45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Wyprysk zimowy - co robić kiedy atopowe zapalenie skóry nasila się zimą?

Wyprysk zimowy - co robić kiedy atopowe zapalenie skóry nasila się zimą?Wyprysk zimowy - co robić kiedy atopowe zapalenie skóry nasila się zimą?

Zima to szczególny okres, w którym zdrowie może ulec nadszarpnięciu. Układ immunologiczny jest słabszy niż w pozostałych porach roku, w związku z czym dużo łatwiej o nabycie jakiejś infekcji, czy bliższe spotkanie z wirusem. Jednym z zagrożeń czyhających na organizm człowieka zimą jest atopowe zapalenie skóry, które objawia się przede wszystkim wypryskami na skórze. Co je wywołuje? Dlaczego nasila się zimą? I co najważniejsze - czy można mu zaradzić?

AZS - o czym właściwie mowa?

AZS, czyli skrótowa wersja atopowego zapalenia skóry, to nieprzyjemna dolegliwość nasilająca się zimą. Nieestetyczne wykwity, przyjmujące postać drobnych krostek, zlewają się w duże bolesne plamy. Spierzchnięta skóra swędzi i nieładnie wygląda w tym miejscu. Kto zatem jest najbardziej narażony na wystąpienie w jego organizmie AZS? Statystyki wskazują, że najczęściej dolegliwość dotyka dzieci, choć i u dorosłych odnotowuje się borykanie z tą przypadłością. Tego charakterystycznego wyprysku zimowego nie da sie ukryć - pojawiają się bowiem wyraźne zaczerwieniania, drobne ranki. Przyczyn takiego stanu należy się doszukiwać w zaburzeniach metabolicznych lipidów w naskórku, w związku z czym skóra traci naturalną warstwę ochronną. Z jednej strony, choroba ta nie jest zbytnio dokuczliwa, bo nie należy do grupy schorzeń zakaźnych, a więc nie grozi zarażeniem poprzez używanie tych samych rzeczy, czy dotykanie chorej osoby, z drugiej jednak strony wymusza konieczność przestrzegania konkretnej diety i odpowiednią pielęgnację skóry. Pozostaje zatem pytanie, co robić z takim uczuleniem i swędzącą skórą zimą?

  • Co na atopowe zapalenie skóry?

  • Jakie probiotyki na azs?

AZS - dieta

Nasilające się zimą AZS, mimo że nie jest to typowa alergia, motywuje do zmiany w codziennej diecie i nawykach żywieniowych. Jak zatem powinna wyglądać dieta przy AZS? Przede wszystkim należy pamiętać, że nie ma jednej diety, właściwej dla wszystkich, którzy borykają się z tą dolegliwością. Konieczne zatem będzie uważne obserwowanie własnego organizmu i określanie, które produkty czy posiłki powodują nasilenie objawów swędzenia i bólu. Pomocne może okazać się wykonanie testów skórnych, które wykazują uczulenie na podstawowe alergeny. Największy odsetek uczulonych osób to ci, którym szkodzi mleko krowie, orzeszki ziemne, ryby, owoce morza, soja, warzywa strączkowe, cytrusy. Wiadomo mniej więcej, czego nie jeść przy atopowym zapaleniu skóry, jak wobec tego powinna wyglądać dieta dorosłych z AZS? Najbardziej uniwersalną poradą jest wybieranie produktów bogatych w witaminy i minerały, które mają zbawienny wpływ na skórę. Jednocześnie, służy jej unikanie żywności pozbawionej konserwantów, sztucznych barwników, polepszaczy smaku.

Probiotyki na AZS - czy warto po nie sięgnąć?

Jedną ze wskazówek, z której warto skorzystać w przypadku zmagania się z dolegliwością atopowego zapalenia skóry jest postawienie na probiotyki. Drobnoustroje pozytywnie wpływają na układ immunologiczny, dzięki czemu mogą być pomocne przy łagodzeniu dolegliwości skórnych, tak znamiennych dla AZS. Ich właściwości przyczyniają się do zmniejszenia rozległych zmian skóry, stopnia ich nasilenia, zniwelowania objawu świądu. Dodatkowo, probiotyki wpływają na produkcję przeciwciał, które przechwytują alergeny z błon śluzowych, potęgujące dolegliwości skórne.

Uczulenie zimą? Zadbaj o swoje zdrowie psychiczne!

Niekiedy to nie alergen stoi za wypryskami pojawiającymi się zimą. Przyczyn można się także doszukiwać w prowadzeniu stresującego stylu życia. Objawy wysypki czy łuszczącej się skóry mogą się nasilać wskutek przeżywanych silnie negatywnych emocji. Warto zadbać o swoje dobre samopoczucie, a w przypadku dodatkowych obciążeń psychicznych i emocjonalnych skierować się do specjalisty.

atopowe zapalenie skóry AZS

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach