Worki i cienie pod oczami to nie tylko defekt estetyczny. Czasem wynikają ze stylu życia, pojawiają się po nieprzespanej nocy, długich godzinachspędzonych przed komputerem lub na plaży – w pełnym słońcu. Jednak obrzęki wokół oczu mogą towarzyszyćrównież wielu chorobom i stanom patologicznym. Skąd się biorą, kiedy powinny budzić niepokój i jak pozbyć się kłopotu?
Skóra wokół oczu – delikatna i problematyczna
Skóra wokół oczu to bardzo delikatna struktura, która wymaga szczególnej pielęgnacji. Cera w tych okolicach jest znacznie cieńsza niż w innych miejscach ciała, do tego niemal zupełnie pozbawiona tkanki tłuszczowej. Co więcej, limfa i krew słabiej tu krążą, a niedostateczne nawilżenie sprzyja podrażnieniom i reakcjom alergicznym.
Skąd się biorą worki pod oczami?
Co na worki pod oczami?
Cienie i worki pod oczami nie zawsze muszą być objawem choroby – często doskwierają zdrowym osobom, które nie stosują prawidłowej diety, palą tytoń, są narażone na stres. Obrzęki to również skutek długiego czasu spędzanego przed telewizorem, nadmiernej ekspozycji na słońce, niedoborów snu i stresu – zwłaszcza przewlekłego.W niektórych przypadkach jednak to objaw schorzeń – oczy otoczone „podkówkami” mogą wskazywać na cukrzycę, choroby nerek, nadciśnienie tętnicze lub alergię.
Jeśli przyczyna dolegliwości leży w reakcji alergicznej, towarzyszą jej dodatkowe objawy: pieczenie i swędzenie oczu, które wymuszają nadmierne pocieranie. Wkonsekwencji pojawia sięobrzęk. Powstawaniu worków pod oczami sprzyjająrównież leki antyhistaminowe, które rozszerzają naczynia krwionośne, zwiększają ich przepuszczalność i wywołują opuchliznę.
Problem ze zdrowiem czy geny?
Cienie pod oczami, które utrzymują się dłużej, mogą świadczyć o problemach zdrowotnych. Defekt estetyczny występuje w przebieguchorób tarczycy, anemii z niedoboru żelaza, wskazuje na niskie stężenie witaminy K. Jeśli kłopotliwe obrzęki nie znikają po dłuższym odpoczynku, należy skonsultować się z lekarzem.
Skłonność do worków pod oczami można również „odziedziczyć” – w genach przekazują nam ją rodzice lub dziadkowie. W takiej sytuacji trudno pozbyćsię ich całkowicie, ale warto próbować ograniczać je przy pomocy okładów z rumianku, herbaty, ziela świetlika, żelowych okularów czy plastrów zielonego ogórka (wcześniej należy schodzić je w lodówce). Panie mogą zdecydować się na makijaż, który ukryje defekt.
Dobry krem – podstawa pielęgnacji
Cienie pod oczami nierzadkotworzą się z biegiem lat. Procesy starzenia szczególnie dotkliwe odbijają się na cienkiej, wrażliwej skórze wokół oczu, którałatwiej ulega przesuszeniu, traci naturalną jędrność, wiotczeje. W rezultacie pod oczamiuwidacznia się siećnaczynek, które – z pewnej odległości – sprawiają wrażenie sińców. Jak radzić sobie z upływem czasu? Najlepiej jak najwcześniej zadbać o właściwą pielęgnację cery– warto zaopatrzyć się w dobry krem pod oczy, który uwzględnia specyficzne potrzeby skóry wokół oczu i zapobiega przykrym „niespodziankom”.
Krem pod oczy to ważny element walki z kłopotliwymi cieniami. Powinien nie tylko rozjaśniać skórę wokół oczu, ale uwzględniać szereg innych potrzeb cery, np. związanych z wiekiem i stopniem jej wrażliwości. Warto zwracać uwagę na kosmetyki, w których składzie znajduje się arnika, babka lancetowata lub ziele świetlika – ich właściwości przeciwobrzękowe pomogą szybciej pozbyć się problemu. Należy również zadbać o intensywne nawilżenie delikatnej skóry – przydadzą się kremy zawierające koenzym Q10 lub kwas hialuronowy.
Co o tym sądzisz?