45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Wakacyjne SOS: Znasz zasadę ABCDE? Pomoc przy ochronie przed rakiem skóry!

Wakacyjne SOS: Znasz zasadę ABCDE? Pomoc przy ochronie przed rakiem skóry!Wakacyjne SOS: Znasz zasadę ABCDE? Pomoc przy ochronie przed rakiem skóry!

Nowotwory skóry nazywane czerniakami są jednymi z najniebezpieczniejszych. Są to nowotwory złośliwe, które pochodzą z komórek barwnikowych – melanocytów. Najbardziej na powstanie czerniaków jesteśmy narażeni wystawiając swoją skórę na działanie promieni słonecznych. Łatwo wykrywać chorobę znając popularną zasadę ABCDE. Znajomość tej reguły może uratować życie!

  • Dlaczego czerniak jest niebezpieczny?

  • Co to jest zasada abcde?

Dlaczego czerniaki złośliwe są tak niebezpieczne?

Czerniaki nie są najczęstszymi występującymi nowotworami. Według statystyk z 2003 roku liczba osób chorych na czerniaka wśród wszystkich osób chorujących na nowotwory znajdowała się dopiero na szesnastym miejscu w tworzonym przez medyków zestawieniu. Niemniej jednak choroba ta jest realnym zagrożeniem. Na świecie co roku choruje prawie 140 tysięcy osób. Według statystyk corocznie na całym świecie choruje coraz więcej osób, a liczba zachorowań wzrasta w bardzo szybkim tempie.

Co wiemy o czerniaku?

  • Ciężej przechodzą do mężczyźni, leczenie u mężczyzn jest znacznie trudniejsze
  • Częściej chorują osoby z rasy białej
  • Najczęściej choroba rozwija się u osób w wieku średnim pomiędzy 30-45 rokiem życia

Zasada ABCDE, która może ratować życie!

Widząc jakiekolwiek znamię na swojej skórze rzadko kiedy zastanawiamy się nad tym, czy jest to zmiana nowotworowa. Tymczasem zauważenie tej zmiany i szybkie zgłoszenie się do lekarza jest w przypadku raka skóry jedyną możliwością uratowania swojego życia lub życia bliskich. Choroba bowiem postępuje niezwykle szybko, należy więc działać równie dynamicznie. Ochrona skóry również jest w tym przypadku dobrą profilaktyką. 

Jakie znamiona powinny więc budzić podejrzenia?

  • A – asymetryczne. Czyli takie, które nie mają regularnego kształtu np. kółka, jak pieprzyki. Będą to zmiany „rozlewające” się po skórze
  • B – brzegi nierównomierne. Brzegi znamienia nie będą układały się jednakowo, mogą posiadać zgrubienia, być w pewien sposób „poszarpane”
  • C – czarny, czerwony lub inny kolor, niejednolity, wymieszane kolory, brak jednego koloru skóry
  • D – duży rozmiar zmiany, większy niż zwykły „pieprzyk”, wielkości większej niż ok. 5-6 mm
  • E – ewolucja znamienia, czyli postępujące zmiany zauważalne gołym okiem w ciągu dni lub tygodni np. zmiana wielkości czy koloru

Stosuj zasadę ABCDE codziennie

Choroby nowotworowe są trudne do diagnozowanie, ale czerniaki są nowotworami, które można zdiagnozować całkowicie samemu. Należy obserwować siebie, bliskich oraz również dzieci – chociaż dzieci chorują niezwykle rzadko, choroba ta właściwie ich nie dotyczy. Jakakolwiek zmiana, która posiada którąś z powyższych cech ABCDE powinna natychmiast być skonsultowana z lekarzem pierwszego kontaktu lub dermatologiem.

ochrona nowotwór rak skóry zasada abcde

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach