45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Wieczny zmarźluch – podpowiadamy, co może znaczyć fakt, że ciągle jest Ci zimno.

Wieczny zmarźluch – podpowiadamy, co może znaczyć fakt, że ciągle jest Ci zimno.Wieczny zmarźluch – podpowiadamy, co może znaczyć fakt, że ciągle jest Ci zimno.

Zastanawiasz się, dlaczego mimo, że inni się nie uskarżają, Ty stale jesteś zmarznięty? Powodów może być mnóstwo. Jedni z nas lepiej czują się w ciepłe dni, inni wolą, gdy jest trochę chłodniej. W skrajnych przypadkach, kiedy panuje upał nasz organizm reaguje poceniem się, nadmierny mróz wywołuje w nas dreszcze.

Zdarza się jednak, że nawet gdy temperatura wokół jest umiarkowana, niektórzy ludzie odczuwają przykrą dolegliwość, jaką jest wrażenie ciągłego zimna. Jeśli należysz do takich osób, sprawdź, czym może być to wywołane. Oto najczęstsze przyczyny:

  • Co oznacza ciągłe poczucie zimna?

  • Czy alkohol rozgrzewa?

  1. Stres i zmęczenie

    Gdy jesteśmy w złej formie fizycznej lub psychicznej, nasz organizm wysyłana sygnał do mózgu, aby wspierać przede wszystkim najważniejsze narządy, jak chociażby serce. Te mniej istotne pozostają niedożywione i niedotlenione. Stąd uczucie zimnych dłoni i stóp.
  2. Niedożywienie bądź zła dieta

    Zbyt restrykcyjna lub jednolita dieta powoduje, że mamy za mało budulca energetycznego oraz witamin i minerałów. Przez to organizm nie ma czego przerobić na energię i jest nam zimno.
  3. Anemia

    Czerwone krwinki transportują tlen do wszystkich narządów. Gdy jest ich za mało, pojawia się niedotlenienie tkanek i zaburzenia metabolizmu. Organizm jest słabiej ogrzewany i pojawia się uczucie zimna.
  4. Problemy z tarczycą

    Przy niedoczynności tarczycy metabolizm zostaje spowolniony, przez co wytwarza się znacznie mniej ciepła, podobnie jak w przypadku anemii.
  5. Kłopoty z krążeniem

    W tym przypadku charakterystyczne są zmarznięte dłonie i stopy. Może to zwiastować choroby serca i układu krążenia. Jeśli podejrzewasz je u siebie, jak najszybciej zgłoś się do lekarza.
  6. Odwodnienie

    Odpowiednie nawodnienie jest potrzebne do regulacji temperatury naszego ciała. Woda krążąca w organizmie bierze udział w uwalnianiu ciepła oraz reguluje metabolizm.
  7. Zbyt mało ruchu

    Jeśli jesteśmy w bezruchu, nasze mięśnie nie pracują. Wówczas organizm nie widzi potrzeby wytwarzania energii, spada nam ciśnienie, spowalnia krążenie i ostatecznie jest nam zimno.
  8. Cukrzyca

    Diabetycy częstokroć mają neuropatię, czyli chorobę nerwów. Schorzenie to sprzyja poczuciu drętwienia i zimna w palcach zarówno dłoni, jak i stóp.
  9. Niedociśnienie

    Zbyt niskie ciśnienie tętnicze krwi także wiąże się z subiektywnym poczuciem chłodu.
  10. Niedobór witaminy B12

    Witamina ta uczestniczy w produkcji czerwonych krwinek, a o ich niedoborze była mowa powyżej, w przypadku anemii. Naturalnie witamina B12 występuje w produktach pochodzenia zwierzęcego, jak np. chude mięso, ryby czy nabiał.
  11. Nadmiar alkoholu

    Alkohol początkowo nas rozgrzewa, lecz jest to zjawisko krótkotrwałe. Gdy go pijemy, rozszerzają nam się naczynia krwionośne, przepuszczając więcej krwi, przez co szybciej wytracamy ciepło. Dodatkowo wątroba zostaje zaatakowana toksynami i nie jest w stanie odpowiednio ogrzać krwi.
  12. Starzenie się

    W miarę upływu lat dochodzi do częściowego zanikania receptorów termicznych. Z tego względu obniża się próg odczuwania ciepła. Na to nie mamy już niestety wpływu. Możemy jedynie łagodzić objawy.
zimno zimne dłonie zimne stopy chłód uczucie zimna marznięcie

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach