45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Wysoki cholesterol? Możesz temu zaradzić!

Wysoki cholesterol? Możesz temu zaradzić!Wysoki cholesterol? Możesz temu zaradzić!

Istnieje kilka najważniejszych przyczyn podwyższonego cholesterolu. Podstawową przyczyną jest nieprawidłowa dieta: zbyt dużo tłuszczów zwierzęcych, czerwonego mięsa, nabiału pełnotłustego, słodkich przekąsek, produktów pszennych. Wszystko to sprawia, że "zły"cholesterol w organizmie jest zbyt wysoki. Dodatkowo, jeśli w diecie brakuje ryb, orzechów, pestek słonecznika i tłuszczów roślinnych, można przypuszczać, że ilość „dobrego” cholesterolu będzie zbyt niska. Czy można coś zrobić aby obniżyć cholesterol bez leków?

  • Jakie są przyczyny podwyższonego cholesterolu?

  • Jak obniżyć cholesterol?

Aby utrzymać go w ryzach, należy przestrzegać dwóch zasad: stosowanie diety i aktywność fizyczna. Dowiódł tego eksperyment przeprowadzony na 400 osobach, którzy zostali podzieleni na cztery grupy: jedna nie zmieniła trybu życia, druga wprowadziła intensywne ćwiczenia fizyczne, trzecia przestrzegała diety, zaś czwarta połączyła ruch z ograniczeniem wysokotłuszczowych posiłków. Po upływie roku okazało się, że tylko w czwartej grupie odnotowano znaczny spadek. Okazuje się, że częstym towarzyszem podwyższonego cholesterolu jest nadwaga. Aby osiągnąć zamierzony efekt, należy obniżyć jego poziom minimalnie o 15%.

Ćwiczenia na obniżenie cholesterolu:

  1. Już 30 minut aktywności fizycznej wpływa na spadek cholesterolu. Ćwiczenia zmieniają na korzyść proporcje pomiędzy „złym” a „dobrym” cholesterolem. Dodatkowo obniża się skurczowe i rozkurczowe ciśnienie krwi, zwiększa się transport tlenu, poprawia się krzepliwość krwi. Ruch poprawia samopoczucie, gdyż w organizmie wydzielają się hormony szczęścia – endorfiny.
  2. Początkowo ćwicz 2-3 razy w tygodniu przez minimum pól godziny. Z czasem, stopniowo zwiększaj dawkę ćwiczeń. Muszą mieć one umiarkowane natężenie, nie przemęczaj się, ale jednocześnie staraj się doprowadzić do delikatnej zadyszki. Twoje tętno powinno utrzymywać się wówczas na poziomie 100-130 uderzeń na minutę.
  3. Wprowadzaj ruch stopniowo – możesz wybrać aktywność, która sprawia ci najwięcej przyjemności. Wachlarz możliwości jest szeroki: ćwiczenia w grupie, czyli fitness lub joga, jazda na rowerze, basen, taniec, energiczny marsz, nordic walking. Jeżeli borykasz się z wyjątkowo słabą kondycją lub wysoką nadwagą, zacznij od spacerów.
  4. Udowodniono, że po trzech miesiącach regularnych ćwiczeń poziom „dobrego” cholesterolu podnosi się aż o 7%.
  5. Pamiętaj o rozgrzewce i rozciąganiu mięśni ramion, karku, brzucha, bioder, pleców, nóg.

W celu zbicia cholesterolu wprowadź do swojej diety większe ilości owoców i warzyw, grubych kasz, pełnoziarnistych produktów zbożowych, karczochów, czosnku, fermentowanych produktów sojowych. W zapobieganiu miażdżycy przydatne będą niewielkie ilości alkoholu. Oczywiście okazjonalnie – zbyt częste picie doprowadzi do uzależnienia. Sięgaj również po zieloną herbatę – poprawia proporcje cholesterolu, chroni go również przed utlenianiem się.

cholesterol wysoki cholesterol podwyższony cholesterol dieta cholesterol

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach