44 621 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 920 produktów w 209 kategoriach

Własne zęby są lepsze niż proteza! Co zrobić, aby uniknąć ekstrakcji zęba?

Własne zęby są lepsze niż proteza! Co zrobić, aby uniknąć ekstrakcji zęba?Własne zęby są lepsze niż proteza! Co zrobić, aby uniknąć ekstrakcji zęba?
Usunięcie, czyli inaczej ekstrakcja zęba to dla każdego dentysty ostateczność, kiedy stomatologia zachowawcza nie jest w stanie pomóc. Usunięcie zęba to najbardziej podstawowy zabieg chirurgii szczękowej, wykonywany w znieczuleniu miejscowym. Jakie są podstawy do ekstrakcji zębów? I czy możemy coś zrobić, by uniknąć tego przykrego zabiegu?
 

Przyczyny ekstrakcji zęba

Jedną z podstaw do usuwania zębów jest zbyt ciasna jama ustna, co powoduje stłoczenie zębów, które z kolei może być znacznym utrudnieniem w ich codziennej pielęgnacji, powodem wad wymowy, a nawet groźniejszych powikłań – np. nawracających infekcji dziąseł. Najczęściej usuwanymi zębami są ósemki, które bardzo często nie mają już miejsca, by wyrosnąć lub wyrastają od razu zainfekowane próchnicą. Niekiedy ortodonci zalecają ekstrakcje zębów, by przygotować jamę ustną do zabiegów korygujących wady zgryzu.

Najczęstszą przyczyną usuwania zębów jest jednak zaawansowana próchnica oraz infekcja, która atakuje już miazgę zęba. Jeśli zapalenie jest tak silne, że żadne antybiotyki nie działają lub gdy infekcja często nawraca, wówczas dentysta może zalecić usunięcie zęba. W przypadku pacjentów z osłabionym układem odpornościowym powodem usunięcia zęba może być już samo ryzyko powstania infekcji, która może przenieść się na cały organizm. Dzieje się tak najczęściej w przypadku osób znajdujących się w trakcie chemioterapii oraz po przeszczepach organów. Kolejnym, częstym powodem ekstrakcji zębów są choroby dziąseł, które prowadzą do chwiania się zębów – w takim przypadku dentysta również zaleca ich usunięcie. Więcej informacji na temat ekstrakcji zębów można znaleźć na stronie: https://www.niebodent.pl/pl/chirurgia-stomatologiczna-usuwanie-osemek-ekstrakcja-zeba-resekcja-korzenia/

Wyrywanie zęba – zabieg i postępowanie po nim

Zabieg usunięcia zęba wykonywany jest przez dentystę, chirurga szczękowego lub ortodontę. Przed ekstrakcją podaje się zastrzyk znieczulający miejsce, z którego zostanie usunięty ząb. Jeśli dentysta musi wyrwać więcej niż jeden ząb lub gdy ząb jest wrośnięty i konieczne będzie np. dłutowanie, zabieg może być wykonywany w znieczuleniu ogólnym. Niekiedy po zabiegu konieczne jest założenie szwów na dziąsłach.

Pełna regeneracja po prawidłowo wykonanym zabiegu trwa kilka dni. Aby przyspieszyć ten proces gojenia i uśmierzyć ewentualny ból, można przyjmować środki przeciwbólowe oraz przykładać do obolałe miejsce lód. Po zabiegu należy zrezygnować z forsownych zajęć fizycznych przez minimum 24 godzin.

Jak uniknąć usunięcia zęba?

Chociaż nie na wszystkie przyczyny, które powodują konieczność usunięcia zęba, mamy wpływ, na pewno skuteczne dbanie o higienę jamy ustnej pomoże nam uniknąć ekstrakcji ze względu na zaawansowaną próchnicę lub infekcję. Należy szczotkować zęby po każdym posiłku i wymieniać szczoteczkę do zębów co maksimum trzy miesiące. W przypadku pojawienia się dolegliwości bólowych warto niezwłocznie udać się do gabinetu stomatologicznego. Trzeba również pojawiać się na częstych kontrolach u swojego dentysty, by zwalczać ewentualne infekcje w zalążku – lepiej bowiem zapobiegać, niż leczyć. Więcej na temat tego, jak prawidłowo dbać o zęby, dowiedzieć się można z innej publikacji: „Stomatolog radzi: jak skutecznie zadbać o zęby?”.

Piękny uśmiech i zdrowe zęby to skarb, o który warto dbać codziennie, by uniknąć bólu i kosztów, jakie niesie za sobą długotrwałe leczenie dentystyczne, a także konieczność zastosowania protezy lub implantów zębowych.

próchnica zębów próchnica przyczyny ekstrakcja zabieg usunięcie zęba usunięcie zęba jak uniknąć

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 44 621 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 920 produktów w 209 kategoriach