45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Wiosenne alergie w natarciu. Co będzie pylić?

Wiosenne alergie w natarciu. Co będzie pylić?Wiosenne alergie w natarciu. Co będzie pylić?

Marzec i kwiecień to trudny czas dla alergików. Które rośliny mogą pylić najbardziej w najbliższych dniach? Przedstawiamy, jakich pyłków powinniśmy obawiać się w drugiej połowie marca.

W okresie od 15 do 20 marca zapowiada się czas stosunkowo dobry, ponieważ w większości Polski następuje stopniowy spadek silnie uczulającego pyłku olszy. W niektórych miejscach, np. terenach podmiejskich, niestety, stężenie tego pyłku wciąż będzie wysokie. Choć powoli kończy się sezon pylenia leszczyny, jednak wzrasta jednocześnie stężenie pyłku innych roślin, które mają mniejsze znaczenie w alergologii: topoli, cisu i jesionu.

 • Co pyli w marcu?

 • Co pyli w kwietniu?

 • Jakie są objawy uczulenia na pyłki?

Trzeba być ostrożnym jeśli chodzi o pylenie brzozy. Choć przewiduje się, że nie nastąpi ono do 20 marca, to najprawdopodobniej rozpocznie się właśnie po tym terminie (na przełomie marca i kwietnia).

Jak odróżnić alergię od zwykłego przeziębienia?

Wbrew pozorom, nie tak trudno. Choć istnieje kilka cech wspólnych dla tych dwóch dolegliwości, można szybko scharakteryzować, czy mamy do czynienia z alergią, czy ze zwykłym katarem. Objawy wspólne dla alergii i infekcji:

 • Wodnisty katar,
 • Zatkany nos,
 • Kichanie,
 • Poprawa po kroplach do nosa.

Co różni alergię od przeziębienia:

 • Występowanie świądu nosa lub oczu,
 • Brak gorączki (często pojawiającej się przy przeziębieniach),
 • Brak bólów mięśniowych charakterystycznych dla infekcji,
 • Brak bólu gardła,
 • Objawy są zależne od pogody i miejsca pobytu,
 • Poprawa samopoczucia po zażywaniu leków przeciwhistaminowych,
 • Alergia trwa dłużej niż od 3 do 14 dni, często nawet kilka tygodni lub miesięcy.

Co pyli w marcu i kwietniu. Objawy uczulenia na pyłki olchy

Alergia na pyłki roślin daje o sobie znać już od zimy, kiedy to rozpoczyna się pylenie leszczyny, olchy i wierzby. Okres ten trwa aż do lipca i sierpnia, w których najbardziej pylą pokrzywa, bylica i komosa. W sieci można znaleźć kalendarze pylenia, które mogą znacząco ułatwić życie alergików.

Aktualnie bardzo niskie stężenie mają cis, jesion, leszczyna i topola. Średni stopień odnotowuje się w przypadku olszy (olchy), zaś niskie w przypadku cladosporium, czyli grzyby pleśniowe.

Olcha rośnie zwłaszcza w podmokłych miejscach, a jej pyłek jest zwykle produkowany w olbrzymich ilościach. Objawy chorobowe u osób uczulonych na ten alergen są uzależnione przede wszystkim od warunków pogodowych. Kwitnienie tej rośliny przypada na wczesną wiosnę, czyli w marcu. To właśnie te alergeny są najczęstszą przyczyną kataru w czasie wiosny. Objawy pojawiają się nagle, bez wstępnych symptomów. Do najbardziej charakterystycznych z nich należą: wodnista wydzielina, świąd nosa, upośledzenie drożności nosa, kichanie i objawy spojówkowe.

katar alergia kichanie alergeny objawy alergii kalendarz pylenia wiosenna alergia pylenie marzec 2016 pylenie olchy pylenie brzozy
Komentarze
Dodano: 30 Marzec 2016
Autor: Becia
Ocena:
Jestem alergikiem i objawy alergii czesto myliłam z przeziębieniem, nawet nie wiedziałam że mozna już na wiosnę miec alergię na pyłki.
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach