45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Witarianizm. Sprawdź na czym polega ta dieta

Witarianizm. Sprawdź na czym polega ta dietaWitarianizm. Sprawdź na czym polega ta dieta

Podstawą diety witariańskiej jest jedzenie nieprzetworzonych, surowych pokarmy, których temperatura nie może przekroczyć 42 stopni Celsjusza. Nie można poddawać ich obróbce termicznej, czyli gotować, smażyć i piec. Właśnie dlatego witarianizm nazywa się dietą surową (z ang. Raw food), której zwolennicy uznają, że w trakcie podgrzewania produktów spożywczych niszczeją zawarte w nich cenne składniki odżywcze.

Witarianizm to bez wątpienia dość ekstremalna dieta. W dobie jedzenia na dowóz, przetworzonej żywności, kuszących potraw w restauracjach i sklepach, jedzenie wyłącznie surowych pokarmów może być nie lada wyzwaniem. W witarianizmie chodzi głównie o zachowanie substancji odżywczych i witamin, które są zawarte w produktach spożywczych. Dieta dopuszcza jedynie rozdrabnianie, marynowanie i suszenie.

  • Co to jest witarianizm?

  • Na czym polega witarianizm?

Istnieje kilka odmian witarianizmu, a najbardziej ortodoksyjną jest odmiana wegańska, czyli jedzenie tylko surowych roślin. Istnieją jednak odmiany, w których dopuszcza się spożywanie surowego mięsa, ryb, mleka i jego przetworów (oczywiście w surowej formie!). Zawsze jednak podstawą diety witariańskiej jest jedzenie świeżych owoców i warzyw, a także orzechów, kiełków, nasion i olejów tłoczonych na zimno.

Zalety i wady diety witariańskiej. Powrót do naturalności?

Zwolennicy tego sposobu odżywiania przekonują, że jest to sposób na powrót do naturalności, ponieważ spożywa się jedzenie niepoddawane obróbce termicznej. Uważają również, że dodaje on witalności, poprawia stan zdrowia i pozwala szybko schudnąć. Na diecie witariańskiej dopuszczalne są:

  • Surowe warzywa i owoce,
  • Surowe ryby (sushi), czasem surowe mięso,
  • Nasiona i orzechy (główne źródło tłuszczu w tej diecie).

Jest to dieta lekka, oczyszczająca organizm, dostarczająca spore ilości kwasu foliowego i witaminy C. Jej wadą jest niedostarczanie organizmowi pełnowartościowego białka, żelaza i witaminy B12. Białko to składnik szczególnie ważny w młodym wieku, kiedy organizm się rozwija. Niedobór białka może spowodować obniżenie odporności i zaburzenia wzrostu, dlatego diety witariańskiej nie zaleca się dzieciom i nastolatkom. Takie odżywianie powoduje również niewiele cynku i selenu.

Plusem witarianizmu jest zaś dostarczanie wielu innych składników odżywczych, a także brak szkodliwych tłuszczów (typu trans i nasyconych). Taki rodzaj diety dostarcza również masę antyoksydantów, które spowalniają procesy starzenia organizmu i mogą zapobiegać rozwojowi raka.  

Niestety, innymi wadami jakie przynosi długotrwałe stosowanie diety witariańskiej są zagrożenie niską gęstością kości (może powodować osteoporozę i zwiększać ryzyko złamań, nawet u bardzo młodych osób), a także kwestia cholesterolu. Chociaż taki sposób odżywiania obniża poziom złej frakcji, to może utrudnić utrzymanie poziomu „dobrego cholesterolu”.

zdrowy styl życia odchudzanie dieta witarianizm raw food

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach