45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Wykorzystaj ich lecznicze właściwości. Kasztany nie tylko dla ozdoby

Wykorzystaj ich lecznicze właściwości. Kasztany nie tylko dla ozdobyWykorzystaj ich lecznicze właściwości. Kasztany nie tylko dla ozdoby

Kasztanowiec jest drzewem, które znajduje zastosowanie zarówno w przemyśle leczniczym, jak i kosmetycznym. W jego korze, owocach i kwiatach znajduje się wiele cennych substancji, na bazie których wytwarza się kremy do cery naczynkowej, preparaty na żylaki, lepsze trawienie i cellulit. Poza popularnym w Polsce kasztanowcem zwyczajnym, wyróżnia się kasztan jadalny, którego owoce, jak sama nazwa mówi, można zjadać nawet na surowo.

W kasztanowcu zwyczajnym obecne m.in. są silnie działające flawonoidy, garbniki, cukry, karotenoidy skrobia, związki mineralne i sterole. Oryginalnie pochodzi  z Grecji, Iranu i południowej części Azji. W Polsce sadzi się je w parkach, wzdłuż alei, dróg i traktowane jest jako drzewo ozdobne.

  • Co można zrobić z kasztanów?

  • Na co dobre są kasztany?

Zastosowanie i właściwości kasztanowca zwyczajnego

Obecne w tym drzewie escyny mają właściwości przywracające elastyczność i uszczelniające naczynia krwionośne. Dzięki nim, krew w żyłach przepływa sprawniej i nie wytwarzają się zakrzepy oraz zastoje. Właśnie dlatego owoce kasztanowca wykorzystuje się w wytwarzaniu maści i leków na żylaki odbytu, kończyn dolnych i proflaktyce zakrzepowego zapalenia żył. Stosuje się je również przy dolegliwościach pokarmowych, np. przy zapaleniu jelit lub żołądka, ponieważ działają rozkurczowo i przeciwzapalnie.

Wyciągi w owoców kasztanowca można stosować również w formie okładów, jednak nie na rany otwarte. Pomogą na łagodne odmrożenia, oparzenia, złagodzenie zwichnięć, obrzęków i stłuczeń. W kosmetyce kasztany stosuje się do wytwarzania preparatów do cery naczynkowej, a także działających na zmarszczki i zwiotczenie skóry, gdyż zawarte w nich składniki mogą poprawić jej elastyczność.

Jak wykorzystać zwykłe kasztany do celów leczniczych w swoim domu?

Np. za pomocą samodzielnie wykonanej nalewki: dziesięć niedojrzałych, rozgniecionych kasztanów przesypujemy do dużego słoika, zalewamy czterema szklankami wódki, następnie odstawiamy szczelnie zamkniętą miksturę na pół miesiąca. Od czasu do czasu należy wstrząsnąć słoikiem, zaś po upływie dwóch tygodni można przelać gotową nalewkę do butelek. Można wypijać ją przed obfitym posiłkiem a także nacierać nią bolące stawy i mięśnie. Najlepiej przechowywać w lodówce.

Kasztany będą pomocne przy takich dolegliwościach jak:

  • Obrzęki – preparaty z kasztana zaleca się osobom cierpiącym na bóle i ociężałość nóg, które mają siedzący lub stojący tryb pracy, mało się ruszają.
  • Rozszerzone naczynka – wyciąg z kasztanów stosowany jest w wytwarzaniu maseczek, kremów i toników przeznaczonych do cery naczynkowej, ponieważ obecna w nich escyna poprawia elastyczność i szczelność naczyń włosowatych. Dzięki temu nie pękają i nie ulegają rozszerzaniu się.
  • Wiotczenie skóry – zwiększają napięcie cery, poprawiają jej elastyczność zapobiegając powstawaniu zmarszczek, dlatego są składnikiem wielu kosmetyków przeciwstarzeniowych.
  • Zastoje żylne i zakrzepy – pomogą na hemoroidy, zaburzenia w ukrwieniu (np. poczucie mrowienia i skurcze), zakrzepowe zapalenie żył, zastoje żylne, żylaki.
  • Cellulit – poprawiają krążenie krwi w skórze, dzięki czemu usuwa toksyny i obrzęki spowodowane cellulitem.
cellulit żylaki problemy żołądkowe kasztanowiec zwyczajny kasztany
Komentarze
Dodano: 26 Październik 2016
Autor: justyna
Ocena:
hmmm, kasztany na zmarszczki, nie wiedziałam, że mam pod oknem panaceum na starzenie się skóry
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach