45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Węgiel – szybka pomoc przy biegunce. Plusy i minusy leków na biegunkę

Węgiel – szybka pomoc przy biegunce. Plusy i minusy leków na biegunkęWęgiel – szybka pomoc przy biegunce. Plusy i minusy leków na biegunkę

Biegunka to sprawa tak samo powszechna jak wstydliwa, jednak każdego człowieka spotyka chociaż raz w życiu. Z tego typu dolegliwością mamy do czynienia, jeśli stolec jest wyraźnie wodnisty i musimy odwiedzać toaletę przynajmniej trzykrotnie w ciągu jednej doby. Najgorzej, gdy biegunka chwyci w ważnym dniu, kiedy nie mamy możliwości przeczekania jej w domu. Dlatego warto wiedzieć jaki lek przeciwbiegunkowy wybrać, gdy trzeba działać szybko.

Biegunkę diagnozuje się również wtedy, gdy nawet tylko w jednym stolcu pojawi się śluz lub krew. Dzieli się ją na różne typy, ponieważ biegunki mogą być zróżnicowane pod względem przyczyny, czasu trwania. Najczęściej występuje typ ostry, który rozwija się bardzo szybko i może trwać nawet do 10 dni. Główną przyczyną takiej dolegliwości jest infekcja przewodu pokarmowego, spowodowana przez bakterie lub wirusy. Doprowadzają one do biegunki na dwa sposoby:

  1. Poprzez produkcję toksyn, które wpływają na zwiększenie wydzielania płynów do światła jelit,
  2. Albo w wyniku uszkodzenia komórek błony śluzowej i zmniejszenia wchłaniania płynów ze światła jelit.

Właśnie w ten sposób do jelita grubego trafia większa niż normalnie ilość wody, którego nie jest ono w stanie wchłonąć.

  • Jakie działanie ma węgiel leczniczy?

  • Co na biegunkę?

Postępowanie w przypadku biegunki

Zazwyczaj biegunka w końcu przechodzi samoistnie, ponieważ jest tzw. dolegliwością samoograniczającą się. Najbardziej problematyczna jest tutaj duża utrata elektrolitów i wody, która jest szczególnie niebezpieczna w przypadku dzieci i ludzi starszych, ponieważ może zagrażać nawet ich życiu. Dlatego właśnie słusznym postępowaniem w przypadku biegunki jest przyjmowanie doustnych płynów nawadniających, w skrócie DPN. Podawanie ich zapobiega odwodnieniu, ale nie łagodzi objawów biegunki i nie skraca jej.

Węgiel czy loperamid. Co wybrać?

Na aptecznych półkach znajduje się obecnie wiele preparatów na biegunkę. Wiele z nich zawiera loperamid, który hamuje ruchy jelit – dzięki temu treść pokarmowa wolniej przemieszcza się przez jelita, jednak stosowanie takich preparatów może powodować inne dolegliwości, a zwłaszcza w wyniku ich zbyt częstego stosowania. Działanie loperamidu hamuje naturalny, obronny odruch organizmu, jakim jest biegunka. Jego podstawową zaletą jest na pewno szybkość działania. Niestety, zbyt częste lub długotrwałe stosowanie takich leków może prowadzić do wzdęć, zaparć, a nawet niedrożności jelit…

Węgiel aktywny, który ma silne właściwości absorpcyjne często stosowany jest przy zatruciach lekami, ponieważ ułatwia ich usunięcie z organizmu. Jego działanie polega na zdolności do wiązania niektórych substancji, która zależy od ich masy cząsteczkowej i rozpuszczalności w tłuszczach. Usuwa toksyny z organizmu, a także ogranicza produkcję gazów w obrębie jelit. Węgiel może jednak zakłócać wchłanianie substancji odżywczych i leków, dlatego należy przyjmować go 2 godziny po przyjęciu środków farmakologicznych. W dodatku u osób z wolniejszą przemianą materii będzie mniej skuteczny. Przy biegunce należy stosować go maksymalnie od 3 do 4 dni.

biegunka zaparcia wzdęcia rozwolnienie co na biegunkę węgiel aktywny węgiel leczniczy przyczyny biegunki loperamid
Komentarze
Dodano: 19 Kwiecień 2016
Autor: Ewa
Ocena:
Nie lubię łykać tabletek, a zwłaszcza że węgiel od razu rozpuszcza sie na języku i do niego przykleja jakiś koszmar, fakt że biegunka szybko mija.
Odpowiedź
Dodano: 31 Marzec 2016
Autor: Paulina
Ocena:
Ja jak mam biegunkę to wybieram wegiel leczniczy który zawsze się sprawdza, bo loperamid może i zatrzymuje biegunke ale potem ze skrajności w skrajność można dostac zaparcia.
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach