Mało kto wie i mało osób pije wodę kokosową. Szkoda, bo jest ona bardzo cenna dla naszego organizmu, posiada wiele właściwości , które sprawiają, że jest ona wyjątkowa. Znane gwiazdy często po nią sięgają, my też powinniśmy. Po co pić wodę kokosową, na co jest wskazana i kto powinien po nią sięgać i kiedy? Poniżej odpowiedzi na te pytania.
Skąd się bierze woda kokosowa?
Myśląc o napoju z kokosa mamy przed oczami białe mleczko. Jednak jest ono pozyskiwane w wyniku ekstrakcji tłuszczu z miąższu. Natomiast sama woda kokosowa pozyskiwana jest z jeszcze młodych i zielonych kokosów. Jest ona „przelewana” praktycznie wprost do np. kartonika bez ryzyka utraty swoich właściwości – nie jest bowiem w żaden sposób przetwarzana.
Jakie właściwości ma woda kokosowa?
Co zawiera woda kokosowa?
Co ona w sobie ma?
Palma kokosowa pobiera wodę bezpośrednio z ziemi i transportuje ją przez pień prosto do orzecha kokosowego. Podczas „wędrówki” wody jest ona wielokrotnie filtrowana oraz oczyszczana. Daje do w efekcie końcowym czystą oraz nasyconą wieloma witaminami oraz minerałami wodę. Woda jest bogatym źródłem m.in. potasu, magnezu, fosforu, witaminy C, B1, B2, B5 oraz B6.
Właściwości wody kokosowej
- przyspiesza przemianę materii
- jest antyalergiczna – nie zawiera laktozy
- wspomaga odchudzanie
- wspomaga oraz wzmacnia układ odpornościowy
- ma właściwości antygrzybiczne, antywirusowe oraz antybakteryjne
- opóźnia proces starzenia się skóry
- ma lepsze właściwości nawadniające organizm niż napój izotoniczny
- jest niskokaloryczna
Dla kogo odpowiednia?
Dla sportowców – działa jak napój izotoniczny bardzo dobrze nawadniając organizm po zakończonym wysiłku fizycznym. Ponadto ma wysoką zawartość elektrolitów, głównie potasu. Jednocześnie ma niższą zawartość sodu niż zwykłe izotoniki.
Dla tych, którzy dbają o linię – jest to sok, który ma najniższą zawartość kalorii: w 100 ml jest zaledwie 19-24 kalorii. Z kolei w soku pomarańczowym jest aż 45 kalorii.
Dla osób z cukrzycą – woda kokosowa jest pomocna w utrzymaniu w równowadze poziom cukru we krwi.
Dla tych, którzy dbają o urodę – działa wzmacniająco na skórę, pozytywnie wpływa na jej elastyczność, redukuje przebarwienia oraz przyspiesza proces gojenia się ran. Dzięki swoim właściwościom nawadniającym organizm, pozwala usunąć toksyny oraz szkodliwe produkty przemiany materii oraz skutecznie nawilża skórę. Ułatwia ponadto wchłanianie witamin, składników odżywczych, aminokwasów i mikroelementów, które zawarte są w wodzie. Doskonale tonizuje i nawilża skórę, dlatego może być stosowana jako tonik do przemywania twarzy przed nałożeniem kremu. Jeżeli będziemy stosować ją do użytku zewnętrznego, będzie pomocna w zwalczaniu infekcji, wysepki oraz egzemy. Wspomaga również leczenie drobnych skaleczeń oraz mikrourazów skóry. Łagodzi świąd oraz ból po ukąszeniach owadów.
Dla osób z miażdżycą – obniża poziom cholesterolu, zapobiega miażdżycy
Dla małych dzieci – jest antyalergiczna i ma niższą zawartość tłuszczu niż mleko i jednocześnie ma więcej od niego wartości odżywczych. Ma ponadto naturalny składnik, który zawarty jest również w mleku matki.
Dla osób, które mają problemy z jelitami – poprawia trawienie, wspiera rozwój przyjaznych bakterii w jelitach oraz pomaga w zaparciach.
Co o tym sądzisz?