45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Wirusówka czy bakteryjne zapalenie gardła? Rozróżnij je i lecz prawidłowo!

Wirusówka czy bakteryjne zapalenie gardła? Rozróżnij je i lecz prawidłowo!Wirusówka czy bakteryjne zapalenie gardła? Rozróżnij je i lecz prawidłowo!

Przyczyn zapalenia gardła możemy dopatrywać się zarówno wśród wirusów, jak i bakterii. W zależności od źródła zakażenia infekcja dłużej się utrzymuje, inne też jest jej leczenie. Jak zatem odróżnić zakażenie bakteryjne od wirusówki by móc jak najszybciej wrócić do zdrowia?

Podatność na infekcję wirusową zwiększa się szczególnie podczas jesienno-zimowej szarugi, gdy nasz układ immunologiczny jest nadwyrężony. Trwa ona zwykle od pięciu dni do tygodnia. Na infekcję bakteryjną przeważnie zapadają dzieci oraz młodzież do 15. roku życia, głównie zimą i wiosną.

  • Co to jest infekcja wirusowa?

  • Co to jest infekcja bakteryjna?

Infekcja wirusowa

Infekcją wirusową zarażamy się poprzez enterowirusy i adenowirusy. Potocznie nazywana wirusówka zaliczana jest do najczęstszych źródeł bólu gardła. Do zakażenia dochodzi poprzez drogę kropelkową. Wirusy bez uszczerbku przenikają przez filtry biologiczne zdolne powstrzymać bakterie, po czym wyściełają górne drogi oddechowe.

Wirusówka początkowo daje się we znaki poprzez osłabienie, ból głowy i mięśni. Gardło jest zaczerwienione, na przekrwionych migdałkach możemy zaobserwować pęcherzyki z wyciągiem surowicznym. Suchy kaszel często zmienia się w wilgotny. Poza tym doskwierać może zatkany nos i katar, z kolei gorączka jest nieznaczna.

Przy wirusówce obowiązuje leczenie objawowe, stosuje się leki przeciwgorączkowe, przeciwzapalne i tabletki do ssania na podrażnione gardło. Zalecane jest używanie aerozoli odkażających oraz płukanie jamy ustnej roztworem soli, bądź sody oczyszczonej.

Infekcja bakteryjna

Za infekcję bakteryjną winić należy przede wszystkim paciorkowce lub gronkowce. Infekcja tego typu niekiedy występuje wtórnie po wirusówce, której objawy się nasilają po upływie trzech dni, także z tego względu, iż bakteriom jest łatwiej się przedrzeć przez błony śluzowe gardła osłabione wcześniejszą aktywnością wirusów.

Ból i zaczerwienienie gardła uderzają nagle wraz z powiększonymi węzłami chłonnymi. Towarzyszy temu przekrwienie migdałków, które pokrywają się białym nalotem, zaś języczek zawieszony na podniebieniu dotyka obrzęk oraz szary nalot. Jeśli pojawi się gorączka, to utrzymuje powyżej 38 st. C.

Ponieważ to angina stanowi większość infekcji bakteryjnych gardła, musimy udać się po antybiotyk do lekarza. Zbagatelizowanie jej może przynieść przykre konsekwencje, np. w postaci zapalenia zatok.

gardło infekcja bakteryjna infekcja wirusowa wirusówka bakteryjne zapalenie gardła wirusowe zapalenie gardła
Komentarze
Dodano: 22 Kwiecień 2016
Autor: Kaja
Ocena:
Ja na każdy ból gardła stosuję płukankę z szałwii albo wody utlenionej i działa na każdą inekcję.
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach