45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Wypadające rzęsy? Poznaj 6 sprawdzonych sposobów odpowiedniej pielęgnacji

Wypadające rzęsy? Poznaj 6 sprawdzonych sposobów odpowiedniej pielęgnacjiWypadające rzęsy? Poznaj 6 sprawdzonych sposobów odpowiedniej pielęgnacji

Rzęsy są jedną z oznak kobiecości. Która z nas nie chciałaby mieć długich jak firany, gęstych i zalotnych rzęs, by móc oszałamiać spojrzeniem. W tym celu stosujemy podkreślające oko maskary, różnego rodzaju odżywki, decydujemy się na profesjonalne zabiegi w salonach kosmetycznych. Zdarza się jednak, że mimo wszystko nasze rzęsy nagle tracą swoją dobrą kondycję i niespodziewanie zaczynają wypadać, spędzając nam tym sen z powiek.

 • Jak dbać o rzęsy?

 • Jak przeciwdziałać wypadaniu rzęs?

Przyczyn takiego stanu rzeczy może być wiele. Oto najczęstsze z nich:

 • niewłaściwa dieta - z małą ilością witamin, mikro- i makroelementów, co powoduje osłabienie mieszka włosowego
 • szkodliwe działanie czynników zewnętrznych – jak na przykład słońce czy mróz. Zbyt wysoka lub niska temperatura nie służy rzęsom
 • życie w przewlekłym stresie
 • osłabienie organizmu – spowodowane stanami zapalnymi czy infekcjami
 • zaburzenia hormonalne – rozregulowana gospodarka hormonalna lub np. choroby tarczycy
 • przyjmowanie niektórych leków
 • wyniszczenie organizmu po chemioterapii
 • czy wreszcie niewłaściwa pielęgnacja i zabiegi kosmetyczne – dobór złej jakości kosmetyków, nieumiejętne wykonywanie demakijażu lub zbyt częste i niewłaściwe posługiwanie się zalotką.

Jak zatem należy dbać o rzęsy, aby nie ryzykować ich utraty? Poznaj kilka podstawowych zasad ich pielęgnacji:

 1. Używaj tylko sprawdzonych kosmetyków – zwróć uwagę na skład tuszów i odżywek do rzęs oraz twoją reakcję na nie. Niektóre z nich mogą uczulać i podrażniać, a to zmusza do tarcia oczu i w konsekwencji osłabia rzęsy. Poza tym nie wszystko, co jest dobre dla innych, będzie odpowiednie dla ciebie. Nawet jeśli jakiś produkt ma same pozytywne recenzje, może okazać się, że tobie jednej akurat on nie służy.
 2. Nigdy nie idź spać z makijażem – nawet jeśli wydaje ci się, że padasz z nóg i ten jeden, jedyny raz możesz sobie odpuścić, nie rób tego. Pozostawiony na noc tusz uszkadza rzęsy i skutkuje ich łamaniem się, a dodatkowo blokuje ujścia mieszka włosowego i podrażnia oczy.
 3. Umiejętnie zmywaj makijaż – nałóż preparat myjący i odczekaj chwilę. Daj mu czas, aby zadziałał, a następnie bardzo delikatnie usuń makijaż, używając do tego wacików kosmetycznych. Ważna jest tu sama technika. Nie wolno pocierać rzęs, a jedynie lekko dociskać wacik do powieki.
 4. Zrezygnuj z zalotki i zbyt częstych zabiegów sztucznego przedłużania rzęs – zalotka poprzez ucisk wywierany na rzęsy powoduje ich kruchość i łamliwość, natomiast kosmetyczne przedłużanie osłabia naturalne rzęsy i jeśli jest wykonywane za często, nasze rzęsy nie mają czasu na regenerację.
 5. Daj rzęsom odpocząć od makijażu – spróbuj przynajmniej raz w tygodniu ich nie tuszować, ponieważ codzienny makijaż znacznie je osłabia, a przekonasz się, że będą w lepszej kondycji.
 6. Zastosuj kurację olejkiem rycynowym – smarowanie rzęs przynosi co prawda efekty dopiero po kilku tygodniach stosowania, ale naprawdę warto poświęcić mu czas. Rzęsy należy oczyścić i pokryć olejkiem po dokładnym demakijażu, najlepiej pozostawiając na noc, po czym rano zmyć. Takie regularne zabiegi nie tylko wzmocnią rzęsy, zapobiegając ich wypadaniu, ale również pobudzą porost nowych włosków.
rzęsy rzadkie rzęsy kruche rzęsy wypadanie rzęs słabe rzęsy
Komentarze
Dodano: 10 Maj 2016
Autor: emilka
Ocena:
ja próbowałam kiedyś olejku rycynowego, ale podrażnił mi oczy, a tyle zawsze piszą o tym, że jest taki skuteczny
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach