45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Wstydliwy problem, czyli halitoza. Metody na przykry zapach z ust

Wstydliwy problem, czyli halitoza. Metody na przykry zapach z ustWstydliwy problem, czyli halitoza. Metody na przykry zapach z ust

Zdecydowanie utrudnia kontakty międzyludzkie, budzi poczucie zażenowania i często trudno poznać jego przyczynę. Mowa o brzydkim zapachu z ust, który w sumie rzadko oznacza poważną chorobę. Zwykle źródło tego problemu tkwi wewnątrz człowieka – przyczyny mogą leżeć w nieprawidłowej higienie, chorobach zębów, powikłań laryngologicznych albo w niewłaściwej diecie.

  • Jak pozbyć się nieprzyjemnego zapachu z ust?

  • Co to jest halitoza?

Jeśli chodzi o kwestię higieny, niektóre osoby mają po prostu naturalnie niskie pH w ustach i przez to większą skłonność do nieświeżego oddechu. Dlatego muszą wprowadzić do swojego życia o wiele bardziej zaostrzone zasady higieny. Wśród najbardziej pomocnych sposobów znajduje się pięć obowiązkowych zasad, które należy przestrzegać, jeśli chcemy zażegnać problem nieprzyjemnego zapachu, czyli halitozy:

  1. Myj zęby minimum dwukrotnie w ciągu dnia, najlepiej nie krócej niż trzy minuty. Wykonuj ruchy wymiatające, albo zaopatrz się w szczoteczkę elektryczną lub soniczną.
  2. Jeśli masz wyjmowaną protezę, wieczorem czyść ją specjalną szczotką do protez (albo zwykłą, do zębów), najlepiej używając mydła bezzapachowego. Odkładaj ją na noc w przewiewne i suche miejsce.
  3. Czyść przestrzenie międzyzębowe nicią dentystyczną.
  4. Warto myć również język specjalną gumową skrobaczką, w które jest zaopatrzonych wiele szczoteczek (możesz czyścić język również zwykłą szczoteczką).
  5. Jeżeli cierpisz na choroby przyzębia, najlepiej zaopatrz się w irygator, który czyści kieszonki i inne miejsca trudne do usunięcia np. nicią.

Przyczyny nieświeżego oddechu

Jeśli to nie pomaga, przyczyna tkwi głębiej. Konieczne będą wizyty u lekarzy. Pierwszy powinien być dentysta, ponieważ jamie ustnej mogły namnożyć się szczepy bakterii. Zwykle jest to spowodowane niewystarczającą  higieną. Zwykle zapominamy, że zęby należy myć wystarczająco długo, często też pomijamy czyszczenie języka, który jest doskonałym miejscem dla rozwoju drobnoustrojów.

Przyczyną mogą być więc stany zapalne dziąseł, ubytki, nieusunięte korzenie, owrzodzenia, a także grzybica. Nieświeży oddech bywa również następstwem schorzenia ślinianek, palenia papierosów, zaś u kobiet po menopauzie obniżeniem się estrogenu.

Jeśli wizyta u dentysty nic nie wykazała, dobrze odwiedzić laryngologa. Często przyczyną halitozy są schorzenia zatoki">zatok i gardła, a także migdałków podniebiennych. Jeśli wykluczymy schorzenia stomatologiczne i laryngologiczne, trzeba odwiedzić internistę i wraz z nim zastanowić się, czy przyczyną nie jest po prostu zła dieta, używki i zażywane leki. Winne mogą być problemy trawienne, zbyt duża ilość mięsa, cebuli i czosnku w menu, przejadanie się, a także nadmiar toksycznych związków w organizmie.

jama ustna zęby nieświeży oddech brzydki zapach z ust halitoza
Komentarze
Dodano: 16 Lipiec 2016
Autor: Edyta
Ocena:
Ja mam w pracy takiego kolegę, który ma z tym straszny problem a jakoś tak głupio zwracać komuś uwagę, ale w bezpośrednim kontakcie naprawdę trudno ten odór wytrzymać.
Odpowiedź
Dodano: 07 Maj 2016
Autor: Andzia
Ocena:
Może mi nie uwierzycie, ale niedawno kupiłam sobie szczoteczkę elektryczną i ona naprawdę świetnie doczyszcza zęby. I też miałam problem z oddechem, który odszedł już w niepamięć.
Odpowiedź
Dodano: 27 Kwiecień 2016
Autor: Maciek
Ocena:
A ja natomiast mam problem z nieświezym oddechem, zainwestowałem z elektryczna szczoteczkę, płyn do płukania, a okazało się że mam problem z żołądkiem i tu jest przyczyna...
Odpowiedź
Dodano: 30 Marzec 2016
Autor: Marysia
Ocena:
Moim zdaniem halitoza to coraz powszechniejszy problem naszego społeczeństwa, nieświeży oddech często zdarza się u osób, które z pozoru są zadbane, ja dbam regularnie o zęby i mam problem z głowy.
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach