częste, wzdęcia i gazy są zjawiskiem naturalnym na tym etapie życia dziecka. Przyczyn występowania wzdęć u dziecka można doszukiwać się w kolce jelitowej, uczuleniu na mleko, złej diecie mamy, nieprawidłowej techniki karmienia. Jakie są objawy wzdęć, jakie najczęściej występujące przyczyny? Jak można pomóc maluchowi i jak postępować w przypadku wzdęć?

 • Jakie są objawy wzdęć u noworodka?

 • Jak pomóc dziecku przy wzdęciach?

Jakie są objawy wzdęć u niemowlaka?

Wzdęcia wraz z towarzyszącymi im gazami u dziecka przyprawiają rodziców o strach przed kolką jelitową. Maluch pręży się, zgina nóżki, płacze, ma wzdęty brzuch, puszcza nieprzyjemne gazy. Często towarzyszy temu ból brzucha, odbijanie się, częste wypróżnianie z głośnymi gazami, czy ulewanie.

Jakie są przyczyny wzdęć u maluszków?

Najczęściej przyczynami wzdęć zwanych dyspepsją lub po prostu niestrawnością u niemowlaków są:

 • zła dieta mamy karmiącej,
 • nieodpowiednia technika karmienia piersią,
 • łapczywe ssanie i towarzyszące temu połykanie powietrza przez malucha,
 • nietolerancja laktozy,
 • kolka jelitowa,
 • uchyłkowość jelit,
 • zespół jelita drażliwego,
 • źle dobrana dieta malucha,
 • celiakia, czyli nietolerancja glutenu,
 • pasożyty w przewodzie pokarmowym,
 • przekarmienie,
 • stres.

Mama karmiąca piersią powinna szczególnie dbać o dobór produktów nieuczulających, nie wydymających takich jak bób, fasolka, kapusta i pozbawionych ostrych przypraw. Karmiąc dziecko powinna być zrelaksowana i spokojna, gdyż jej emocje wpływają na malucha, który odczuwając niepokój, ssie łapczywie i łyka zbyt duże ilości powietrza. Kiedy maluch podrośnie i zaczyna jeść różne produkty, warto rozszerzać jego dietę stopniowo, by wyeliminować produkty wydymające.

Jak postępować w przypadku wzdęć, by ulżyć maluszkowi?

Aby jak najlepiej pomóc dziecku trzeba poznać dokładna przyczynę wzdęć i gazów. Jeśli problemem jest nietolerancja laktozy, należy poczekać, aż niedojrzały układ trawienny się wzmocni. W trudniejszych przypadkach potrzebna będzie specjalna mieszanka mleczna. Łagodząco zadziała także masaż brzuszka i ciepłe okłady. Masaż wykonuj delikatnie, okrężnymi ruchami, możesz także masować okolice pępka stosując olejek z kopru włoskiego. Skuteczna jest także herbatka z kopru włoskiego, z rumianku lub jęczmienia. Eliminuj ze swojej diety i diety starszego niemowlaka groch, fasolę, soczewicę, kalafior, otręby, marchewkę, rodzynki, śliwki czy morele. Pilnuj by dziecko jadło regularnie i nie przejadało się. W przypadku bólu brzucha pomogą specjalne kropelki z wysoką zawartością simetikonu. Pozwalają one swobodnie wydostawać się gazom i zmniejszają wzdęcia. W przypadku gdy wzdęciom towarzyszą zaparcia pomocne będą czopki glicerynowe. Działają one bardzo szybko i skutecznie.

Kiedy należy udać się do lekarza?

Jeśli ból brzucha nie jest przemijający, a wzdęcia stale towarzyszą maluchowi i nie pozwalają mu funkcjonować, a dieta i domowe sposoby nie są skuteczne należy udać się do lekarza. Lekarz zleci odpowiednie badania, by określić przyczynę wzdęć i nadmiernych gazów. Jeśli powodem wzdęć okaże się choroba układu pokarmowego potrzebne będzie specjalne leczenie.

wzdęcia gazy niemowlak wzdęcia u niemowlaka
Komentarze
Dodano: 15 Maj 2016
Autor: aneta
Ocena:
u mojego maleństwa okazało się, że przyczyną jest celiakia, trochę się na początku załamałam, ale stosujemy dietę i jakoś dajemy radę
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach