45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Woda mineralna, źródlana, stołowa i lecznicza - czym się od siebie różnią?

Woda mineralna, źródlana, stołowa i lecznicza - czym się od siebie różnią?Woda mineralna, źródlana, stołowa i lecznicza - czym się od siebie różnią?

W każdym poradniku dotyczącym zdrowego żywienia napotykasz wiele zasad, w których ta, dotycząca regularnego picia wody w dużych ilościach powtarza się nad wyraz często. W normalnym trybie życia wskazane jest wypijanie około 1,5 litra wody, odpowiednio więcej w okresie letnim i przy zwiększonym wysiłku fizycznym. Masz w czym wybierać - na rynku bogata oferta. Na jaki rodzaj wodysię zdecydować? Która okaże się najlepsza dla ciebie - mineralna, źródlana, stołowa czy zasadowa?

Podział wód - wybrać mineralną czy źródlaną?

Zgodnie z ogólnie przyjętym podziałem wód, potwierdzonym ministerialnym rozporządzeniem, mamy do czynienia z czterema rodzajami wód: mineralnymi, źródlanymi, stołowymi, zasadowymi. Powstał on w oparciu o określenie ich składu chemicznego i sposobu pozyskiwania. To, po jaką wodę sięgasz, powinno być uzależnione od wielu czynników - między innymi od tego, w jakim stanie jest twój organizm, czego potrzebuje najbardziej, a co może być szkodliwe dla niego. Grunt to uważne czytanie etykiet i zaznajomienie ze swoimi uwarunkowaniami.

  • Która woda jest najlepsza?

  • Jaka woda jest zdrowa?

Najzdrowsza woda - mineralna czy źródlana?

Wody źródlane wydobywane są z krystalicznie czystych źródeł, płytkich warstw pod ziemią. Zawierają w swoim składzie niewielką ilość minerałów, choć bywa i tak, że występuje ich nieco więcej. Skład chemiczny może być zmienny w związku z uwarunkowaniami geologicznymi, w przeciwieństwie do wód mineralnych, których skład chemiczny jest stały i znamionuje je wysoki lub co najmniej średni stopień zmineralizowania (minimum 1000 mg minerałów w litrze wody). Pozyskuje się je metodą odwiertów głębinowych. Kolejnym rodzajem dostępnych wód są wody stołowe. Powstają w efekcie zmieszania naturalnych wód źródlanych z różnymi minerałami lub po prostu z inną wodą mineralną. Z uwagi na ten fakt, nie przysługuje im miano wód naturalnych. Skład także bywa zmienny. Wszystko to powoduje, iż nie stanowią one bogatej w odżywcze składniki propozycji wody do picia. W przytoczonym podziale wód do kompletu brakuje wód zasadowych (alkalicznych).Powszechnie uznaje się, iż picie jonizowanej wody przynosi organizmowi wiele korzyści, m.in. opóźniając proces starzenia się organizmu, zapobiegając różnym chorobom. Niemniej, zaleca się ich spożycie głównie sportowcom i ludziom pracującym fizycznie, którzy dodatkowo wspomagają się suplementami zawierającymi odpowiednią ilość minerałów i witamin.

Wody mineralne - pij w trosce o swoje zdrowie!

Wody mineralne, zawierające w swoim składzie co najmniej 1000 mg minerałów na litr wody, posiadają co najmniej jeden składnik występujący w większym natężeniu, co ma na celu zdrowotne działanie na organizm. Pozyskuje się je z głębokich warstw pod ziemią, co skutecznie chroni te zasoby przed zanieczyszczeniami. Najogólniejszy podział wód grupuje je na wysoko zmineralizowane, średnio zmineralizowane, nisko zmineralizowane. Najbardziej wartościowymi składnikami wód mineralnych, a jednocześnie najczęściej się pojawiającymi w ich składach są: magnez, wapń, sód, siarczany, chlorki, węglany. Do codziennego spożywania zaleca się picie wód nisko i średnio zmineralizowanych. W innych przypadkach, gdzie minerały występują w większym natężeniu, zaleca się odpowiednie dawkowanie. Picie takich wód w nadmiarze może przynieść odwrotny od zamierzonego skutek i zaszkodzić zdrowiu. Podobnie uważnie należy postąpić w przypadku dzieci - tu również trzeba uważać z podawaniem wód wysoko zmineralizowanych w niewielkich ilościach. Jedynie w przypadku wzmożonego wysiłku fizycznego uzasadnione jest spożycie większych ilości wód mineralnych, bowiem organizm wytraca wiele minerałów czasie podejmowanej aktywności. Wówczas, dodatkowo warto wspomóc się odżywkami białkowymi.

 

witaminy mienerały

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach