45 281 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 978 produktów w 209 kategoriach

Witamina B12 przyczyną trądziku? – zaskakująca hipoteza naukowców.

Witamina B12 przyczyną trądziku? – zaskakująca hipoteza naukowców.Witamina B12 przyczyną trądziku? – zaskakująca hipoteza naukowców.

Nieestetyczne wypryski skórne na twarzy i ciele, zwane trądzikiem, to problem głównie dojrzewającej młodzieży, choć zdarza się coraz częściej, że również dotyczy on osób dorosłych. Ci, którzy się z nim zmagali doskonale wiedzą, jak uciążliwa potrafi być to dolegliwość. Nierzadko wpędza nas ona w kompleksy oraz zaburza relacje międzyludzkie.

 • Co to jest trądzik?

 • Co powoduje trądzik?

Przyczyny trądziku

Przyczynami trądziku mogą być:

 • nadmierna produkcja serum, czyli zaburzona praca gruczołów łojowych,
 • bakterie beztlenowe obecne w gruczołach łojowych oraz inne bakterie i grzyby,
 • zachwiania gospodarki hormonalnej,
 • zaburzenia metabolizmu,
 • choroby narządów wewnętrznych,
 • specyfika mieszka włosowego,
 • predyspozycje genetyczne, dziedziczne,
 • zła dieta, otyłość,
 • niezdrowy tryb życia.

Niedawno amerykańscy naukowcy dodali do tego jeszcze nadmiar witaminy B12 w organizmie. Czy to w ogóle możliwe, by ta dobroczynna dla zdrowia witamina mogła szkodzić naszej skórze?

Witamina B12 i jej nieoceniona rola w organizmie

Witamina B12 uczestniczy w metabolizmie białek, tłuszczów i węglowodanów, warunkuje proces tworzenia się czerwonych krwinek, zapobiegając anemii, wspomaga działanie układu nerwowego, w tym mózgu, umożliwia syntezę kwasów nukleinowych w komórkach, zwłaszcza szpiku kostnego, pomaga w przemianie materii, pobudza łaknienie, u dzieci zapobiega krzywicy, w trakcie menopauzyosteoporozie, działa na przyrost i pracę mięśni, wpływa na dobry nastrój i kondycję psychiczną, pomaga w uczeniu się, wzmaga pamięć i koncentrację oraz reguluje gospodarkę hormonalną.

Witamina B12 i jej związek z trądzikiem

Mimo niekwestionowanych zalet witaminy B12, dostrzeżono zależność między jej przyjmowaniem a problemami ze stanem skóry. Osoby, które regularnie stosowały suplementy z tą witaminą, często uskarżały się na pogorszenie się cery i wystąpienie stanów zapalnych w komórkach skóry oraz właśnie trądziku. W świetle tych faktów, uczeni ze Stanów Zjednoczonych postanowili przeprowadzić badania związane z tym zagadnieniem. Grupie osób o nieskazitelnej cerze zaczęto podawać witaminę B12. Po około dwóch tygodniach u większości z nich zaczęły się pojawiać zmiany trądzikowe. Okazało się, że rzeczona witamina sprzyja namnażaniu się bakterii o nazwie Propionibacterium acnes, odpowiedzialnej za powstawanie trądziku. Do wyników badań większość naukowców odnosi się jednak ostrożnie, ponieważ miały one charakter wyłącznie eksperymentalny. Aby móc zdecydowanie potwierdzić tę hipotezę, potrzebne są badania zakrojone na szeroką skalę. Obecnie stwierdza się jedynie, że nadwyżki witaminy B12 mogą stanowić czynnik podwyższonego ryzyka jeśli chodzi o wystąpienie trądziku. Fakt, że ludzie nauki odkryli taką zależność rokuje na przyszłość pojawieniem się nowych, skuteczniejszych od dotychczasowych metod leczenia tego schorzenia. Póki co, nie warto wpadać w panikę i zaprzestawać stosowania witaminy B12, gdyż pamiętać należy, że jest ona niezbędna do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu.

trądzik trądzik leczenie problemy skórne pryszcze krosty witamina B12

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 281 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 978 produktów w 209 kategoriach