45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Wypowiedz wojnę chrapaniu! Możesz je pokonać!

Wypowiedz wojnę chrapaniu! Możesz je pokonać!Wypowiedz wojnę chrapaniu! Możesz je pokonać!

Co noc, 1 na 4 osoby chrapie, okazyjnie już ponad połowa z nas. Bardzo często odpowiadają za nie polipy nosa, krzywa przegroda nosowa, przerost migdałków, wydłużone podniebienie miękkie i języczek, obrzęk związany z alergią czy przeziębieniem. Konsekwencją jest nadmierna senność w ciągu dnia, dekoncentracja, zmęczenie, drażliwość, poranne bóle głowy.

  • Jak radzić sobie z chrapaniem?

  • Jak leczyć chrapanie domowymi sposobami?

Droga transportu powietrza poprzez zwężone zapadającym podniebieniem górne drogi oddechowe ulega skróceniu, a tempo jego przepływu przyśpiesza. Wzmożone podciśnienie przy wdechu jest możliwe, dzięki wytężonej pracy mięśni klatki piersiowej i przepony. Podczas snu wprawione w wibrację podniebienie miękkie i towarzyszące temu charkliwe odgłosy, są właśnie chrapaniem.

Oprócz tego, że sen traci na wartości, według badań, chrapanie może przyczynić się do rozwoju nadciśnienia, udaru, niedostatecznego dotlenienia serca, wysokiego poziomu cukru i cholesterolu we krwi, zaburzeń libido oraz erekcji. Jeśli chrapanie ma swe źródło w wadach anatomicznych, warto odwiedzić laryngologa, który zleci zabieg.

Antychrapacz, a może listki?

Antychrapacz jest klipsem, który przywraca naturalne oddychanie w ciągu 2-4 dni, a z nim zdrowy sen. Klips tworzy elastyczna, pozbawiona toksyn, miękka guma silikonowa, na której końcach umieszczone są małe magnesy. Działanie oparte jest na pobudzaniu punktów nerwowych nosa, dzięki czemu nie zachodzi drganie miękkiej części podniebienia i języczka. Zaczerpywane powietrze dociera gładko do dróg oddechowych przez kanały nosowe. Zalecany jest nie tylko tym, którzy chrapią, ale też alergikom uczulonym na pyłki, osobom chorym na astmę, w wieku podeszłym i sportowcom. Przeciwwskazaniem jest rozrusznik serca i wiek do 9. roku życia.

Aerozol do nosa lub gardła udrożni drogi oddechowe, nawet do 8 godzin snu. W zależności od drogi zastosowania, może zawierać nagietek, lawendę, glicerynę, a nawet imbir.

Listki doustne pozwalają zmniejszyć lub całkowicie zlikwidować chrapanie, działają do 8 godzin. Poprzez nawilżanie gardła, łagodzą wibracje odpowiedzialne za chrapanie. Po umieszczeniu na podniebieniu listek powinien rozpuścić się w pół minuty.

Wylecz chrapanie domowymi sposobami

Przede wszystkim wyrób w sobie nawyk zasypiania o tej samej godzinie. Regularny, długi sen sprzyja równomiernemu oddechowi. Śpij w przewietrzonej sypialni, zwróć uwagę by temperatura nie przekraczała 21 stopni, gdyż wysuszenie błony śluzowej gardła prowadzi do chrapania. Idealna wilgotność powietrza waha się w granicach 40-60 %. Gdy śpisz na plecach język opada ku tyłowi, dlatego wskazana jest zmiana pozycji. Zainwestuj w poduszkę, która prawidłowo podtrzyma głowę, szyję i kręgosłup. Dla sprawnego oddychania, głowa musi być odrobinę uniesiona.

Rzuć palenie, ponieważ prowadzi do obrzęku gardła, co blokuje drogi oddechowe. Na zwiotczenie podniebienia wpływa alkohol. Pozbądź się nadmiaru tkanki tłuszczowej, szczególnie w okolicy gardła. Zdrowy styl żywienia jest ważny tak samo, jak to by nie pić przed snem napojów zawierających kofeinę, jak cola czy kawa, ani nie spożywać ciężkich posiłków, których trawienie przeszkadza w zaśnięciu. Zapobiegaj odwodnieniu.

Nierzadko za przyczyną chrapania stoi infekcja. By zmniejszyć prawdopodobieństwo oddychania przez usta, warto wiąć ciepłą kąpiel, która odblokuje zatkany nos. Możesz być zaskoczony, że regularny śpiew odgrywa dużą rolę w walce z chrapaniem. Uczy kontrolować oddech i wzmacnia mięśnie gardła.

 

chrapanie jak pozbyć się chrapania przyczyny chrapania konsekwencję chrapania co na chrapanie jak wyleczyć chrapanie na chrapanie antychrapacz domowe sposoby na chrapanie

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach