45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Wirus HCV i przypadkowe zarażenia

Wirus HCV i przypadkowe zarażeniaWirus HCV i przypadkowe zarażenia

Hepatitis C Virus, czyli zwany cichym zabójcą wirus HCV wywołuje u zakażonej osoby wirusowe zapalenie wątroby WZW typu C. Przez wiele lat choroba rozwija się u przeważającej liczby chorych ukradkiem nie dając charakterystycznych objawów, by niespodziewanie zaznaczyć swą obecność rakiem wątrobowokomórkowym, bądź marskością wątroby.

Badania epidemiologiczne podają od 150-250 tysięcy przypadków zakażeń wśród dorosłej populacji w Polsce, spośród których zaledwie co 10 osoba jest świadoma zachorowania na WZW typu C.

  • Co to jest wirus HCV?

  • Jakie są objawy wirusa HCV?

Od HCV do WZW

Wirusem HCV zarażamy się najczęściej poprzez kontakt z niewłaściwie wysterylizowanymi przyborami kosmetycznymi lub sprzętem medycznym, gdy miał on kontakt z krwią nosiciela. Nie powinniśmy się obawiać podania ręki, przytulenia, zwykłego pocałunku, pływania z osobą zakażoną w tym samym basenie, ani jej kichnięcia.
Obarczone ryzykiem są sytuacje takie jak:

  • zabieg stomatologiczny,
  • dializa nerek,
  • usunięcie znamienia,
  • pobranie krwi,
  • transfuzja krwi przed 1993 rokiem,
  • zastrzyk,
  • stosowanie narkotyków, zarówno drogą dożylną, jak i donosową,
  • pierwsza pomoc bez zastosowania zabezpieczenia,
  • przygodne kontakty seksualne (przy kontakcie z krwią, np. w razie uszkodzenia naskórka okolic intymnych - brak dowodów na zakażenie poprzez kontakt z nasieniem),
  • zarażenie noworodka od matki obciążonej wirusem HCV, jednak prawdopodobieństwo jest znikome i wynosi 5 proc.,
  • korzystanie ze wspólnych przyborów kosmetycznych, np. nożyczek.

Alarmujące symptomy

Możesz podejrzewać u siebie rozwój wirusowego zapalenia wątroby typu C, jeśli zaobserwujesz takie objawy jak: przewlekłe zmęczenie, przesadna senność, brak sił witalnych, stany depresyjne, spadek wagi ciała, nudności, wymioty, wzdęcia, brak apetytu, symptomy utożsamiane z grypą – stan podgorączkowy, bóle mięśni i stawów, świąd skóry, powiększenie wątroby i śledziony, zażółcenie białkówek, zażółcenie skóry.

Według szacunków tylko 20 proc. osób zakażonych wirusem HCV odnajduje u siebie powyższe objawy, co niestety często uniemożliwia podjęcie leczenia. Chorzy niekiedy dowiadują się o zakażeniu przez przypadek, np. w trakcie badań dotyczących honorowego krwiodawstwa. W praktyce, aby wychwycić zarażenie musimy poddać się badaniom na obecność przeciwciał anty-HCV.

Nadzieja dla zarażonych

Współczesna medycyna daje szansę wyleczenia osobom z wirusowym zapaleniem wątroby. Leczenie objawowe polega na niwelowaniu dolegliwości, natomiast przyczynowe na eliminacji wirusa z organizmu. Jeśli mamy zdiagnozowane WZW typu C musimy skontaktować się z lekarzem chorób zakaźnych, do którego skieruje nas lekarz rodzinny.

wirusowe zapalenie wątroby HCV WZW WZW typu C zarażenie wirusem HCV objawy wirusowego zapalenia wątroby

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach