45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Wapń? Skuteczna pomoc dla alergika ?!

Wapń? Skuteczna pomoc dla alergika ?!Wapń? Skuteczna pomoc dla alergika ?!

Powszechnie uważa się, że wapno pomaga w walce z alergią, jej objawami oraz samym jej występowaniem. Wiele osób stosuje je, gdy wystąpią pierwsze objawy alergii jak swędzenie i wysypka. Czy to jednak prawda? Jak naprawdę wapno działa i jaki ma wpływ i znaczenie dla osób zmagających się z różnego rodzajami alergii?

Wapno a wystąpienie alergii
Według jednej z teorii uważa się, że niedobór wapnia w organizmie może przyczynić się do szybszego rozwoju alergii. Dlatego tak ważna jest dieta bogata w wapno. Najbogatszym jego źródłem jest nabiał. Wypicie dwóch szklanek mleka dostarcza 50-70% dziennego zapotrzebowania na wapno. Kolejnymi produktami bogatymi w wapno są produkty zbożowe, warzywa oraz owoce.
Przyswajalność jednak wapnia z produktów spożywczych jest niestety bardzo ograniczona, ponieważ maksymalnie możemy przyswoić jedynie 40%. Dlatego tak ważne jest wzbogacenie diety suplementami diety z wapnem.

  • Czy wapń pomaga na alergię?

  • Jak przyjmować wapno?

Wapń – pomoc w alergii nie lek
Należy pamiętać, wapń stosowany w alergii ma działanie wspomagające, łagodzi jej objawy. Nie może być stosowany jako środek mający wyleczyć z alergii oraz w monoterapii. Powinien być zażywany wraz z innymi lekami.

Jak wybrać odpowiedni preparat?
Warto wziąć pod uwagę kilka elementów:

  • dodatek innych substancji czynnych: w leczeniu objawów alergii stosuje się preparaty z wapnem w połączeniu z: kwercetyną (zmniejsza ilość wydzieliny z nosa) oraz z cynkiem (pobudza układ odpornościowy
  • postać, w jakiej występuje: najszybsze właściwości przyswajania i działania mają preparaty w formie płynnej, czyli tabletki musujące oraz syropy. Samo wapno ma nieprzyjemny smak, jednak w aptekach jest wiele wersji smakowych, po które warto sięgnąć.
  • forma związku wapnia: do wyboru w aptekach są sole organiczne (glukonian wapnia oraz mleczan wapnia) albo sole nieorganiczne jak węglan wapnia. Lepszą przyswajalność mają te pierwsze - sole organiczne. Informacji należy szukać na opakowaniu lub prosząc o poradę farmaceutę.
  • ekonomiczne opakowanie: przy zakupie warto zadbać o nasz portfel, dlatego patrząc na cenę warto zerknąć również na dawkowanie – ile saszetek, tabletek zawartych jest w opakowaniu, jaka jest dzienna dawka i na ile opakowanie wystarczy.

Jak przyjmować wapno, by było skuteczne?

  • zażywaj preparaty z wapniem podczas posiłków oraz z witaminą D, wówczas zwiększymy przyswajalność. Należy jednak pamiętać, że wyjątkiem tutaj są posiłki zawierające duże ilości szczawianów oraz błonnika (owsianka, szczawiówka)
  • przy zażywaniu wapnia w większych ilościach niż 500 mg (0,5 g), zaleca się podzielenie dawki na dwie lub więcej części – do zażycia przy śniadaniu i podczas kolacji
  • przy stosowaniu leków na zgagę i chorobę wrzodową, należy zrobić odstęp dwóch godzin przed zażyciem wapnia
  • w przypadku, gdy stosuje się preparaty na bazie węglanu wapnia i towarzyszą temu skutki uboczne, głównie zaparcia, należy zmienić preparat na inny jak na przykład chylaty lub organiczne połączenia wapnia wywołują mniej działań niepożądanych

 

alergia wapń uczulenie wapno wapno w alergii wapno na objawy alergii
Komentarze
Dodano: 11 Maj 2016
Autor: Milena
Ocena:
Jak widać z poprzedniego komentarza, nadal są osoby, które jednak leczą się wapnem.
Odpowiedź
Dodano: 05 Kwiecień 2016
Autor: Karolina
Ocena:
Ja stosuję wapno przy pierwszych objawach alergii. Sprawdza się zawsze i nie będę się faszerować chemią.
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach