Istnieje kilka najważniejszych przyczyn podwyższonego cholesterolu. Podstawową przyczyną jest nieprawidłowa dieta: zbyt dużo tłuszczów zwierzęcych, czerwonego mięsa, nabiału pełnotłustego, słodkich przekąsek, produktów pszennych. Wszystko to sprawia, że "zły"cholesterol w organizmie jest zbyt wysoki. Dodatkowo, jeśli w diecie brakuje ryb, orzechów, pestek słonecznika i tłuszczów roślinnych, można przypuszczać, że ilość „dobrego” cholesterolu będzie zbyt niska. Czy można coś zrobić aby obniżyć cholesterol bez leków?
Jakie są przyczyny podwyższonego cholesterolu?
Jak obniżyć cholesterol?
Aby utrzymać go w ryzach, należy przestrzegać dwóch zasad: stosowanie diety i aktywność fizyczna. Dowiódł tego eksperyment przeprowadzony na 400 osobach, którzy zostali podzieleni na cztery grupy: jedna nie zmieniła trybu życia, druga wprowadziła intensywne ćwiczenia fizyczne, trzecia przestrzegała diety, zaś czwarta połączyła ruch z ograniczeniem wysokotłuszczowych posiłków. Po upływie roku okazało się, że tylko w czwartej grupie odnotowano znaczny spadek. Okazuje się, że częstym towarzyszem podwyższonego cholesterolu jest nadwaga. Aby osiągnąć zamierzony efekt, należy obniżyć jego poziom minimalnie o 15%.
Ćwiczenia na obniżenie cholesterolu:
- Już 30 minut aktywności fizycznej wpływa na spadek cholesterolu. Ćwiczenia zmieniają na korzyść proporcje pomiędzy „złym” a „dobrym” cholesterolem. Dodatkowo obniża się skurczowe i rozkurczowe ciśnienie krwi, zwiększa się transport tlenu, poprawia się krzepliwość krwi. Ruch poprawia samopoczucie, gdyż w organizmie wydzielają się hormony szczęścia – endorfiny.
- Początkowo ćwicz 2-3 razy w tygodniu przez minimum pól godziny. Z czasem, stopniowo zwiększaj dawkę ćwiczeń. Muszą mieć one umiarkowane natężenie, nie przemęczaj się, ale jednocześnie staraj się doprowadzić do delikatnej zadyszki. Twoje tętno powinno utrzymywać się wówczas na poziomie 100-130 uderzeń na minutę.
- Wprowadzaj ruch stopniowo – możesz wybrać aktywność, która sprawia ci najwięcej przyjemności. Wachlarz możliwości jest szeroki: ćwiczenia w grupie, czyli fitness lub joga, jazda na rowerze, basen, taniec, energiczny marsz, nordic walking. Jeżeli borykasz się z wyjątkowo słabą kondycją lub wysoką nadwagą, zacznij od spacerów.
- Udowodniono, że po trzech miesiącach regularnych ćwiczeń poziom „dobrego” cholesterolu podnosi się aż o 7%.
- Pamiętaj o rozgrzewce i rozciąganiu mięśni ramion, karku, brzucha, bioder, pleców, nóg.
W celu zbicia cholesterolu wprowadź do swojej diety większe ilości owoców i warzyw, grubych kasz, pełnoziarnistych produktów zbożowych, karczochów, czosnku, fermentowanych produktów sojowych. W zapobieganiu miażdżycy przydatne będą niewielkie ilości alkoholu. Oczywiście okazjonalnie – zbyt częste picie doprowadzi do uzależnienia. Sięgaj również po zieloną herbatę – poprawia proporcje cholesterolu, chroni go również przed utlenianiem się.
Co o tym sądzisz?