45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Wylecz to sam. Domowe sposoby na zajady

Wylecz to sam. Domowe sposoby na zajadyWylecz to sam. Domowe sposoby na zajady

Piekące i zaczerwienione kąciki ust, duży dyskomfort – to główne objawy zajadów, czyli jednego z najczęściej występujących schorzeń jamy ustnej. Leczenie zajadów polega nie tylko na zlikwidowaniu tych problematycznych objawów, ale również przyczyn ich powstawania. Najczęstszą przyczyną zajadów jest zakażenie bakteryjne lub grzybiczne, na szczęście można wyleczyć je również domowymi sposobami i szybko pozbyć się uciążliwego bólu.

Powstawaniu zajadów sprzyjają również pewne warunki, w których żyjemy. Najczęściej cierpią na nie osoby o słabej odporności organizmu, nieprzestrzegające zdrowej diety. Będą to głównie ludzie prowadzące stresujący tryb życia, zabiegane, jedzące nieregularnie i niezdrowo, a także przemęczone i niewysypiające się.

  • Jak zlikwidować zajady?

  • Czemu powstają zajady?

Domowe sposoby na zajady. Zlikwiduj przyczynę!

Właśnie dlatego należy zapobiegać nawrotom zajadów – zmieniając swoją dietę, dostarczając organizmowi pokarmu bogatego w witaminę C i B2. Należy również zmniejszyć ilość wypijanego alkoholu, kawy, rezygnacja ze słodyczy. Alkohol i słodkości są źródłem cukrów prostych, które stanowią pożywkę dla rozwoju bakterii.

Dobrym sposobem na zlikwidowanie przyczyny zajadów jest wzbogacenie swojej diety w czosnek, który działa jak łagodny antybiotyk, ponieważ posiada właściwości przeciwgrzybiczne i przeciwbakteryjne. Można stosować go również jako kompres, oczywiście wcześniej go miażdżąc. Należy zachować przy tym ostrożność i nie podawać go w zbyt dużych dawkach dzieciom, a także pamiętać, że w nadmiernych ilościach może spowodować odparzenia skóry. Na śluzówki zajęte zajadami można nakładać również papkę z drożdży (bogatych w witaminę B2) albo wypijając je, rozpuszczone w 200 ml wody, codziennie przez okres minimum tygodnia.

Jak szybko pozbyć się zajadów?

Bardzo ważne jest używanie odpowiedniej maści przeciwgrzybicznej, która jest ukierunkowana na wywołującą ją przyczynę. Stosuj maści na zajady, które załagodzą i wyleczą problem, szczególnie te posiadające w składzie:

  1. Cynk – maść cynkowa działa wysuszająco, załagodzi też stan zapalny i wspomoże usuwanie zajadów.
  2. Witaminę E i A – mają działanie łagodzące podrażnienia, będą idealne dla osób ze skórą wrażliwą.
  3. Kwas mlekowy – maści z kwasem mlekowym działają bakteriobójczo i wspomagają łuszczenie się naskórka.
  4. Hydrokortyzon – czyli maść sterydowa, która szybko przyniesie ulgę dzięki załagodzeniu reakcji obronnej organizmu. Na ten typ maści należy jednak uważać i przyjmować je po konsultacji z lekarzem (niekoniecznie należy więc do grona „domowych sposób” na zajady), gdyż u niektórych osób wygaszenie reakcji obronnych może tylko nasilić dolegliwości.
  5. Klotrimazol – działa grzybobójczo, a że zajady są zwykle wywoływane właśnie przez grzyby, czyli drożdżaki, klotrimazol doskonale przyspieszy procesy leczenia. Stosujemy ją jednak dopiero wtedy, kiedy zajady mają przebieg długotrwały.
jama ustna pieczenie zajady domowe sposoby pękające kąciki ust
Komentarze
Dodano: 27 Październik 2016
Autor: iwona
Ocena:
na zajady zawsze maść cynkowa - super sprawa, polecam
Odpowiedź
Dodano: 13 Wrzesień 2016
Autor: Aneta
Ocena:
Często mam zajady i nie jest to fajne...wypróbuje maść z tym klotrimazolem.
Odpowiedź
Dodano: 09 Wrzesień 2016
Autor: Paulina
Ocena:
Mojej córce często pękają usta co w efekcie prowadzi do zajadów. Wprowadziłam witaminy dla dzieci (pełen kompleks) i stosuje maść witaminową i masło do ust z witaminami. Jak narazie problem zanikł, mam nadzieję że jak przyjdzie zima to nie powróci.
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach