45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Wylecz zatkany nos domowymi sposobami!

Wylecz zatkany nos domowymi sposobami!Wylecz zatkany nos domowymi sposobami!

Katarem można zarazić się bardzo szybko. Wystarczy, że przebywamy od czasu do czasu w większych skupiskach ludzi – np. w pracy, szkole czy tramwaju – i mamy kontakt z kichającymi osobami. Często nawet po wyleczeniu przeziębienia czy grypy, zostaje sam katar. Zwykle bagatelizujemy ten uciążliwy objaw, licząc, że sam przejdzie. Przedłużający się katar może oznaczać zapalenie zatok, dlatego jeśli trwa wyjątkowo długo, należy zgłosić się do lekarza.

 • Jak radzić sobie z zatkanym nosem?

 • Jak zarazić się katarem?

Wirusów wywołujących nieżyt błon śluzowych nosa jest ponad 200. Do zarażenia dochodzi drogą kropelkową, czyli np. poprzez kontakt z kimś, kto kicha. Co roku katar jest jedną z najczęściej występujących jesienno-zimowych przypadłości. Mimo, że to dość uciążliwy i męczący objaw, jest on jedną z metod naszego organizmu na walkę z infekcją. Regularne wydmuchiwanie nosa usuwa nie tylko wydzielinę, ale także wirusy. Właśnie dlatego spraye do nosa i tabletki na katar są zaleca do stosowania w sytuacjach, gdy musimy być aktywni i nie możemy pozwolić sobie na „cieknący nos”. Należy stosować je jednak tylko od 3 do 4 dni, dłuższe używanie może spowodować, że wirus nie zostanie całkowicie usunięty z organizmu.

Domowe sposoby na zatkany nos:

 • Aby uniknąć przesuszenia skóry i ranek mogących pojawiać się w wyniku ciągłego pocierania jej chusteczką, używaj maści witaminowej (np. majerankowej) lub kremu ochronnego. Smaruj przede wszystkim skrzydełka nosa.
 • Zrelaksuj się w gorącej kąpieli z dodatkami olejków. Najlepiej sprawdzą się: miętowy, eukaliptusowy, sosnowy. Jeśli katar jest dopiero pierwszym objawem choroby, ciepłe kąpiele mogą zniwelować lub załagodzić jej przebieg. W ten sposób rozgrzejesz ciało i udrożnisz nozdrza. Jeśli nie jesteś fanem kąpieli lub po prostu nie masz dostępu do wanny, wymocz stopy w gorącej wodzie z dodatkiem soli. Następnie posmaruj stopy maścią kamforową, nałóż ciepłe skarpety, wejdź pod koc i odpoczywaj.
 • Pij dużo płynów – wody, herbaty, soków. Ważne jest stałe nawadnianie organizmu, które jednocześnie rozrzedza wydzielinę i ułatwia jej usunięcie.
 • Jedz gorące potrawy (słynny rosołek na przeziębienie), czosnek (jest naturalnym antybiotykiem), natkę pietruszki (dodaj ją np. do kanapek).
 • Często myj ręce, zwłaszcza po wydmuchaniu nosa i dotykając brudnych chusteczek.
 • Zażywaj witaminę C. Choć nie ma ona wielkiego wpływu na likwidowanie kataru, to wzmacnia organizm i odporność na choroby. Ponadto uszczelnia i wzmacnia osłabione ściany naczyń krwionośnych błony śluzowej nosa.
 • Masuj twarz przy użyciu palców wskazujących uciskając zewnętrzne krawędzie nozdrzy przed 30 sekund. Powtarzaj to od 3 do 4 razy.
 • Pij ocet jabłkowy (łyżeczka mikstury na szklankę wody), który rozrzedza śluz.
 • Nawilżaj powietrze. W tym celu możesz zakupić specjalny nawilżasz powietrza. Przebywanie w „suchych” pomieszczeniach nasila objawy kataru i zapalenia zatok.
katar przeziębienie kichanie zatkany nos jak pozbyć się kataru domowe sposoby na katar

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach