45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Witamina C i jej znacząca rola w organizmie

Witamina C i jej znacząca rola w organizmieWitamina C i jej znacząca rola w organizmie

Witamina C powszechnie znana jest ze swoich prozdrowotnych właściwości. Jest naturalnym antyoksydantem. Śmiało można nazywać ją witaminą młodości, ze względu na zdolność wiązania kolagenu. Tym samym wpływa na każdy narząd zbudowany z tkanki łącznej – więzadła, mięśnie, kości, zęby, dziąsła, skórę – a prawidłowa struktura tkanki łącznej może wpływać nawet na leczenie wad postawy i dolegliwości bólowych.

Witamina C jako antyoksydant ma niesamowite zdolności do pozbywania się wolnych rodników, które wpływają na procesy starzenia się. Zmarszczki, zła regeneracja ran, przeziębienia i infekcje, łamliwość kości, próchnica – to tylko niektóre z objawów niedoborów tej cennej witaminy.  Niektórzy decydują się ją brać w okresach jesienno – zimowych, a coraz więcej specjalistów zaleca suplementowanie jej wysokich dawek przez cały rok.

  • Czy witamina C jest zdrowa?

  • Na co witamina C?

Witamina C wpływa także na prawidłowe funkcjonowanie gospodarki hormonalnej, głównie na wydzielanie hormonów kory nadnerczy. Ich rolą jest utrzymywanie odpowiedniej temperatury organizmu, utrzymywanie w normie gospodarki wodno-elektrolitowej, regulację pracy serca i układu krążenia, utrzymywanie odpowiedniego tętna. Choroby kory nadnerczy mogą prowadzić również do powstawania nowotworów. Witamina C, jako wymiatacz patogenów, wpływa dobroczynnie na procesy leczenia raka i jest zalecana w trakcie chemioterapii.

Odpowiednia ilość witaminy C w organizmie przyczynia się również do odpowiedniej pracy komórek odpowiedzialnych za produkcję insuliny, zmniejszając tym samym ryzyko zachorowania na cukrzycę typu I.

Witamina C w kosmetyce

Naturalna witamina C wykazuje silnie działanie wygładzające zmarszczki oraz likwidujące przebarwienia. Ponadto stosuje się ją w celu złagodzenia zaczerwienień oraz do cery naczyniowej, ponieważ wpływa na regenerację i uszczelnianie ścian naczyń krwionośnych. Osoby eksponujące skórę na działanie promieni słonecznych oraz solariów również mogą wspomóc procesy regeneracyjne witaminą C.

Należy jednak pamiętać, że nie wszystkie kremy  zawierające witaminę C będą działały w sposób efektywny. Jest niewiele kosmetyków na rynku, które zawierają łatwo przyswajalną, lewoskrętną wersję witaminy C oraz zapewniają jej zachowanie odpowiedniej stabilizacji w kremie. Warto korzystać z kosmetyków wysokiej jakości, które w składzie posiadają substancje zapobiegające szybkiemu utlenianiu się tej witaminy.

W jaki sposób wspomagać zbawienne działanie witaminy C na organizm?

Witaminę C warto łączyć z innymi witaminami mającymi wpływ na tkanki, np. witaminami E i A. W tym połączeniu doskonale sprawdzają się jako dodatek do kremów, działając silnie odmładzająco i regenerująco. Ponad to, idealnie sprawdza się w połączeniu z aminokwasem lizyną, wpływając na szybszy rozwój mięśni i stan skóry. W tym połączeniu warto spożywać ją trenując. Najlepiej na jedną część lizyny przyjmować dwie części witaminy C w dawkach dostosowanych indywidualnie.

regeneracja tkanka łączna witamina C
Komentarze
Dodano: 13 Wrzesień 2016
Autor: Kamila
Ocena:
A ja zawsze myślalam że witamina C jest jedynie na odporność...
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach